News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[SJ] Centura Zalau

Started by kumar, March 29, 2018, 06:22:03 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#240
@gicu am scris mult pe forum despre 2+1 alternativ si eterna problema "daca se strica camionul fix acolo??". Deci sunt perfect constient de ce propun. Apropo, probabilitatea sa se strice un TIR e tot mai mica pe masura ca evolueaza tehnologia si pe masura ce se imbunatateaste parcul auto. Probabilitatea sa se strice *fix acolo* e infima.

Daca se blocheaza TIRul, cei din coada raman in viata. Daca ai o intrare involuntara pe contrasens, la trafic mare ("de autostrada") ai "rezolvat" o ciocnire frontala pe constrasens cu 2-3 morti. Cureti drumul, si la anul alt accident, si tot asa.

Deci da, chestie de prioritati. Timpul petrecut in coloana Vs cateva vieti omenesti pe an. Ce alegi?

Plus ca in curbele alea (ca nu-s o infinitate) poti carpi proiectul si  sa largesti in zonele unde pui parapete. Hai ca nu-i stiinta spatiala.

Ar trebui interzis prin lege orice DN nou 1+1. E un concept de secol 19. Cu 3 metri latime in plus faci un drum de 5-10 ori mai sigur (numarat in morti pe km parcurs)

StefanCelMare

#241
Să înțeleg că centura va avea porțiuni 1+1?
E o mare prostie, pe acolo va veni trafic greu odată ce se deschid tronsoane din A3, și va dura ceva până se termină tunelul din Meseș.
Ar trebui să fie mare parte 2 benzi urcare + 1 coborâre minim.

PS. Mno, deci la cum scrie aici, 1+1, risc să zic că pe urcare o să fie dezastru.
Dezastru anticipat.
Se va urca bară la bară, cu 30-40 la oră, după TIR-uri.
Ani buni de zile.

cfdp

In mod normal profilul in aliniament ar trebui sa fie 2*3.5m +min 2*1 acostamente. deci aprox 9m platforma. santurile si parapetele se monteaza in afara acestui spatiu. deci teoretic se pot crea 3*3m benzi de circulatie in cazul unei defectiuni. Se poate circula si pe banda de 2,75. Gabaritul poate permite opririle accidentale.

Cristian 74


kumar

Multumim Cristi pentru munca pe care o depui.

ijwtsh

Centura Zalau, nu stiu data. Nu cred ca On The Road e pe forum. Daca e, va rog lasati un reply si am sa scot referinta catre videoclip ca sa isi posteze singur munca. :)


TibiV

Zici ca a fost proiectat pentru "Campionatul National de Viteza in Coasta"...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Cristian 74

Scrie în descriere că a fost filmată în 26 iunie, deci la 3 zile după ce am filmat eu. Nu știu să aibă cont aici.

razvan96

,,Servicii de elaborare PUZ, SF, PAC/DTAC, PTE și asistență tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investiții: ,,Varianta ocolitoare Zalău Nord - Alternativa pentru descongestionarea traficului rutier pe DN 1H în localitățile Zalău, Crișeni, Hereclean"

A ofertat doar Explan.

Cristian 74


Cristian 74

Și o comparație la o lună.

NGC

"Servicii de elaborare PUZ, SF, PAC/DTAC, PTE și asistență tehnică din partea proiectantului pentru obiectivul de investiții: ,,Varianta ocolitoare Zalău Nord - Alternativa pentru descongestionarea traficului rutier pe DN 1H în localitățile Zalău, Crișeni, Hereclean""

Umbla vorba prin targ ca licitatia se va anula. Mai poate confirma cineva? Din pacate nu avem vrabiute aici.

the_ice_master

Întreb ca un novice: pentru ce mai fac licitație dacă o anulează?

Ionut

Centura Zalău, 25 august 2022.


survola

Cu atâtea curbe parcă e mult spus centură.