News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

TibiV

#4635
Pasajul Berceni, statia de metrou M2 Tudor Arghezi cu Park&Ride, si intersectia A0-DJ401 (Soseaua Berceni) filmate astazi de DASH CAMERA RO.

La 13.00 se pare ca turcii au decopertat traseul pentru relocarea temporara a DJ401 pentru construirea  pasajului la intersectia cu A0...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

survola

Complicată zonă, au înghesuit și autostrada pe acolo.

adix

#4637
Sa traiasca!
Las si eu o filmare de la Pasajul Oltenitei unde chiar se munceste!
Sanatate!!

carutasul

După ce au finalizat lucrarea de la intersecția cu DN6 au început o alta: montează panouri antifonice pe pod. Presupun că s-au plâns cei de la casele de lângă. Cred că mai durează două zile, timp în care se circulă pe o bandă spre București și avem din nou un pic de coadă... Dar ce e interesant e că sunt panouri transparente. Nu puteau să pună din astea și la podul peste Olt, să vedem și noi apa care ne dă numele?

Claudiu T.

Am trecut si eu sambata pe 20 si am vazut ca inca nu erau toate panourile fono absorbante montate. Erau stalpi/suporti goi ramasi.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

survola

^ Nu arată rău Pasajul Olteniței, dar dacă Domneștiul e gata pe 15 noiembrie, la stadiul avansat în care este, celelalte au șanse oare să fie gata anul acesta?

Xed

In teorie, 3 luni le=ar ajunge berechet insa mobilizarea lasa in continuare de dorit. Cred in continuare ca abia la inceputul primaverii vom vedea pasajele de la Berceni si Oltenitei deschise.

panzer

#4642
Si Cernica de la Ionut Ivasca.  :(( Exact cum era Domnesti pe vremea Cucului. "Utilajele nu se vad ca sunt in alta organizare de santier!"


dr4qul4

Pasajele de la Oltenitei si Berceni nu au cand sa fie gata.
Domnesti-ul va fi gata pe 15 Noiembrie, si acum 2 luni arata mult mai bine ca oricare dintre cele 2 pasaje. In plus, vremea se va strica si nu vor mai putea lucra in acelasi ritm.
Eu mizez ca vor fi gata la 31.03.2023.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

naivu

Nu prea am vazut lucrari inaugurate in martie. Daca rateaza Craciunul probabil vor termina prin iunie!

panzer

#4645
Sa ne mai intristam un pic. Tot de la Ionut Ivasca, bucata de la A2 la Cernica.


BEV

27-Aug-2022

Pe rampele Pasajului Domnesti incepe sa apara asfaltul iar de saptamana trecuta se pot vedea schimbari semnificative. Este clar ca TRACON s-a mobilizat pentru a reusi deschiderea la 15-Noiembrie.


Imaginea 360 de la fata locului poate fi vazuta aici: https://www.facebook.com/A-birds-eye-view-111752644660986/photos/185927307243519


Claudiu T.

Ce reprezinta santul perpendicular pe rampa de la minutul 0.55 si la ce foloseste? La minutul 2.45 ce e? Ce rol au dalele alea de beton pe rampa de urcare?
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

panzer

#4648
Am zis sa scriu un compendium despre proiectele pending pe DNCB.

1. Studiu de fezabilitate partea de Nord.
QuoteC.N.A.I.R. S.A. a semnat contractele având ca obiect "Elaborare Studiu de Fezabilitate - Identificare măsuri de sporire a siguranței traficului pe Centura existentă a Municipiului București, inclusiv îmbunătățirea unor intersecții de pe DN CB, Sector I cuprins între A1 (km 55+520 - DN 1 km 71+490 / 0+000) - A2 (km 23+600)" și "Elaborare Studiu de Fezabilitate - Identificare măsuri de sporire a siguranței traficului pe Centura existentă a Municipiului București, inclusiv îmbunătățirea unor intersecții de pe DN CB, Sector II cuprins între A2 (km 23+600) și A1 (km 55+520)", cu ofertantul declarat câștigător, respectiv ASOCIEREA S.C. GRAFIC TENDS S.R.L. - S.C. SVL PROEC S.R.L.

2. A1 - DN 5 lot 1. Seap
Economica: Contract semnat Sunt si stiri despre exproprieri.
Quote,,CNAIR a semnat contractul cu Asocierea IBB-HIB ROMANIA – IBB-HAUS-UND INDUSTRIEBAU GMBH –AUTOTEHNOROM – VENTOR GRUP CONSULTING pentru Proiectare şi Execuţie ,,Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud între A1 (km 55+520) şi DN 5 (km 40+000) – Lot I între A1 (km 55+520) şi km 54+700, inclusiv parcarea de lungă durată de la km 54+765", anunța, în decembrie 2021, secretarul de stat în Ministerul Transporturilor, Ionel Scrioșteanu.

3. A1 - DN 5 Lot 2
QuoteMarți, 15.03.2022, CNAIR a comunicat rezultatul procedurii de atribuire a contractului având ca obiect "PROIECTARE ŞI EXECUŢIE ,,Lărgire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului Bucureşti Sud între Al (km 55+520) și DN 5 (km 40+000) - LOT 2 Largire la 4 benzi a centurii rutiere a Municipiului București Sud între km 54+700 și DN5 (km 40+000)".
Ofertantul desemnat câștigător este Asocierea RIZZANI DE ECCHER S.p.a. (lider) – S.C. MAVGO HOLDING S.R.L. (asociat), cu preţul de 504.112.836,73 Lei fără T.V.A.
Durata de proiectare si executie a contractului este de 36 de luni din care: 12 luni perioada de proiectare și 24 luni perioada de execuție a lucrărilor.

4. A1 - DN7 Finalizare. Anunt SEAP
QuoteCompania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a lansat la licitație finalizarea lucrărilor pe tronsonul cuprins între A1 (Chiajna) și Chitila (DN7) din Centura București. Circulația pe acest tronson lărgit la patru benzi a fost deschisă încă din 2017, fără a fi așternut ultimul strat de asfalt.


Despre multe dintre ele nu stim mai nimic nou. @NGC vrabiute, batlani, berze, ceva? Suntem total in ceata. Multumim frumos pentru orice.

Sa stim si noi pe unde isi mai murdareste Scrioșteanu pantofii in 2023.  :lol:

pasa_andrei

Termen de finalizare oficial : 15.11.2022. Asadar ne raman 75 de zile pana la inagurare.


Enjoy!