[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

csebi24

Aia e lucrare ce nu trebuia receptionata la cum arata. Nu poti sa iti bati asa joc de un lucru, care il faci de la 0 cu material nou nou. Nu cred ca am vazut ceva mai urat facut. Sper sa se remedieze.

nicolaem

#406
foate urat e executata.
am cautat firma is astia:

Luna trecută, Primăria Cluj Napoca a semnat contractul "REABILITAREA ȘI MODERNIZAREA PARCULUI STEFAN CEL MARE DIN MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA" cu firma Garden Center Grup din București. Valoarea contractului este de 10.317.448,88 lei, fără TVA.


ce lucrari au mai avut in Cluj? Atata pot?

LE am mai gasit asta despre ei:

https://actualdecluj.ro/contract-de-peste-25-milioane-lei-pentru-toaletarea-arborilor-inalti-din-cluj-firma-care-modernizeaza-parcuri-pentru-primarie-face-concurenta-actualui-detinator-al-contractului/

Garden Center Grup și Ro Verde Landscaping, firme din portofoliul omului de afaceri Ionuț Olteanu, supranumit de media ,,părintele spațiilor verzi din Capitală" au câștigat mai multe contracte cu Primăria Cluj – pentru modernizarea părculețului din cartierul Grigorescu din Cluj-Napoca, situat în Piața 14 iulie, pentru cen trul de cartier verde din zona Primăverii Mănăștur. De asemenea, societățile execută și parcul Zorilor pentru care Primăria a deschis anul trecut șantierul. Firmele sunt cele care au realizat și baza ,,La Terenuri" din cartierul Mănăștur sau se ocupă de parcul din Piața Ștefan cel Mare, încă în proces de recepție și refacere a pavajelor.

klax187

#407
Si spatiul "La Terenuri" e de toata jena. Pe langa materialele de calitate indoielnica care se pot observa cu ochiul liber, solutia tehnica e nefericita deoarece toata apa din padure se revarsa pe terenurile de sport.

Asa e cand criterile de selectie sunt "pretul cel mai mic" iar caietele de sarcini se fac de catre oameni care nu au nici o treaba cu realitatea. Care din voi ar lasa "meseriasul" cel mai ieftin sa va lucreze in casa/curte, stiind ca voi nu aveti nici o idee despre cum ar trebui sa fie realizata lucrarea?

nicolaem

ok deci e clar... :( ne-am pricopsit cu ei
inca nu am fost la baza respectiva.

alexV

@klax187 , am vizitat de doua ori La Terenuri si tin minte un sant de garda la granita cu padurea. Unul mediu, nici prea prea, nici foarte foarte, betonat. Fa 3 poze si baga pe aplicatia MyCluj sa remedieze daca zici ca santul a dat chix.

klax187

#410
Nu am văzut personal problema, am citit în presa locală:

Ianuarie 2023:
https://www.stiridecluj.ro/social/video-foto-baza-sportiva-la-terenuri-din-manastur-inundata-din-nou-toata-apa-din-padure-vine-la-vale-pentru-ca-nu-sunt-canalizari

August 2022

https://www.stiridecluj.ro/social/foto-video-ploaia-de-vara-a-facut-ravagii-in-baza-sportiva-la-terenuri-din-manastur

Nu mai spicuiesc detalii din articole. Ideea e că arborii de la lizierã au fost tăiați iar rigolele nu fac fațã.

Edit:
Acum vad că zilele astea s-au intervenit în pădure cu un șanț simplu paralel cu liziera:

https://www.stiridecluj.ro/social/foto-ce-solutie-a-gasit-administratia-locala-cu-privire-la-problema-de-la-baza-la-terenuri-apa-tot-curge-pe-unde-vrea-ea

O soluție temporară. (Sper)

vasile.silion

Quote from: nicolaem on January 28, 2023, 07:45:20 PMce aberatie. m-am speriat ca a fost ceva accident si au daramat statuia.  click bite.
Aberație, neaberație, iată că a trebuit să iasă însuși bravul ctitor Bocușor să pună lucrurile la punct. E drept, și-a cerut iertare...
https://fb.watch/inUl_a0hIJ/
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

MMarius

Se lucrează la Parcul Observator din Zorilor. Poza a fost realizată în 20.01.2023, înainte de ninsori, acum șantierul e acoperit cu zăpadă, nu se vede lucrul.

nicolaem

#413
sa vedem daca vor reusi sa remedieze.

https://media9.ro/chiar-si-arhitectul-e-nemultumit-de-lucrarile-din-parcul-stefan-cel-mare-meseria-nu-se-invata-pe-parcurs/

Guttman s-a arătat nemulțumit de calitatea execuției; se vede cu ochiul liber, nu e nevoie de vreo ruletă, totul este inegal și nealiniat, iar pantele sunt întâmplătoare. Urât, nu găsim alt cuvânt care să exprime pe scurt munca de mântuială.
,,Elementul «pietrar» e o meserie, nu se învață pe parcurs. Nu se poate să refaci de trei ori. Mi-e milă de constructor când mergem: ,,mai refaceți o dată; mai refaceți o dată". Din păcate asta se întâmplă", a spus arhitectul

vasile.silion

#414
Quote from: nicolaem on February 01, 2023, 04:07:44 PMsa vedem daca vor reusi sa remedieze

Atunci când am criticat, cu câteva pagini mai in spate, mulți dintre voi mi-ați sărit în cap: arhitectul e sublim, iar lucrarea merge bine.

Ei bine, se vede treaba că nici lucrarea nu merge bine, și eu rămân la părerea mea că nici arhitectul (a se citi mai degrabă proiectul, că n-am nimic cu omul) nu e chiar atât de sublim pe cât ar vrea unii dintre noi!
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

Între timp, timid, băieții au fost puși să mai bătucească la dalele de piatră. Cred, totuși, că acolo remedierea necesită intervenții mult mai complexe, începând chiar de la o reproiectare a soluției de trafic, aspect și materiale.

Poze de azi dimineață:







Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem

pai tu ai criticat cu totul altceva si pe altcineva din dorinta de a zice ceva de rau. sper ca intelegi diferenta.
ca pavajul e pus execrabil vedem toti. problema mea e ca nu cred ca aceasta firma are capacitatea de a-l bune mai bine.
dupa ce zice Gutman deja e a 3a oara cand "remediaza". singura sansa cred ca ar fi sa subcontracteze patronul ala lucrarea la altii mai priceputi.

vasile.silion

Gutman are vreo legătură cu materialele ce se pun in zona din fața Teatrului?

Dacă da, atunci în opinia mea proiectul e prost, soluția lui e proastă!

Dacă el ar fi proiectat altfel, poate că și lucrarea ar fi arătat mai bine.

Cuburile alea de piatră nu vor putea fi puse niciodată în pantă și să fie stabile, să arate bine.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

Andrei O

#418
Ce firma se ocupa cu deszapezirea strazilor in Cluj Napoca?
Calea Turzii este blocata, multe masini nu mai pot urca, un tir a ramas blocat si inclusiv autobuzele sunt blocate. Strada Eugen Ionesco asemenea, strat de gheata pe carosabil.
Pana si "mai jos" in cartierul Zorilor au ramas masini blocate pe strada Marinescu si pe strada Louis Pasteur dupa cum se poate observa in poze.




Powered by API/PUM imgur uploader








Powered by API/PUM imgur uploader



gsimon

sper ca nu Supercom, ca deja vad ca dau rateuri si la colectarea gunoaielor.