Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

3 Members and 6 Guests are viewing this topic.

mirceaeliade

pe scurt cred ca Flutur anunta ca va intarzia finalizarea PT.  contractul trebuie predat in Februarie, dar atunci nu va fi gata decat SF, si nu e clar daca e garantat sa fie gata AM pt Pascani-Suceava.  nu mi-e clar cand va fi predat PT-ul.  macar la Suceava-Siret cred ca avanseaza la geo, dar nu vad de ce ar fi gata acolo in vara cand cica ar trebui sa predea si PTul

tom_sawyer

#8581
Time machine:
Pe 13 octombrie forajele pe Pașcani-Suceava erau finalizate:



Zilele astea, sunt "aproape finalizate":
Quote from: dargauda on December 08, 2022, 06:05:21 PM

tom_sawyer

O confirmare mai oficială:

În termenul legal de 10 zile nu au fost depuse contestații la procedura de atribuire pentru contractele celor trei loturi ale Autostrăzii Focșani -Bacău!

Ca atare am cerut astăzi documentele pentru semnarea contractelor cu Asocierea de constructori români.

Sunt încă 95,9 km finanțați prin PNRR pe care se va putea circula în 2025.

ASOCIEREA SPEDITION UMB SRL – SA&PE CONSTRUCT SRL - TEHNOSTRADE SRL are la dispoziție 6,5 miliarde lei (fără TVA) și 30 de luni (după semnarea contractelor) pentru finalizarea lucrărilor pe cele 3 loturi care fac legătura între Focșani și Bacău


https://www.facebook.com/CristianOvCPistol/

mike_us

  O veste grozava, pina in februarie sunt șanse bune ca UMB sa aibă 95,9 + 10.94 km = 107 km cu OIL pe A7. Sa nu mai vorbim de avantajul ca e o zona continua si aproape de casa. Cred ca o sa fie tare interesant sa vedem la primăvara mobilizarea.

Skynick

La 6,5 miliarde si 30 de luni, ne ies cam 400 de basculante in teren  :lol:  :lol:

gabim

Intuitia imi spune ca o sa ia UMB tot pana la Pascani, intr-adevar o sa fie interesant de vazut mobilizarea la primavara.
Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.

oneLess

^^, ^
Probabil vor începe cu nodul de la Adjud că tot va fi la mijlocul tronsonului UMB! În sus, în jos, cu câte un pic se face lumină!
Quote from: oneLess on May 27, 2024, 09:57:34 AMScăparăm și weekend-ul ăsta de vreo filmare pe DEx12 T4 !  :-[
...

mirceaeliade

Stie careva ce se intampla cu BzFc2 si BzFc3?  Acum ca au fost contestati la chestii procedurale sufla si in iaurt sau chiar sunt blocaje birocratice?

NoWords

Din ce spune SEAP, data limita pentru evaluare ar fi azi..Acum cine stie.

NGC

^

Buzau - Focsani

Probabil ma lupt cu morile de vant. Nu stiu cand veti invata ca nu tot ce scrie acolo e valabil.

Inainte de 09.12 a fost 07.12 (vedeti paginile precedente), inainte de 07.12 a fost, naiba mai stie, parca 29.11.2022.
Intr-adevar, probabil ca intr-o zi se va nimeri sa fie chiar ce e scris acolo, dar in general nu este valabil.

Vrabiutele au transmis ca totul este gata, inclusiv noile rapoarte si ramane UMB la ambele loturi, asa cum am mai zis. Habar n-am de ce mai trag astia de timp, dar nici nu mai conteaza.

NoWords

Deja m-am invatat cu datele lor "fixe", doar ziceam. De asta si acel "acum cine stie". Nu da cu furca te rog!  :lol:

NGC

Quote from: Stef on December 06, 2022, 05:22:12 PMUrtoi pe Facebook

Quote06.12.2022

1. Voi începe cu tronsonul Focșani-Bacau, unde ieri s-a încheiat perioada depunerii  contestațiilor.

NU au fost contestații!

Asocierea Spedition UMB - SA&PE Construct- Tehnostrade poate semna contractul de execuție pe cele trei loturi!

Quote from: mdragos on December 06, 2022, 06:34:51 PMFara confirmare de la NGC nu cred nimic  :D

Pai daca este nevoie si de confirmarea mea, atunci sa ma grabesc incet sa confirm ca nu au fost contestatii si sa mearga proiectele inainte. :D

mirceaeliade

La cate basini se dau pe A0, pe A3 si pe A13 sunt socat cat de ok se misca licitatiile pe A7. 

Poate ca SF+PT impreuna reduce mult din tergiversarile de la licitatiile din executie.  Chit ca la SF+PT poate se dau bani in plus peste cel minim si cu tot timpul de buffer dat de exemplu la PlBz1 si 2, se pare ca reducerea din variabilitatea preturilor si a necunoscutelor la executie fata de PT+executie poate chiar merita.  Cu tot pretul premium platit in prima faza prin comasarea la SF+PT. Din pacate numai CoBra si restul la A7 cu jumatatea din est a A8 mai au contracte facute asa.

mdragos

Super, multumin de info. Inca niste contracte atribuite la un constructor serios. Din pacate mai sunt multe blocate in documentatii proaste/ CNAIR partener serios...

alexV

Quote from: mirceaeliade on December 09, 2022, 08:14:41 PMLa cate basini se dau pe A0, pe A3 si pe A13 sunt socat cat de ok se misca licitatiile pe A7. 

Daca ai timp si gasesti public, e interesant sa vedem daca membri comisiei de evaluare sunt aceiasi pe la  licitatiile unde treaba a mers struna. Uneori poate cineva din CNAIR merita felicitari pt munca. E o diferenta intre treaba asta de pe A7, si sa zicem treaba imputita de la lotul A3 tunel Meses, unde de 3 ani evaluaza si ras-evalueaza degeaba.