[TM] Drum legatura Autostrada A1-DN69 zona Timisoara Nord

Started by NGC, July 18, 2017, 07:46:40 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Americanul Clujean

Se pare că au mai apărut încă 5-6 utilaje pe șantier. DRDP Timișoara a postat un update pe pagina lor de Facebook ieri.

https://www.facebook.com/294225250940065/posts/1656811324681444/?flite=scwspnss

iuli

Da, este ceva activitate. Mai ales la viitorul nod cu A1. Decopertat bine de tot pe ambele parti ale A1. Erau si ceva mai multe utilaje.

Daca are timp si drum prin zona, poate ne ajuta @Archi cu o filmare cu drona. Dar nu mai repede de vreo saptamana sau doua, macar sa vedem ceva diferente fata de cea de acum vreo luna.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Archi

^ Acum e filmarea la cuptor, s-a mai desmortit putin ritmul, dar tot in ultima liga sunt imho.

LE:

mircea


Americanul Clujean

Am numărat un total de 28 de utilaje la șantier... Uau ce mobilizare  ???

iuli

Se lucreaza in zona nodului cu A1 cu destule utilaje. S-au adus si armaturi pentru pasaj, deci cred ca incep si forarile si turnarile pentru piloni.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Americanul Clujean


Archi

Salut, am filmat si eu ieri. Situatia s-a imbunatatit iar acuma pot spune ca mai arata a santier:

- La nodul cu DN69 au inceput sa apara elevetii
- Au inceput sa apara podete
- Se lucreaza si la alte structuri
- Foreza a ajuns la A1, ceea ce ma face sa presupun ca pilotii forati sunt aproape gata (din filmari se vede ca ordinea forajelor a fost de la DN69 la A1)
- Lucreaza la terasament
- Groapa de imprumut functionala la nord de A1

Iar acuma si o parere personala, bucla de la nodul cu A1 este gigantica, mult mai mare in realitate cand esti acolo langa ea, cu siguranta se va putea circula cu 100 km/h confortabil.

Sa speram ca continua treaba si ca mai cresc activitatea in zona terasamentelor


alexandru_m

Niste imagini luate din "goana calului" vineri, 19.08.2022 pe la 11:30.

Tocmai descarcau niste armaturi pentru piloti in Estul A1, foreza era momentan in partea de Vest.

Iar basculantele si excavatoarele chiar se miscau si cand am mers spre Timisoara, si cand m-am intors.


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

GIV

Quote from: Archi on August 19, 2022, 09:49:52 AMSalut, am filmat si eu ieri. Situatia s-a imbunatatit iar acuma pot spune ca mai arata a santier:

oare au fost si ei impulsionati de varianta a 3 a oug privind indexarea preturilor la materiale?

horatiu.cosma

Au reușit într-un final să obțină garanția pentru avans și încă un credit.

Lau

Am găsit un articol apărut în urma cu câteva zile într-un ziar local, conținând declarații ale d-lui ministru legate de acest proiect:
https://www.opiniatimisoarei.ro/un-ritm-de-realizare-de-cel-putin-7-pe-luna-promisiunea-facuta-ministrului-transporturilor-sorin-grindeanu-de-constructorul-celei-de-a-treia-descarcari-de-pe-autostrada-vestului-la-timisoara-foto/26/08/2022

Am înțeles ca ar fi niste probleme la intersecția cu DN69 lansa Sanandrei, și anume ca anumite porțiuni nu sunt incluse în actualul contract și trebuie licitație separată. Poate sa confirme cineva și sa ofere mai multe detalii?
Ar fi culmea ca, sperând ca cu chiu cu vai sa se termine lucrarea din contract, sa mai avem de așteptat încă câțiva ani după o alta lucrare...

Archi

Am filmat ieri seara, intre 18:30 si 20, deci cam pe la final de program. De data aceasta am schimbat perspectiva si am filmat invers, spre Timisoara.

De notat ar fii ca:
- Mobilizarea cat de cat decenta pentru terasamente s-a pastrat, aici este si cel mai mult de lucru de altfel
- Foreza a disparut din santier, deci presupunerea mea e ca s-au finalizat toate forajele
- Cu exceptia supratraversarii din zona DN69 unde pilele sunt aproape gata, cam toate structurile sunt in stadiul de fundatie / spart capete de piloti forati. Presupunerea mea aici e ca vor muta cofrajele pentru beton de la DN69 spre A1, structura cu structura. Nu sunt multe deloc, aici este avantajul lor.
- podetele avanseaza si ele

Dupa mine, terasamentele si rampele se afla pe drumul critic in acest moment. Daca in cele doua luni ramase de vreme decenta in acest an reusesc sa creasca terasamentul cat sa fie macar jumatate cantitatea pusa in opera atunci cred ca putem vorbi de o finalizare in 2023 pe la final. Multe daca-uri oricum. Hai sa vedem in octombrie cum va arata pentru inceput.


dorum


Archi

Am avut o tentativa de filmare recent dar m-a prins torentiala si am renuntat, erau cateva camioane care isi faceau ceva treaba pe langa A1, dar nu stiu mai mult. Sa vedem daca prind zilele astea cele 3 conditii ca sa pot filma (timp liber, lumina afara si vreme buna)