[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

qionescu1

Doar că ICCJ zice clar că așa zisele "cedari" (practic donații) pretinse de primărie nu sunt legale fără despăgubire. Oricât de discutabilă e chestiunea sub aspectul urbanismului, care poate oferi compensații prin indicii urbanistici (care reprezintă valoare) ICCJ nu vede la fel problema. Lucrurile pot diferi de la un caz la altul dar în conflictul dintre primărie și dezvoltator acesta fie a ales calea mai sus amintită fie pur și simplu dorește să revoce donația act juridic posibil și legal. 

ijwtsh

Prima poza de ieri, celelalte doua in noaptea de vineri spre sambata in jurul orei 3 dimineata. Ce faceau pe sinele de tramvai? Pacat ca n-am filmat, se vedea foarte fain. Se simtea un miros de ars in aer.


Ciudat ca au asfaltat doar podul si trotuarul din zona aia.










Powered by API/PUM imgur uploader

nicolaem

ai surprins o informatie foarte importanta, merci!

Recent CTP a zis ca va rectifica uzura linilor, si ca asta ar fi una din cauzele zgomotelor produse de tramvaie (in special cele Astra). Sunt curios de rezultat.
merita pusa poza pe threadul de transport public.

RobertH


RobertH

Rethinking Somes (Lunca Somesului Mic) - update lucrari


nicolaem

Oare podurile astea sunt arcuite ca is gandite de spanioli?
La climatulnde cluj prevad ca va fi evitat de persoanele in varsta jumate de an. Pietonalul vechi e plin de umezeala si alunecos din noiembrie pana in aprilie mai ales seara/ dimineata desi e drept

RobertH

Platou Sala Sporturilor - update lucrari


ijwtsh

Poze de pe strada Barbu Patriciu. A fost reasfaltata integral, trotuare noi, sper sa planteze copaci sau arbusti unde au pus pamant. S-au miscat destul de repede, zic eu.

De asemenea, am observat foarte multe asfaltari lunile astea prin Cluj. In Marasti au mai fost cateva strazi, si nu doar unde s-au demolat garajele. De asemenea Piata Cipariu si sigur au mai fost, dar nu-mi aduc aminte. Si Gorunului, parca. In orice caz, am fost surprins de cate mici santiere au fost deschise si rapiditatea de care s-a dat dovada. Si abia astept sa vad anul viitor multe parcuri si proiecte ce ar trebui terminate. Arata din ce in ce mai bine Clujul.







Powered by API/PUM imgur uploader

klax187

Nu stiu daca s-a specificat aici, in toamna a fost asfaltata integral si strada Profesor Tudor Ciortea in Grigorescu.

RobertH


RobertH


RobertH

Rethinking Somes (Lunca Somesului Mic) - update lucrari


RobertH


vasile.silion

#388
Am postat aici prin primăvara anului trecut (atunci când parcul Ștefan cel Mare ar fi avut termen de finalizare) nemulțumirile cu privire la acest proiect. Am luat atunci câteva replici "acide" de la unii din voi. Între timp, în diferite locuri (presă, rețele de socializare, etc.) discuția despre "parcul betonat" al lui Boc a luat mare amploare, dar nu eu am fost inițiatorul. Se pare că nu am fost singurul din Cluj nemulțumit de betonare, dar nu am mai revenit aici pentru că scandalul era deja de prea mare notorietate ca să nu-l fi observat și preopinenții mei de aici de pe forum.

Acum, când e în sfârșit aproape gata (după o întârziere de vreo 8 luni), revin puțin cu câteva concluzii personale. Câteva mari dezamăgiri pe care le am legate de această lucrare:
- prea multe dale de beton (îmi susțin părerea),
- soluția proastă de proiectare prin eliminarea parțială a două "diagonale": cea dinspre colțul spre Baba Novac și ce dinspre colțul cu intrarea actorilor. Dacă prima nu e așa de folosită de trecători, cea de a doua este poate cel mai folosit traseu. Dacă nu se pun elemente de blocare a colțurilor respective, oamenii vor face cărări peste spațiul verde, peste gazon. Pentru că oamenii, ca apa, caută cel mai drept drum. Numai profesioniștii proiectanți de la noi, pe care atâta îi lăudați unii dintre voi, par să nu cunoască acest lucru elementar,
- îmbinările între dale lasă mult de dorit: denivelări, spații goale, etc.
- în partea din față a teatrului, câteva mari ratări estetice: scările din marmură albă au fost înlocuite cu niște dale gri  ieftine și subțiri, care cu siguranță se vor desprinde ușor în următorii ani, iar bordurile de la cele două alei in semicerc care urcă spre ușile de intrare în teatru sunt trasate ca pișatul boului, expresie românească foarte sugestivă,
- aproape toate băncile noi din parc sunt deja pline de găinaț de ciori (ca să păstrez aceeași atmosferă scatologică...).
Ar mai fi și altele, mă opresc aici deocamdată.

,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

klax187

Quoteprea multe dale de beton
Quotebăncile noi din parc sunt deja pline de găinaț de ciori

Sa inteleg ca ideal ar fi sa pastram iarba dar sa taiem copacii?