Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

shAkur

Quote- Nod rutier: Săndulești (A3 zona km 17+000 a secțiunii 2B Câmpia Turzii - Gilău);

Va putea fi folosit pentru a ocoli Turda pana este gata drumul de legatura din zona Tureni? Are cineva mai multe detalii?

horatiu.cosma

În mod normal ar trebui să fie gata mai repede drumul de legătură de la Tureni.

KingDei14

Nodul de la Spinuș de pe A3 inca tot la vise e încadrat?

florinalba

#648
1. SEARCH CORPORATION SRL ELABORARE STUDIU DE FEZABILITATE SI PROIECT TEHNIC DE EXECUTIE PENTRU 6 NODURI
RUTIERE PE A1 SI A3 IN ZONA DE VEST A ROMANIEI A1(KM 326+155) - DJ704(CUGIR)

2.S.C. EXPLAN S.R.L. ,,Elaborare Studiu de Prefezabilitate și Studiu de Fezabilitate privind realizarea de noi noduri rutiere pe autostrăzi": - Nod rutier: Șibot (A1 - km 327) sectorul Orăștie- Deva;

Ar fi de ras daca nu ar fi de plans. Primul , cel cu SEARCH CORPORATION SRL este aproape aproape gata iar al doilea doar ce s-a semnat contractul. :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Pentru cei care nu cunosc Zona, Nodul Cugir = Nodul Sibot, doar ca s-a luat ca si reper pentru denumire, in primul caz Orasul Cugir si in al doile caz Comuna Sibot.

Pentru cei de la CNAIR care ar trebui OBLIGATORIU sa cunoasca zona nu prea am cuvinte si cele pe care le am, nu le pot scrie aici pentru ca as incalca REGULAMENTUL FORUMULUI.

Sper ca nu vor merge si cu executia lor mai departe si sa ne trezim in zona cu 2 (DOUA) noduri rutiere, eventual si supraetajate.  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:



Takacs

Quote from: Takacs on August 31, 2021, 11:07:26 PMPe caietul de sarcini apar 13 noduri rutiere însă pe postarea apărută pe Facebook a ministerului apar 12 noduri rutiere fără să mai apară nodul de la Șibot.
Oricum nodul de la Șibot ar fii una aproape fără rost, prin prisma faptului că anul acesta s-a licitat nodul de la Cugir într-un alt pachet, care se află la 1km de acesta.
Oare care e situația cu acel nod rutier? Cineva are informații despre?

Asta a fost şi întrebarea mea anul trecut. Nu înţeleg care e situaţia aici, însă e ciudat să licitezi de două ori acelaşi lucru.

horatiu.cosma

A fost o dublare corectată prin clarificări, doar că a rămas același titlul proiectului. Nu se fac 2 noduri în același loc.

Teo

#651
Din punct de vedere administrativ, locul unde se va construi nodul aparține de comuna Șibot, dar va deservi în principal orașul Cugir, un oraș de peste 20 de mii de locuitori care a fost văduvit până acum de un acces mai facil la autostradă.

De aceea e această confuzie terminologică. Poate fi denumit nodul Șibot, raportat la situarea nodului, respectiv nodul Cugir, raportat la scop.

Fulgerica

Ar fi perfect daca UMB liciteaza si pentru nodul de la Pantelimon. S-ar integra perfect cu a0n4

nicolaem

#653
evident ca nu vom avea 2, dar atunci ce va face Explan, daca Search are de facut SF+PT?
Florin, e bine ca ai tinut minte exact si eu imi aminteam ceva si am cautat o referinta zilele trecute dar nu gasisem licitatia initiala. Sau a fost reziliat contractul si nu am aflat?

florinalba

^
@nicolaem

SEARCH CORPORATION este aproape gata cu lucrarea. Termen 19.08.2022 CONFORM AA1 semnat cu CNAIR.(daca nu cumva au mai semnat vreo amânare a termenului.)   :lol:  :lol:  :lol:



nicolaem

pfuai de mine. si nu se sesizeaza nimeni din MT?

mirceaeliade

>Municipiul Cluj-Napoca va avea o nouă legătură [tip DJ] cu Autostrada Transilvania, prin construcția unui drum care va trece prin apropierea localității Ciurila. Consiliul Județean Cluj lucrează la un proiect care vizează construcția unui drum care să lege municipiul Cluj-Napoca, în zona cartierului Mănăștur, de Autostrada Transilvania. Șoseaua ar urma să aibă și o bretea spre satul Tăuți care va prelua o parte din traficul din Florești.

http://www.radiocluj.ro/2022/07/26/nou-drum-de-legatura-intre-cluj-ciurila-si-autostrada-transilvania/

nicolaem

0 sanse. uitati-va la traseu cat de deluros e.

horatiu.cosma

E o cariocă pe google maps în acest moment discuția despre acel drum de legătură, nu e lansată nici măcar licitația pentru un SF.

minisoferul

#659
''Din punct de vedere administrativ, locul unde se va construi nodul aparține de comuna Șibot, dar va deservi în principal orașul Cugir, un oraș de peste 20 de mii de locuitori care a fost văduvit până acum de un acces mai facil la autostradă.''


Cred ca acum sunt undeva la 12 km pana la intrarea pe A1 din Cugir, deci nu putem spune ca a fost asa vaduvit. In functie de amplasarea noului nod intre acesta si iesirea spre Orastie vor fi 5 maxim 6 km. In ritmul acesta fiecare primar va vrea sa faca nod la fiecare comuna mai mare.