News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești.

Main Menu

[CJ] Ce-am mai vazut din mers in Cluj-Napoca

Started by ciprebbe, December 07, 2012, 01:28:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

klax187


vasile.silion

Dacă nu le-a plăcut să aranjeze dalele de piatră când era cald și frumos, o fac acum, la -8 grade Celsius. Azi, la ora 9 dimineața, pe o temperatură de -8 grade, o echipă zdravănă de muncitori au fost puși să scoată dalele din fața Teatrului Național și, sper, să le aranjeze ca lumea sau să le înlocuiască cu altceva - vom vedea zilele viitoare.

Se pare că cineva cu simț de răspundere citește ce mai scriem noi pe aici și pe Facebook...





Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

endre.kemenes

Oare n-ar fi vorba ca ar fi fost pusi sa faca pe repede inainte zona din fata teatrului ce trebuia sa fie gata pana la serbariile din 1 decembrie?

qionescu1

A preluat Ziar de Cluj, mai preia si Media9 si mai sunt mulți care se uită pe aici.

csebi24

Vasile, trebe sa ai o profunda nesimtire sa nu observi si sa lasi asa.

Nu paote domnul Boc sa aiba pretentii de capitala europeana cu asa lucrari.

vasile.silion

Nu știam că a fost preluată postarea mea de pe Facebook de către presă. Acuma am văzut-o pe Ziar de Cluj.

Nu-i vorba că n-am ce face și vreau să mă aflu în treabă și să critic lucrările din oraș, dar, vorba lui @csebi24 , trebuie sa fii nesimțit ca să vezi niște imbecilități publice și să nu te enervezi, măcar.

Pentru că îmi pasă, de aia scriu. Dacă aș avea cui să-i zic în față, aș face-o. Dar n-am. Altfel, scriu și eu pe internet, poate-poate cineva responsabil citește și, dacă consideră că am dreptate, încearcă să remedieze.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem

te alinti, Guttman zicea in interviul din Media9 de saptamana trecuta ca de mai multe ori s-a discutat asta cu constructorul si tot incearca sa remedieze.
Acuma atata timp cat is aceasi oameni care pun piatra nu stiu cat de optimisti sa fim ca de data asta le si reuseste.
Oricum ar fi pacat sa nu fie "cat de cat perfect" data fiind locatia.

qionescu1


alexV

Am vizitat și eu parcul Ștefan ce Mare de lângă Teatru și Opera. Calitatea finisajelor e așa scăzută ca ma mir cum arhitectul și inginerul au acceptat lucrările (dacă le-au acceptat)

Zona din jurul scenei in aer liber e ok. Aproape tot restul parcului arată ca o lucrare de 15 ani vechime care are nevoie de refaceri. Foarte  multe denivelări unde apa de ploaie va bălti. Apoi îmbinările de diferite tipuri de pavaj sunt executate așa de rău... spațiere variabila, curbele făcute din succesiune de linii frânte. Clasicele dale dreptunghiulare tăiate in unghi aleator, nu se potrivesc cu următoarea dala.

Pun doar o poza artistica.


Designul general mi se pare ok. Trotuare lărgite pe laturi.  Nice.


nicolaem

alta firma alta calitate, pare sa zica Tiganas:

,,Comparativ cu lucrările realizate în parcul din spatele Teatrului Național, aici e altceva.

https://media9.ro/se-naste-o-poveste-urbanistica-de-succes-serban-tiganas-din-perspectiva-pietonala-cred-ca-este-cea-mai-frumoasa-calatorie-prin-istoria-arhitecturii-din-cluj/

fara sa vad la fata locului in poza imi pare faina zona. ma astept sa fie unii care sa critice ca nu e iarba.
sper doar ca piatra aia sa fie pusa drept.



vasile.silion

Piatra aia nu e pusă drept!
Pietrele sunt puse pe cant, de aceea e destul de greu sa fie aliniate. Asta va face ca mersul pe strada respectivă cu tocuri să fie spre imposibil (a doamnelor și domnișoarelor).
De asemenea, deplasarea cu rolele cam iese din discuție.
Așezarea pe cant a lespezilor de piatră a crescut prețul proiectului și perioada necesară lucrării, dar îi dă un aspect oarecum inedit.
Iarba lipsește cu desăvârșire, deocamdată, chiar și acolo unde ea ar fi putut să fie, pentru că nu ar fi încurcat pe nimeni...
Soluția aleasă pentru amplasare grupului statuar Școala Ardeleană este proastă, dar se pare că se va corecta ceva în această privință...
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

nicolaem


vasile.silion

Quote from: nicolaem on February 26, 2023, 09:31:55 PMtie nimic nu iti place  :lol:

Osă mergi și tu și osă vezi minunăția.

Zona trebuia aranjată, dar aș fi întrerupt monotonia pavajului gri cu niște careuri verzi din loc in loc.

Întinderea aceea masivă de piatră te duce cu gândul la un peisaj deșertic. Poate la vară, cu pomii înverziți, să arate mai atrăgător totul.
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran

vasile.silion

Alte lucrări de remediere a zonei din fața Teatrului Național.

Azi dimineață se lucra la corectarea acelor borduri instalate inițial într-un mare hal (ziceam eu cu o vorbă neaoșă: aliniate "ca pișatul boului).





Powered by API/PUM imgur uploader
,,România are un sens întrucât o începem. Trebuie s-o creăm lăuntric, pentru a putea renaște în ea. Plăsmuirea acestei țări să ne fie singura obsesie." Emil Cioran