[B] DNCB Centura Bucuresti

Started by Ionut, September 23, 2011, 09:28:38 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

CosminH

Quote from: NGC on March 07, 2019, 07:47:30 PM
Nu exista inca vreo noua contestatie pentru DN2 - A2.

Oficial suntem in etapa de evaluare financiara si termenul pentru evaluarea ofertelor este 25.03.2019.

Asteptam sa emita noul raport al procedurii cu castigator TIRRENA.

Aveti ceva vesti despre evaluarea ofertelor pentru largirea centurii intre DN2-A2? Probabil s-a amanat termenul?  :D

NGC

^^^ Deocamdata nu avem un nou termen.

"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Quote from: NGC on December 11, 2018, 10:25:33 PM
Quote from: NGC on December 03, 2018, 11:12:07 PM
CNAIR a pus in aplicare decizia CAB si a reevaluat oferta asocierii NORD VEST + SINOHYDRO. In urma reevaluarii oferta a fost descalificata. Acum asocierea a contestat descalificarea.

Contestatia a fost respinsa. Mai poate urma CAB, dar sansele sunt NULE. Am scapat asadar de chinezi si va fi TIRRENA castigator (locul 2 initial).

Cum ziceam mai sus, deocamdata nu avem un nou termen.

Umbla in schimb vorba prin targ ca si aici vor sa scape de TIRRENA pe acelasi motiv ca si la relicitarea pentru reabilitarea DN6 Alexandria - Craiova si PiSi 5, adica motivul presupuselor datorii la fiscul din Italia.

O sa revin.

panzer


raresc

Am gasit pe pagina de Facebook a unei Asociatii urmatorul mesaj:

"Am discutat la sediul CNAIR și AVEM VEȘTI BUNE:

1. Proiectul Pasajului Berceni este în grafic:
- constructorul a depus garanția financiară de bună execuție, iar CNAIR a validat-o!
- următorul pas: zilele acestea, constructorul va depune Declarația de Proiectare. După validarea documentului de către CNAIR, va începe proiectarea efectivă a Pasajului!

2. UE a aprobat o finanțare de cca 1,2 miliarde de euro pentru ,,Rețeaua de infrastructură rutieră integrată pentru zona orbitală din București", care include și construirea Pasajului Berceni

Mulțumiri Departamentului de Relații Publice și Comunicare al CNAIR pentru că ne informează periodic despre evoluția Proiectului!"

Sursa: https://www.facebook.com/pasajcentura/

GDPR

Azi e prima zi in care am vazut ceva mai multi muncitori pe A1-DN7. Au inceput sa lucreze la finalizarea bordurilor spre giratoriul de la Remat, pe sensul catre DN7, continua sa lucreze in zona de intersectie cu drumul care duce la groapa de gunoi si mai sunt si cativa oameni de la Vertatel care lucreaza la utilitati intre A1 si Rompetrol.

tom_sawyer

QuoteComisia Europeană [...]a adoptat în data de 02.04.2019, Decizia de punere în aplicare a Comisiei de aprobare a contribuției financiare la proiectul major "Rețeaua de infrastructură rutieră integrată pentru zona orbitală din București", selectat în cadrul programului operațional "Infrastructura Mare" în România.

Rezultatele așteptate ale proiectului  sunt: construirea a 51.195 km la secțiunea de autostradă 2x2 nouă (varianta de ocolire București, sectorul de sud, A0); modernizarea a 20.219 km de drum național pe sectoarele A1 - DN7 și DN2 - A2, parte din varianta de ocolire București (din care 8,695 km pentru sectorul A1 - DN7 și 11,524 km pentru sectorul DN2 - A2); construirea a 4 Pasaje (pasaj superior Domnesti, pasaje Mogosoaia, Oltenița și Berceni); extinderea la 4 benzi de 14.525 km a variantei de ocolire  București existente, între sectorul A1 -DN5.
cnadnr.ro

Doar A1-DN5 finantat pentru extindere la 4 benzi? Si restul DNCB sud?

Ionut

Restul nu acum. Adica DN5-A2 nu acum. Alta data, mai vorbim, facem A0.

NGC

"Modernizarea centurii rutiere a Municipiului Bucuresti intre A1 - DN 7 si DN 2 – A2: sector DN 2 (km 12+300) - A2 (km 23+750)"

Noul termen pentru evaluarea ofertelor este 25.04.2019.

Ionut

Avand in vedere deznodamantul pentru DN6 (anularea licitatiei dupa respingerea la CAB a contestatiei Tirrena), probabil aceeasi soarta o va avea si segmentul DN2-A2, adica anularea licitatiei.

NGC

Exact despre DNCB si TIRRENA vroiam sa scriu si eu, dar mi-ai luat-o inainte. :p

Situatia este totusi putin diferita.

Quote from: NGC on February 06, 2018, 09:48:30 PM
O vrabiuta zice ca o veste ar fi ca asocierea OYL COMPANY HOLDING AG - STRACO GRUP a contestat clasarea pe locul 3.

Asta e de anul trecut, dar important e ca ei erau pe 3. SINOHYDRO era pe 1, dar au fost descalificati, si TIRRENA pe 2.

Ionut

Deci tu spui ca ar fi posibil sa avem declarat un nou castigator - adica asocierea de pe locul 3?

NGC

Exact. Asa ar trebui in mod normal. Numai sa nu fi gasit si aici vreo "problema" ulterior. O sa dau de stire vrabiutelor sa vada cum stam.

voicul

#2277
:yikes:
CNAIR > telenovele + pariurile + fotbalul + politica + si mancatu de seminte! 

panzer

Scuze de insistenta: nici o vrabiuta nu sufla nimic despre Mogosoaia? S-a semnat prin Octombrie 2018 parca.
Cele 6 luni de proiectare s-au dus deja.

Ionut

Ce sa se sufle de la Mogoșoaia? Se așteaptă după certificatul de urbanism. Nu e graba.