Drumul Expres DEx16 Oradea-Arad

Started by Ionut, March 19, 2018, 08:19:30 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom_sawyer

#585
Quote from: naivu on November 02, 2023, 09:59:12 AMEste vreo diferență între stadiul în care se află A11 și cel în care se află A8 MNiraj-Leghin?
Cel de pe A8 e pt aprobare indicatori tehnico-economici, cel de pe A11 e pt REaprobare; are vreo semnificație acel "re"?

În momentul acesta sunt la perfectă egalitate, cu HG-ul în transparență decizională până pe 14.11.

DEx-ul a avut un SF și indicatori aprobați în trecut.

Indicatorii tehnico-economici ai obiectivului de investiții au fost aprobați prin Hotărârea Guvernului nr. 696/2008, publicată in Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 515 din 09 iulie 2008.

Principalele obiective din cadrul documentației elaborate de către asocierea U.A.T. Arad, U.A.T. Oradea, Consiliul Județean Arad și Consiliul Județean Bihor constau în revizuirea/actualizarea/completarea Studiului de fezabilitate inițial, în baza căruia au fost aprobați indicatorii tehnico - economici prin Hotărârea Guvernului nr. 696/2008 în scopul adaptării proiectului la normele, normativele și legislația în vigoare, la situația identificată în prezent pe teren, la necesitatea traficului actual și de perspectivă și pentru conectare prin punctul de frontieră cu infrastructura rutieră din Ungaria, în zona municipiului Salonta.

MT

PaulS

Drum "Legătura Centura Oradea (Girație Calea Sîntandrei) – Autostrada A3 (Biharia)"
Antreprenor: S.C. STRABAG S.R.L.
Valoare contract: 545.910.100,02 + TVA
Lungime: 18,96 km
Poduri: 3, pasaje: 9, podețe: 31, noduri: 3.
Stadiu fizic: 88.3%
Termen finalizare: 26.03.2024
Lucrări în execuție:
- finalizare lucrări la structuri;
- așternere mixturi asfaltice;
- marcaje rutiere și semnalizare verticală.
Antreprenorul este mobilizat în șantier cu 280 de muncitori si 120 de utilaje.

https://www.facebook.com/DRDPCluj/posts/pfbid02n8gpS4VHgNwcuvEEvjwW9N8inWhgsRzd8R21xTeMHjGp3B9QUu1A439x5TDJdvLWl?mibextid=YxdKMJ

marinul

Drum de legatura centura Oradea- A3 09.11.23
cred ca suntem off topic aici  :) , am auzit ca drumul va fi DEx16.nu cunosc alte detalii dar sursa e credibila


raulbogdan23

#588
Daca se deschide o sa fie la limita.

Cutia pentru supratraversarea drumului spre Sîntandrei e gata, dar au de lucrat la terasament. Daca vremea nu ii ajuta cu greu mai pot lucra acolo.

De la min 7:15 observ ca pana la A3 avem stalpi de iluminat, IMO e o mare risipa (si de materiale si de electricitate)

marinul

Toti cei 19 km o sa aiba "nocturna".
Eram printre cei mai optimisti ca o sa termine anul asta, nu cred ca mai au cum sa termine.
Poate intre dn1-a3, acolo avem uzura azi pe aproape toata lungimea, exceptie zona structurilor

CDV07

Știe cineva de ce s-a decis să se pună stâlpi de iluminat pe o lungime așa de mare?

GAC

excesul de zel al celor ce au facut caietul de sarcini. nu exista nicio garantie ca luminile vor functiona toate mult timp dupa inaugurare. intretinerea nu e punctul cheie al cnair.

miahi

^^ "Ce-i lipsește chelului? Tichie de mărgăritar".

reed


mdragos

Chiar nu pot intelege de ce sa iluminezi atatia km de drum... cine plateste curentu si intretinerea ? Noi...

alexa_adrian2001

Vrem sa fim si noi astia din Vestul Romaniei ca Vestul Europei, noa, ce mai!!?

(sunt din Oradea - imi convine un drum luminat mai ales cand esti pe ultima suta de metri din 500 km facuti)

mirceaeliade

Nu cred ca toti 19 km trebuiau iluminati, mai ales ultimii spre A3, dar poate sunt multe iesiri planificate, si cam orice iesire are nevoie de iluminare.

raulbogdan23

Perfect normal ca intrarile si iesirile sa fie iluminate, dar zonele ca traversarea zonei unde e exploatarea de nisip/balast, apoi chiar dupa urmatorul nod pana la A3 sunt o aberatie.

Care e normativul pentru iluminarea nodurilor? 50/100m inainte si dupa nod?

Quote from: alexa_adrian2001 on November 14, 2023, 11:33:58 AMVrem sa fim si noi astia din Vestul Romaniei ca Vestul Europei, noa, ce mai!!?

(sunt din Oradea - imi convine un drum luminat mai ales cand esti pe ultima suta de metri din 500 km facuti)

Zi-mi te rog unde ai vazut asa bucati lungi iluminate in cei 500 km facuti?

marinul

Umpleți pagini cu iluminatul dar cea mai mare aberație va scapă. Nodul cu A3, o singură bandă pe sens,. Ieri din ce am auzit coada de tiruri era pana la nodul de la Biharia, poate si din cauza unui incident la cantar dar coada asta o sa se mute pe pasajul peste a3 si nu o sa fie putini care o să pătrundă pe contrasens

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures