News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

TibiV

- De la DASH CAMERA RO: A0 SUD LOT 2 -- DN5 - (3.1 KM) - DC101 (07.10.2023) 4K HDR ✈️ PART 09

- De la @adix aka Alberto Costea: [09 OCT 2023] Nod rutier A0-A2. Alsim Alarko
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Breezzer

Salutare!

Se vor deschide loturile 1 si 2 sud pana la 1 Mai 2024??

Lotul 2, sigur! Dar lotul 1 ?

O zi buna tuturor

miahi

De obicei, loturile de autostrada care nu prind inaugurarile din Decembrie se deschid in timpul verii urmatoare, Iunie sau Iulie.
Avand in vedere ca 2024 e an electoral e posibil ca pe A0 sa avem multiple deschideri in 2024.

carutasul

văd că A0-A2 mai are un pic și o ia înaintea lui A0-DN6 :)
Presupun că au așteptat să se închidă sezonul estival ca să devieze A2 și să betoneze și porțiunea respectivă.

Breezzer

Ma refeream daca 1 Mai este un termen realist pentru deschiderea ambelor loturi...

Cred ca observa toata lumea ca pe lotul 2 se cam scalda... :D

reed

Interesant cum betoneaza continuarea sferturilor de con pe georgrila.Chiar ma intrebam de ce nu se mai folosesc dale sau pavele pe sferturile de con.Imi amintesc ca am vazut si marmura undeva dupa Sibiu catre Cunta

survola

^ Eu încă sper că se deschid ambele loturi anul acesta.  O:-)

raulbogdan23

^7

Interesant cum fac santuri de scurgere a apelor paralel cu breteaua suspendata A0 -> A2

shogom

^^^^si breteaua aia nebetonata care e in the middle of nowhere tot legat de vara e!?
Trag matza de coada!

mike_us

@survola S-a spus deja oficial ca anul asta doar Dn5-DN6 si lotul UMB din nord. Pe de alta parte au șanse destul de bune zic eu sa termine tot prin mai - iulie mai ales ca o sa fie presiuni electorale.

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [09 OCT 2023] Autostrada A0 sud lot 1 intre DJ 301A si Pod Dambovita. Alsim Alarko

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mirceaeliade

QuoteLotul 2 al Autostrăzii A 0 București Nord se va deschide în noiembrie, dar va fi o inaugurare parțială între DN 1 și Autostrada A 3, restul lotului până la DN 2 -Afumați urmând să fie dat în trafic ,,cel mai probabil în 2024″ a precizat directorul general CNAIR, Cristian Pistol.

,,Lotul 2 nu va putea fi utilizat intergral. Pe de altă parte el va putea asigura legătura între Drumul Național 1 și Autostrada A 3 (București-Ploiești). Mai lipsesc aprox. 2 kilometri până la DN 2. Am luat legătura cu firma din China pentru a-i ruga să urgenteze proiectarea și execuția lucrărilor pentru a asigura continuitatea lotului până în DN 2 pentru a asigura legătura DN 1- A 3 și DN 2 prin inel de autostradă. Cel mai probabil în 2024 va fi gata și legătura cu DN 2. Loturile 3 și 4 sunt în proiectare, pe lotul 3 vor asigura cu prioritate descărcarea. Pentru lotul 4 îmi doresc ca procedurile de mediu să se finalizeze odată pentru a începe execuția efectivă" a explicat Pistol.

Tot în această toamnă va fi deschis, dar parțial lotul 2 de pe A0 Sud, lotul Alsim Alarko dintre Bragadiru DN 6 și Jilava DN 5 (aproximativ 11 km), însă șansele de finalizare sunt destul de mici pentru Lotul 1 Glina (Autostrada Soarelui) – Vidra tot cu Alsim Alarko. Lotul 1 cu o lungime de 17 kilometri este la doar 75 % și are termen în contract luna octombrie 2023. Cel mai probabil în aprilie-mai ar putea fi deschis.

QuoteGuvernul aprobă joi, 12  suplimentarea bugetului de exproprieri cu 12 milioane de lei pentru loturile Autostrăzii Bucureștiului A 0, semi-inelul nordic. Hotărârea de Guvern este necesară pentru că, față de actul normativ din 2021 când au fost alocate 20 de milioane de lei, documentațiile cadastrale din al doilea raport de evaluare pentru 572 de imobile au suportat modificări,

Astfel, actul normativ vizează despăgubiri pentru proprietarii din localitățile Săbăreni din jud. Giurgiu, Dragomirești-Vale, Buftea, Mogoșoaia, Balotești, Tunari, Dascălu, Ștefăneștii de Jos, Găneasa, Pantelimon și Cernica din Jud. Ilfov.
12

mike_us

Pina la urma 2 km in câmpie chiar nu e mare lucru. Interesant ar fi daca știe cineva cu legături in CNAIR cum le merge proiectarea la chinezi si daca si-au găsit sub contractori. Daca încep in primăvara si prioritizeaza partea pina in DN2 ar fi o veste tare buna.

TibiV

De la @adix aka Alberto Costea: [13 OCT 2023] Autostrada A0 sud lot 1 Pasajul Berceni. NU LUCREAZA NIMENI!!

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ijwtsh

Au aparut niste portiuni din A0 pe Google Maps, aparent.