Drumul Expres DEx12 Craiova-Pitești

Started by Ionut, February 12, 2013, 07:35:36 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 16 Guests are viewing this topic.

reed

Grinzile alea metalice raman asa neprotejate?Alta chestie e tigania verde a panourilor fonoabsorbante.Chiar nu sunt solutii mai neutrale cromatic?

paulmare

#5446
la 2.32 - incredbil ce noroc chior a avut prostovanul ala de pe basculanta
de ce nu iau grinda si camionul acolo ? inca investigheaza ITM sau cine e "organul abilitat" ?

^ nu au cum sa ramana asa cu metalul expus, o sa dea cu grund apoi sunt niste shmacuri speciale inca doua straturi, o gramada de munca, si peste cativa ani de re-facut din nou

dr4qul4

Mai bine puneau Corten. Urat cu spume dar simtul estetic este subiectiv, mentenanta este obligatorie.
Sper ca la anul sa-si revina si TS. Dar oricum la ei tot se mai misca putin cate putin. SI in ritmul asta, vor termina lotul inainte ca UMB sa termine T4
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

daniel321

#5448
Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot1 UMB Bals, Piatra Olt 06112021


BigZ

Multumim, Daniel!

Ce penibil vor arata panourile acelea in mijlocul pustiului... :((

daniel321

Drumul Expres Craiova Pitesti DEx12 Tronson2 Lot2 UMB Piatra Olt-Valea Mare 06112021


Tony7Y

Multumim Daniel!

Eu as zice totusi sanse 0 sa fie deschis tot tronsonul anul asta.
40% sanse maxim sa deschida centura balsului, unde ar fi doar podul peste oltet.

Dar pentru Slatina avem subtraversare, pod olt (culee), fabrica de grinzi, legatura cu DN care face parte din T3. Mie mi se par imposibil de terminat intr-o luna.

Aprilie 2022 mi se pare un termen rezonabil si nu cred ca avem motive de graba.

rocklee

Multumim pentru filmare Daniel123.... :thumbsup: :cheers:
Mai este cam o luna jumate de muncă...totusi daca tine vremea si totul va fi ok....totusi speram ca se va deschide  ...

pest1969

Sambata se lucra in mod sustinut pe TR3. Evident, ca era miscare si pe TR2, din ce se vede si in filmare, dar si de pe DN-ul alaturat.
Cred ca sunt sanse reale sa se deschida TR2 in decembrie, daca vremea e cat de cat decenta.

TibiV

De acord cu Tony7Y...

Sunt un admirator al UMB, dar sunt prea multe puncte critice.
Nici despre o deschidere half-profile nu poate fi vorba, pentru ca in absolut toate punctele critice ambele cai (si cea spre Pitesti, si cea spre Craiova) sunt exact in acelasi stadiu - se vede destul de clar ca nu au prioritizat o cale in defavoarea celeilalte. Au mers pe "totul sau nimic".

Sincer vorbind, nu vad de ce ar "fușeri" lucrarea doar pentru a inaugura ceva anul acesta. Nu imi doresc repetarea experientei de pe A7 Bacau, "cu fara" rosturi...
Si nu uitati ca maine se termina toamna tarzie - vom avea frig si ploi in toata tara.
Si prefer sa mai asteptam 3-4 luni dar sa asfalteze la +15 grade Celsius, decat sa o faca la 0-5 grade, doar pentru a devansa deschiderea...

Daca gresesc eu si UMB termina pana la Craciun, mai voi bucura - dar va fi foarte "pe muchie"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

zuma80

Si eu sunt sceptic ca se va termina tot tronsonul 2.
Sper ca macar centura Bals sa fie finalizata si data traficului anul acesta.
Ultima luna si ceva santierul nu mi-a dat senzatia ca a mers in ritm sustinut catre finalizare in acest an.
Cu toata simpatia mea pentru UMB, in cele doua filmari ale lui Daniel, nu am avut senzatia a 1700 de muncitori si 500 de utilaje, sau poate sunt multe pe Tr3.
Nu mai conteaza, mult nu mai este!
Pentru A6!

SniperGuy

Probabil motivul pentru care nu sunt asa multi muncitori prezenti in filmarile lui Daniel este ora la care a facut filmarile. Daniel ne poate confirma/infirma asta.

paulmare

Daniel multumim
Nu au cum sa termine podul peste Oltet, sa dea drumul pe langa Bals 
Oricum foarte cu spor au lucrat
La podul de cale ferata, grinzile gemene una e completa cealalta e aproape, si au inca betoane de turnat, inseamna ca o sa il asambleze la sol si o sa il ridice Deme sau UMB pe pozitie

Nu cred ca e cazul sa fim optimisti cu deschiderea de Craciun, o sa fie gata in primavara oricum sunt in termen 

oneLess

#5458
CraPi 2

Singura porțiune de drum fără gâtuiri
cu cel puțin un strat de asfalt complet pe ambele sensuri este Brăneț-Piatra Olt

Și aici este extrem de mare volumul de muncă necesar pentru finisaje , la cele 2 noduri.
Am văzut pe filmări finisaje UMB la Bacău. Suntem departe.
Dar aici au timp să le facă și să deschidă FP.
A menționat asta și Ionuț.
Depinde cum își prioritează activitățile.

Oricum deschiderea acestei porțiuni nu va influența traficul pe DN65.
Vor trece craiovenii pe acolo o dată să vadă cum e ...
Și să bea o cafea în parcarea cu durată limitată, sperăm să fie gata și asta.
...

Sealand01

N-am inteles ultima chesti, pe unde vor trece craiovenii o data?