Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

adix

Salut!
Supratraversare A0-A2.
O seara frumoasa!

bacovia

Mai e mult pana departe si la Alsim...

GIV

^ corect! daca pe partea de balast nu a fost vina lor, nici la structuri nu rup norma.
daca teoretic  la sfarsitul lui 2022 s-ar fi putut deschide sectorul dn6 - dn5 si nu s-a intamplat, la fel de bine cred ca la sfarsit de 2023 nu vor deschide dn5 - dn4. desi s-ar fi putut

mdragos

In ritmul asta nu inaugureaza nimic anul asta.

oneLess

#5899
Între DN5 și DN6 se poate da în circulație anul ăsta, dacă vrea Alsim. Au 4 supratraversări între cele 2 noduri. Doar una cu grinzile ridicate. După ce ultima din cele 4 va fi dată în circulație pentru că altfel nu pot finaliza drumul, se pot face niște calcule. Dar nici eu nu aș miza că ceilalți 20Km (rest Lot 2 + Lot 1) vor ajunge să conteze pentru suta aia de km de deschis anul ăsta. Chiar dacă dă Alsim toți cei 30 de Km în circulație nu se face suta aia. În afară de Nurol A3 10+ Km și UMB DEx12 T3 15+ Km eu nu văd alte deschideri clare. Nu cred că s-a deschis ceva în anul în care s-a prins data de 1 ianuarie cu sub 60% progres recunoscut CNAIR. La DEx12 T2 Lot 1 și T2 Lot 2 aveam la 1 ianuarie 2021 ~61 respectiv ~58%. S-au deschis în 2022 după 1 an și 5/8 luni de la acel 60% (mai/august 2022). Și am văzut toții ce hei-rup-uri a făcut UMB acolo în 2021/2022!
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  :-[
...

hefaistos

Turcii vor deschide tronsonul 2 in prima jumatate din 2023 (spre sfarsitul ei). Adica mai mult sau mai putin in termenul contractual.
Dupa care vor muta toate resursele pe tronsonul 1. Ramane de vazut daca asta insemna ca vor reusi sa termine in termenul contractual de aici, care e sfarsit de 2023 sau se vor intinde catava luni in 2024.
Pe tronsonul 2 lucrarile sunt relativ uniform avansate, nu au puncte de drum critic care sa-i arunce cu cateva luni in urma. Si au deja portiuni de afalt.
Deci nu mai faceti afirmatii de genul: 
Quote from: mdragos on January 20, 2023, 11:02:45 PMIn ritmul asta nu inaugureaza nimic anul asta.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu suplimentar 200 lei: Se deschide traficul pe Lot 4 - Centura Focsani înainte de 15 iunie 2024.

alexd4u2

Salutare! A0 Sud, Lot 2, nod rutier DN6 (Bragadiru) - nod rutier DN5 (Jilava):

naivu

^^subscriu la ce zice @hefaistos, luna ianuarie este o perioada cand multi angajati sunt inca in vacanta, nu poti sa ceri o mobilizare 100% inainte de sfarsitul lunii (si chiar si atunci depind de vreme, ca iarna nu-i ca vara), nu poti sa te apuci sa critici un constructor dupa ritmul de pana in 20 ianuarie! Cum ar fi sa te uiti pe santierele UMB pe 7 ianuarie dupa care sa zici "in ritmul asta nu mai termina nimic cincinalu' asta!"?!

carutasul

deocamdată au ridicat toate grinzile pe DN5-DN6, deci măcar de data asta au prioritizat tronsonul care trebuie terminat. Presupun că prin aprilie o să fie cam toate podurile hidroizolate, o să conteze doar cât de rapid se mișcă la bibileli. Deocamdată nu e vreme de terasamente și asfaltări, nu avem ce face. E adevărat că ritmul lor e exasperant, dar cred că sunt în grafic momentan. La celălalt lot sunt unele lucruri de clarificat (nu podul de la A2, acolo probabil se vor concentra spre final, dar mai au zone destul de rămase în urmă, acolo va conta dacă se mobilizează sau nu)

GIV

^^ la 9:13 trebuie sa vina cu mascatii ca aici?

Quote from: mirceaeliade on January 19, 2023, 05:26:02 PM
QuoteMascații și reprezentanții Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR)

alexV

Pe harta de la DJI (drone) se vede lotul UMB A0Nlot2. Doar jumate e survolabil, de la capatul dinspre Afumati pana la nodul A3 cu A0. Mai este inca jumate de lot sub hasura albastra.

Hasura inseamna "Authorization Zones

In an Authorization Zone, all flight is restricted by default, but users can self-unlock with a DJI-verified account. These oval-shaped areas consist of two 4 km semicircles on each end of the runway that connect in the middle. "

Poate cineva sa parcurga procedura si sa filmeze cealalta jumate a lotului UMB?


dnyhouse

Salutare tuturor. Se mai aude ceva de lotul 3 din A0 Nord? Cand se semneaza contractul cu chinezii?

alexd4u2

Salutare! A0 Sud, Lot 3, Tronson Darvari - Pod CF900:

survola

A plouat torențial pe lotul Aktor, au anunțat și la meteo.

GIV

^saracii, pe aktor nici vremea nu i ajuta