News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 17 Guests are viewing this topic.

carutasul

speram că nodul ăsta să poată fi folosit și ca punct de întoarcere pe DN6 dar aparent au ratat funcția asta...

oneLess

Recidivă de la Construim Romania

Autostrada de Centură București A0 Nord Lot 2 - Asfalt pe pasaje - UMB 2023.10.17


danutzu_1069

#7727
^^
Nu stiu daca e bine sa se amestece traficul local (întoarcerea) cu cel de autostrada (de iesire /intrare)

carutasul

posibil, de data asta priveam din perspectivă pur personală, primul punct de întoarcere e tocmai în Bragadiru la intersecția cu 401A. Nu foarte departe dar uneori aglomerat. E drept că după finalizarea A0 sud nu ar mai trebui să fie la fel ... Pe facebook primarul zicea mai demult de un giratoriu dar sper că nu era informat cum trebuie.

mike_us

#7729
Arata foarte bine si foarte curat șantierul UMB. Aproape sigur termina înainte sa termine turci DN5-DN6 sunt mult mai organizați in modul de lucru.

Hercule

#7730
Multumesc pentru filmari!

Un lucru vreau sa remarc apropo de filmarea nodului A3/A0 (de la Alin Alecu in postul @oneLess de mai sus), desi poate nu e threadul potrivit. Am fost oripilat de stilul de condus, parca e in jungla !!! Depasiri pe dreapta, inclusiv pe banda de urgenta, fortare intrare pe banda 2, franare, etc.

Se zice ca o autostrada aduce linistirea traficului dar aici zici ca sunt descreierati. Cu asa soferi, in conditiile in care am avea cea mai buna infrastructura tot nu am scapa de accidente.

PS. Ma uit la filmari la 5x, posibil ca si de acolo sa fie o accentuare a impresiei.
Deșteaptă-te române!

mirceaeliade

^e o zona de santier, cu indicatoare temporare si limitari de viteza atipice pentru un drum cu acces controlat

mike_us

@Hercule Îmi pare rău ca nu iți pot da decit un singur like la comentariul tău. Asta e si impresia mea de fiecare data cind revin acasă si trebuie sa conduc in România.

GIV

Quote from: carutasul on October 18, 2023, 01:07:05 PMsperam că nodul ăsta să poată fi folosit și ca punct de întoarcere pe DN6 dar aparent au ratat funcția asta...


nici la chetani, gilau, nici in nodul cu dn5 nu poti, dar ai noroc cu giratoriul din apropiere, mai caut exemple..

carutasul

păi la un giratoriu în afara șoselei mă așteptam. În fine, era doar o observație. Pentru mine e mai puțin important, din strada de pe care stau am acces în cea cu semaforul, dar cei de pe Școlii (prima stradă după ce treci de A0) dacă vor să meargă la primărie/școală/casa de cultură sau pe unde or mai avea treabă în sat nu au cum decât dacă merg la rondul din Bragadiru. De asta mă gândeam că un punct de întoarcere, chiar și mai complicat, era bun (și nu ar fi avut cine știe ce trafic) . Dacă faci o cale prin care de pe breteaua de urcare pe A0, spre Jilava, să poți intra în cea de coborîre, dinspre A1 spre DN6 (cele două se unesc în zona podului secundar) treaba e rezolvată. În prima fază cum lotul Aktor nu există probabil se va putea face "neoficial" dacă nu le separă cu parapeți, dar eu mă gândeam la un giratoriu sau pur și simplu o intrare cu "cedează". Mă rog, soluția corectă e scoaterea DN6 din localitate și eliminarea separatorilor :) Poate când se va face străpungerea Măgurele...

oneLess

#7735
Tot de la Alin Alecu, publicate azi

Lucrari nod rutier DN1 - Autostrada A0 Nord Lot 2 | Octombrie 2023


Lucrari nod rutier DN4 - Autostrada A0 Sud Lot 1 | Octombrie 2023


Lucrative nod rutier DN5 - Autostrada A0 Sud Lot 2 | Octombrie 2023


Lucrari intersectie E70/DN6 cu Autostrada A0 | Octombrie 2023


TibiV

Si de la @adix aka Alberto Costea: [17 OCT 2023] Autostrada A0 sud lot 3 Aktor!! (Bragadiru - Domnesti tur-retur)

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Alexander

Parca s-au mai inaltat cu terasamentele dar la capitolul structuri stau rau de tot. Cred ca sunt cel putin 5 care nu sunt atinse deloc, deloc.
Oare asteapta sa se strice vremea ca sa se apuce de ele?

GIV

relocare de utilitati  :lol:  :lol:  :lol:

archaeus

asteapta sa se reloce singure