News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Drumul Expres DEx4 Turda-Dej

Started by danpandrea, August 26, 2019, 11:47:19 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexV

#1680
Grinzi la pasajul DN-ului vin imediat dupa Pasti, de la Sibiu (CON-A). Relocarile la liniile de curent mai dureaza vreo 3 saptamani. Linia de medie tensiune ii tine blocati la un viaduct, cea de inalta tensiune e mai putin problematica.

La debleul din mijloc au in lucru doua ziduri din piloti forati, cu ancore. Cate un zid pe fiecare parte. Incep motarea ancorelor, se vede asta in ultimul video de la LegatDeCluj. E un utilaj de ancore ca o foreza orizontala mai mica, sunt cateva placi de beton pe post de capete de ancorare. Nu continua sapatura (200 mii mc ramasi) pana nu e gata stabilizarea cu ziduri. Podul de aici are 3 deschideri, deci va trebui sa vedem inca doi piloni destul de inalti, 20+ metri.

Au incasat doua facturi, au aprobate alte situatii de plata, nu ar trebui sa fie problema de cash flow.

Eu zic ca merge ok santierul. In mai facem o vizita de documentare.

andreita

din ce am vazut astazi, 25% pare real. Si viteza este decenta. Cred ca februarie 2025 = start circulatie, este realizabil.

mai ales ca progresul s-a realizat intre oct-aprilie, nu in aprilie -oct (care sunt cele mai ok luni pentru constructii)

la centura nu ma bag.

alexV

30% in santier, zice sursa.

StefanCelMare

#1683
Pentru deschidere anul acesta, au nevoie să se alinieze ceva astre.
Vreme bună, plăți cât mai rapide, să nu alunece vreun deal, etc.
Mie mi se par în grafic, au făcut 30% în perioada cu vreme proastă a anului.
Decembrie pare încă posibil.
Oricum ar fi, nu poți judeca capacitatea constructorului după refuzul de a termina înainte de termen.
Sunt chestiuni de optimizare costuri, de profit.
Cât timp lucrează și sunt în grafic poate chiar înaintea graficului, totul e OK.
Cred că e unul din puținele proiecte în derulare acum în România, unde dacă nu-s în grafic sunt chiar înaintea graficului de lucrări. Țineți cont.
Ei și WeBuild pe PiSi5, poate și Porr pe PiSi4. Cam atât pe proiecte mai mari.

Hercule

Hai sa o punem altfel: se lucreaza de 8 luni (inceput de septembrie, conform filmarilor).
Da, e perioada cea mai proasta a anului. Dar, in fapt, vremea nu a fost asa de rea, s-a putut lucra mai tot timpul pentru ca nu a fost mult frig/zapada.

30% realizat nu zic ca e rau, dar nici bine nu e. Se vede ca e firma incepatoare si inca nu isi are stabilite prioritatile si fluxurile in constructii (uitati-va doar la cele doua bucle pentru DJ-uri).
Ce e important e ca o firma noua creste si invata sa construiasca autostrazi. Sper ca in timp sa mai castige tronsoane si sa se dezvolte in continuare. Avem nevoie de cat mai multe firme locale capabile sa se implice in constructia de autostrazi/DX.
Deșteaptă-te române!

StefanCelMare

#1685
Să vedem cum progresează.
Eu cred că și vremea este un factor care a influențat mobilizarea.
Nu i-aș condamna că nu au crescut mobilizarea, nimeni nu dă prognoze solide peste 1-2 săptămâni.
Angajezi oameni, apoi îi ții în concediu.
Era oricând posibil să dea o ninsoare și apoi ger, de nu poți lucra 2-3 săptămâni.
Deocamdată, nu m-aș grăbi să zic ceva negativ.
Prin final septembrie-octombrie, vom ști mai clar.
Vedem.

PS - de asemenea, cred că unele motive de mici întârzieri nu cred că țin de ei - relocări, exproprieri, etc.