News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ronaldo99

Din cauza  lucrărilor de modernizare de pe Calea Moților, din Cluj-Napoca, unii pietoni trec pe partea carosabilă. Mare atenție in trafic!

https://www.youtube.com/watch?v=cvl-cEfyRac&ab_channel=LegatDeClujLDC

Surprins si stadiul lucrarilor de pe Calea Manastur la intersectie cu str Otetului langa Platinia Center.

qionescu1

#436
Lucrările la zi pe Kogălniceanu.

Lucrările sunt la un nivel de calitate net peste parcul din spatele teatrului. Totuși dalele alea subțiri nu par a fi deloc un succes atât dpdv estetic cat și calitativ. Foarte multe sunt fisurate, probabil nu rezistă la traficul riveranilor sau al celor care intervin în zonă.

Rosturile nu sunt peste tot umplute, umplute corespunzător sau materialul nu pare de calitate (uneori pare a fi un amestec de nisip și pământ).

In schimb ceea ce se vrea a fi intrări la case și trotuare au plăci de dale de mari dimensiuni ceea ce face ca îmbinarea lor să fie reușită iar mersul pe ele mult mai ușor și plăcut.

Statuia cu școala ardeleană e la locul ei, un pic întoarsă spre intrarea UBB. In spatele ei se observă 2 feluri de pavaj puse în 3 moduri.

Ceea ce se vrea mijlocul străzii, inclusiv cu scurgeri e o linie in zig zag usor fără simetrie cu strada.

Conceptul de pietonalizare a fost unul bun, din păcate se putea mai bine la arhitectura aleasă, mai bine si mai frumos. Materialele, la fel.









































Powered by API/PUM imgur uploader

RobertH

Rethinking Somes - update lucrari Lunca Somesului


RobertH

Podul Rasaritului si Parcul Feroviarilor - update lucrari


MMarius

Astăzi, în jurul orei 12, se montau grinzile de la noul pod peste Nadăș, ce se construiește în continuarea drumului de lângă Dedeman, și urmează să treacă prin fosta platforma Tehnofrig spre str. Maramureșului. Podul urmează să conecteze două complexe imobiliare ce urmează a se construi pe ambele părți ale Nadasului, dar și un magazin Lidl vizavi de Dedeman.


RobertH


nicolaem

urat poate fi blocul ala cu cinema republica.....


am trecut azi pe santierul de pe malul somesului. f multa lume la plimbare pe acele alei.
cred ca in final proiectul va avea impact serios la scos lumea la plimbare. inainte era doar iarba, dar strict aici pe trotuarul ingust nu era nimeni iar zona cu iarba erau strict cei care plimbau caini.


RobertH


MMarius

Parcul Observator, stadiul lucrărilor la data de 24.03.2023:



MMarius

Parcul Armătura, două poze făcute pe fugă azi-dimineață, la capetele parcului:


nicolaem

@RobertH cred ca s-a ma discutat, oare depozitul auto de langa podul Portelanului se desfiinteaza?
nu am schitele proiectului final, dar in pozele initiale (premergtatoare executiei) aparea spatiu verde pana la pod. si terenuri de tenis in zona.


RobertH

Nu in contractul actual cu parcul Armatura. E doar de perspectiva, cel mai probabil cand vor desfiinta si platforma Carbochim.

Din pacate nu am plansele tehnice pentru zona asta. Ce ai pus tu, e de la concursul de solutii care e prezentarea unui concept. Asta ar trebui sa inteleaga mai multi care tot iau de buna plansele de la concursurile de solutii.   

 

RobertH

Rethinking Somes - update lucrari 


nicolaem

dezmembrarile alea auto nu apar cadastrate, deci sanse ar fi.

nicolaem

#449
pt ca s-a mai scris ca nu este iarba si copaci in fata la sala sporturilor:




bonus:
rar am vazut canal pus in punctul cel mai de jos al strazii. e si asta de mentionat: