News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A13 Sibiu-Bacău

Started by Ionut, March 12, 2014, 10:38:16 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mdragos


GIV

daca va rezulta Strabag castigator si nu o sa fie descalificat eu nu vad un lucru rau aceasta contestatie.

GRG

Las asta aici pentru ca am vazut si contestatia aparuta.

@derby Explicatia a oferit-o @NGC
@GIV E greu din punctul meu de vedere.

Revenind pe clasament:
1) MAKYOL + YAPI    -> +/- 1,198 miliarde RON fara TVA
-- VALOARE MAXIMA   -> +/- 1,221 miliarde RON fara TVA (peste aceasta valoare ofertele sunt declarate INACCEPTABILE)
2) ICTAS            -> +/- 1,227 miliarde RON fara TVA
3) STRABAG + GEIGER -> +/- 1,283 miliarde RON fara TVA

GIV

scuze, am uitat de postarea asta  :((

SILVIUFG

Constestatia Strabag se gaseste in SEAP. Are 52 de pagini. Daca cineva o poate ,,descifra"..... :D  Din ce inteleg eu la o privire rapida, Strabag contesta si evaluarea tehnica a ofertelor celor 2 firme de pe primele doua locuri.

Geri


"Contractul pentru proiectarea și execuția lotului 4 al Autostrăzii Sibiu-Făgăraș nu poate fi semnat cu Asocierea Makyol-Yapi (Turcia) după ce Strabag (Austria ) a depus contestație la CNSC după cum Economedia a arătat aici. Decizia CNSC este estimată peste aprox. o lună. Dacă CNSC va respinge contestația, atunci CNAIR este obligată să semneze cu Makyol. Dacă va fi admisă, fie și parțial, atunci CNAIR ar trebui să facă o reevaluare a ofertelor, decizie care poate fi din nou, atacată.

Constructorul Strabag a depus contestație pentru că a fost descalificat, oferta financiară fiind peste valoarea minimă 1,163 miliarde lei, dar în valoarea maximă care include și suplimentarea de 1,370 miliarde. Oferta Strabag 1,283 miliarde lei, a fost declarată ca inacceptabilă pentru că depășește cu 10,27 % limita minimă, iar CNAIR nu ar fi identificat fonduri suplimentare. De altfel, din contestație rezultă că, și oferta Ictaș a depășit cu 5 % valoarea estimată.

Makyol a câștigat contractul cu o ofertă de 1,19 miliarde lei, mai mare față de valoarea minimă pe care a stabilit-o CNAIR în SEAP de ,,1.163.869.292,05″ miliarde lei."



Powered by API/PUM imgur uploader


sursa citata de aici:
De ce s-a blocat contractul pentru lotul 4 al Autostrăzii Sibiu-Făgăraș : constructorul Strabag a fost descalificat pentru depășirea cu 10 % a prețului estimat. ,,CNAIR a evaluat superficial oferta"


Epopeea Lotului 4 - Sb-Fg si mai urmeaza inca 3 loturi  :popcorn:

 :vroomvroom: tot in coloana.

a.l.x

QuoteAutostrada Brașov -Bacău : CNAIR deblocat a treia licitație pentru proiectarea preliminară, iar ofertele pot fi depuse până la 30 mai. CNAIR le cere proiectanților 1490 de foraje, din care 162 în zone inaccesibile

Compania de Drumuri (CNAIR) a deblocat licitația pentru finalizarea studiului de fezabilitate al Autostrăzii Brașov-Bacău (A 13), noul termen pentru depunerea ofertelor fiind 30 mai. În urmă cu aproape două săptămâni CNAIR a suspendat licitația lansată în martie după ce constructorii au depus 140 de clarificări.

Sursa

NGC

Hai Pistolache, da comunicatul cu "surpriza". :lol:

marius.firtonea

@NGC avem castigator pe tronsonul 3?

TeoH9

Astazi ar fi termenul de evaluare oferte pe lotul 3.

Până la termenul limită de 28 februarie, au depus oferte:

– WEBUILD SPA – Italia;
– MAKYOL Insaat Sanayi Turizm ve Ticaret A.S.- Turcia;
– MAPA INSAAT VE TICARET ANONIM SIRKETI – Turcia;
– ASOCIEREA AUTOMAGISTRAL-PIVDEN – ROSTDORSTROY SRL- Ucraina.

"Surpriza" să fie ca au castigat Ucrainienii? Restul n-ar fi surpriza dupa parerea mea avand in vedere ca au mai castigat contracte.

pasadia

Surpriza? Sa fie descalificate toate ofertele...

Nu m-ar mira foarte tare oricum, așa că...

a.l.x

#2486
QuoteProiectul autostrăzii #Brașov-#Bacău #merge #înainte!

3 operatori economici au depus astăzi #oferte pentru finalizarea Studiului de #Fezabilitate necesar construcției #A13:

 - CONSITRANS SRL

 - MEGA MÜHENDISLIK MÜŞAVIRLIK A.Ş.

 - Asocierea EXPLAN SRL  (lider) – DP CONSULT SA - TEKFEN MÜHENDISLIK A.Ş. (TEKFEN ENGINEERING Co. Inc.)

Valoarea estimată a contractului care va asigura o #legatură rutieră #modernă între #Moldova și #Transilvania, este de 77,19 milioane de lei, fără TVA, iar #finanțarea este asigurată prin Programul Transport (#PT).

Autostrada Brașov – Bacău va avea o lungime de aproximativ 164 km, iar câștigătorul va avea la dispoziție 24 de luni pentru finalizarea acestui Studiu de Fezabilitate.

#CNAIR #autostrazi #A13 #Cristian Pistol

 Facebook-Cristian Pistol

P3trut

Ooo, Consitrans. Super. Daca il fac la fel ca cel de pe Sibiu-Fagaras sau Brasov-Ploiesti, vom avea SF doar dupa 2030 si la calitate minima.

hvm

#2488
sincer sa fiu prefer pe explan. Sper sa nu fie consitrans.
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

mirceaeliade

#2489
Explan PARCA a facut SFurile dupa Buzau pana la PascaniBacau.