Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Stefan01

#7695
Cireașa de pe tort vine când utilajele calează, lăsând urme în asflatul așternut recent. Le-am încadrat în chenare roșii. Lucrare nouă și își bat joc calitate.  >:(

Capturi din filmarea realizată de Alberto Costea.



mike_us

Cei care sunt in zona știți cumva daca UMB a terminat de betonat podul peste A3? La ultima filmare părea ca nu mai au mult si e punctul critic pentru deschiderea parțiala de anul asta.

hefaistos

Vor deschide in luna noiembrie, cel mai tarziu la 1 decembrie. Cu sanse 99.99%, restul de 0,01% rprezentatnd doar cauze cataclismice din categoria razboi, ciuma neagra sau potopul lui Noe.
***********************
Eu as ridica o alta problema, eventual pentru cei din CNAIR care mai citesc pe aici.
De acum in 8 luni probabil ca se vor deschide ambele loturi de la turci. Asta insemna ca transferul intre DNCB si A) se va face pe DN6, ceea ce va bloca cvasitotal intersectia DNCB cu DN6.
As propune urmatoarea solutie, care presupune doar convingerea celor de la Aktor sa deschida traficul (eventual doar pe un singur sens) pe portiunea Final de lot 2 - DJ125 pana in vara viitoare.
Ar fi vorba de 4.5 km, cu doua supratraversari si o subtraversare ingusta. Cei drept, e portiunea cu lucrarile cele mai intarziate dar... si la mine speranta moare ultima.  :D   




Powered by API/PUM imgur uploader 
 
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

danutzu_1069

#7698
@hefaistos, trebuie sa ai in vedere faptul ca viitorul trafic pe A0 va fi preponderent greu, si nu stiu daca este ok sa-l aduci prin Domnesti.
Incearca sa "parcurgi" traseul, macar pe streetview.... si sa te gandesti ca pe langa trafic este si poluarea de toate tipurile... Traficul nu tine cont de ora...

Apropo, la Bragadiru, DN6 cu DNCB, nu vad sa fie o problema, fluxurile sunt separate, nu se intretaie... iar daca prioritizeaza traficul iintre DNCB si A0...

CătălinL

Quote from: carutasul on October 15, 2023, 10:41:03 AM.... Nici nu mi se pare foarte importantă o deschidere până la Dn4, important e să ajungă cât mai repede la A2 :)

Eu cred ca este destul de importantă deschiderea până la DN4. Odată cu deschiderea pasajului peste DNCB facut de Itinera, această ruta va fi una care sa asigure descărcarea in A0 a unui flux destul de mare de masini din zona de sud.

carutasul

Da, sigur că da însă mă gândesc că dacă totuși lucrurile merg normal e perfect posibilă o deschidere completă la începutul verii (sfârșitul lui mai ar fi ideal pentru traficul de Litoral dar probabil că iunie ar fi o variantă relativ ușor de îndeplinit) și atunci deschiderea până la DN4 ar fi doar un avantaj de căteva luni. Dar poate avem un pic de noroc cu încălzirea globală :)

hefaistos

^^ Nici eu nu sunt sigur, de aceea am adus doar un sens prin Domnesti. Cert este ca problema va exista in Bragadiru si e posibil ca Aktor sa ajute la perpetuarea ei pentru inca 1 an.
********
In alta ordine de idei, Felicitari UMB pentru modul exemplar in care au lucrat pe lotul nord 2 dar...parca mai aveau o lucrare prin preajma. Ceva cu un pod lung peste un lac  :D
A uitat toata lumea, inclusiv UMB-ul de acest lot? Macar sa ni se spuna ca mai trebuie sa studiem 3 ani cocostarcul de balta, ca sa nu ne mai agitam.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

minisoferul

Quote from: Stefan01 on October 15, 2023, 03:05:35 PMCireașa de pe tort vine când utilajele calează, lăsând urme în asflatul așternut recent. Le-am încadrat în chenare roșii. Lucrare nouă și își bat joc calitate.  >:(



Este ca nu ai fost niciodata pe un santier de infrastructura ? Sunt doar niste mici zgarieturi si oricum se asterne stratul de uzura la final. Din toate problemele de pe santiere asta era "cireasa''....

danutzu_1069

Nu, cred ca i-a rămas în minte aia cu macaraua calata pe podul de la Brăila și care a stricat asfaltul...  :lol:  :lol:

Ionut

Quote from: horatiu.cosma on October 15, 2023, 02:43:19 PMO vorbă din popor zice că dacă poți explica ceva cu pură incompetenta, nu căuta răspunsul mai departe.

E blând Horațiu, la mine la Buzău se spune "prostie". Care este, de cele mai multe ori, explicația cea mai simplă și cea mai apropiată de realitate.

Ionut

Quote from: survola on October 15, 2023, 01:48:34 PMNodul cu DN4, dacă se poate.
Și podul peste Dâmbovița.

Scuze că apuc abia acum, ieri după prânz am fost 100% în familie și seara am căzut lat.

DN4:










Pod Dâmbovița:


Mă apuc imediat de procesat filmarea DN6-A2. Azi la Patreon, +24h publică.

oneLess

#7706
De vreo 3 zile (publicat pe YT) de la Mihai Panait

Autostrada A0 | LOT 1 SUD | A2-DN4 | 12.10.2023


LE: Fără culori marțiene!
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  :-[
...

Ionut

Nu sunt chiar 3 zile, în titlu scrie 12 octombrie. Noi am filmat sâmbătă, 14. Nu că ar conta două zile, doar zic, for the record. :) Putem chiar să ne jucăm și să identificați dacă e vreo modificare în două zile. :lol:

PS: Filmarea este la render. Apoi upload+procesare YT. Deci probabil în jur de 12-13 la Patreon. Mâine la prânz, public.

Ionut

O pun la cover. Încă o dovadă că pupăm doar DN5-DN6.

Nod DN5. Observați dovada?

Hercule

Da, blocat accesul spre A2 si indicatorul taiat.

PS. Ce culori de toamna frumoase/interessante ati prins. Dar parca e filmare de pe Tatooine  :lol:
Deșteaptă-te române!