Autostrada A0 Centura București

Started by Ionut, September 14, 2011, 12:00:25 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

oneLess

Și totuși pe harta API apare cu roșu A0N2!

ion59

Din ce am vazut eu azi, pe la ora 14, la dreapta sensului spre Ploiesti a A3, la intersectia cu A0, zona era complet portocalie!  :lol:. Daca o tin ca acum, termina inaintea tuturor!

vm75

#5087
Eu cred ca UMB ar putea termina macar bucata dintre DN1 si A3 pana in decembrie 2023. Nu au timp de pierdut, mai ales ca lucrurile incep sa arate promitator pe A7 Buzau-Focsani. Poate ca muta fabrica de grinzi direct la Buzau.

LE: multumesc @hvm, am corectat

hvm

#5088
@vm75 adica bretelele la nod sau cum?

Si lasand gluma la o parte presupun ca voiai sa zici A3 si DN1.

O sa plece direct pe T4. Ca pana atunci tre sa cqm termine pe A7 daca nu sunt contestatii. Daca sunt atunci cam da...
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

TibiV

Doua noi filmari spectaculoase de la DASH CAMERA RO...

ATENTIE!
Prima filmare NU urmareste traseul A0 L4... Doar la final avem nodul.
Dar filmarea cu Manastirea Cernica ar trebui sa ajunga in "domeniul de aur" al forumului:

Si o doua filmare, unde A0 apare "accidental" - dar despre asta mai discutam separat, "la canale navigabile":
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Nodul A0-DN5 filmat vineri de Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alexd4u2

Am filmat eu ieri traseul A0 Nord, Lot 4  :)

mike_us

Contractul pentru lotul 4 e semnat in 31.08.2020 adică acum 2 ani! Ce pași mai sunt de făcut ca sa se poata intra in teren? Si cam cit o sa mai dureze?

pest1969

Lipseste acordul de mediu. Se pare ca se vor putea intra in teren inainte de sfarsitul anului.

dumbravaandrei

Parca acord de mediu au. Dar trebuie sa astepte dupa finalizarea unei perioade de observatii de habitat, pentru nu stiu ce specie ce creste pe langa lacul Cernica. Dupa ce se admit observatiile din acel raport, pot intra si in teren. Parca anul asta se termina procesul asta si poate de la primavara intra si pe A0NL4

mdragos

Probabil iarasi niste documentatii foarte slabe pentru licitatii. Acuma stam dupa revizuiri acord de mediu ...

P3trut

A0N4 declara Grindeanu sau directorul CNAIR acum vreo saptamana, doua, pe la ceva emisiune parca, ca se va finaliza in toamna studiul respectiv si din octombrie spera sa se poata incepe lucrarile si acolo.

alexd4u2

A0 Sud, Lot 1, Tronsonul nod rutier DN4 - nod rutier A2:

NGC

#5098
"Proiectare si Executie Autostrada de Centura Bucuresti km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000"

Quote from: NGC on August 10, 2022, 11:00:43 PM
Quote from: TibiV on August 10, 2022, 02:07:58 AM
QuoteMarți, 09.08.2022, după finalizarea procesului de reevaluare a ofertelor, CNAIR a comunicat rezultatul procedurii de atribuire a contractului pentru "Proiectare și Execuție Autostrada de Centură București km 0+000-km 100+900, Sector Centura Nord km 0+000-km 52+770, Lot 1: km 2+500-km 20+000".

[...]

Semnarea contractului de achiziție publică va fi posibilă după expirarea perioadei de depunere a eventualelor contestații și respectiv după soluționarea contestaților/ plângerilor formulate în cadrul procedurii de atribuire.

Textul cu bold de mai sus este clar copy/paste din alte comunicate, dar in cazul de fata stiu si ei bine ca nu va contesta nimeni si se va semna cu PIZZAROTTI, odata ce celelalte formalitati necesare pentru semnarea contractului vor fi indeplinite.

Trebuie sa corectez ceea ce am zis mai sus si sa spun ca textul cu bold inseamna de fapt ca cei de la CNAIR se stiu cu musca pe caciula. :lol:

Si trebuie sa recunosc ca aici avem oarecum o surpriza, pentru ca INTRAKAT a contestat din nou, dar totul are o explicatie.

Din informatiile primite la data respectiva de la o sursa (atentie, nu vrabiute), rezulta ca CNAIR i-a respins pe cei de la INTRAKAT pentru ca nu si-ar fi prelungit perioada de valabilitate a ofertei si a garantiei de participare, cu consecinta ca nu mai puteau contesta rezultatul procedurii. De aici si ideea ca se va semna cu PIZZAROTTI fara alte probleme suplimentare.

Dupa ce am scris mesajul respectiv, vrabiutele s-au sesizat si au transmis ca informatia primita de la sursa era corecta, dar ca de fapt INTRAKAT si-ar fi prelungit perioada de valabilitate a ofertei si a garantiei de participare, si ca de fapt CNAIR i-ar fi descalificat in mod abuziv.

Acum trebuie sa asteptam decizia CNSC, si, daca este favorabila, trebuie ca CNAIR sa puna in aplicare deciziile CNSC si CAB anterioare si sa emita un nou raport al procedurii.

Asadar, telenovela se mai prelungeste. Va tin la curent.

TibiV

Da Doamne fara Pizzaboy...

Pe de alta parte...

Quote from: TibiV on August 22, 2022, 06:24:21 PMPasajul Berceni, statia de metrou M2 Tudor Arghezi cu Park&Ride, si intersectia A0-DJ401 (Soseaua Berceni) filmate astazi de DASH CAMERA RO.

La 13.00 se pare ca turcii au decopertat traseul pentru relocarea temporara a DJ401 pentru construirea  pasajului la intersectia cu A0...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)