News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 8 Guests are viewing this topic.

voicul


razvan96

Pentru ca nu ai bifat proiecte propuse ;).

danpandrea

În desenarea traseului Ploiești - Bacău pe harta API, s-a omis adăugarea nodului de la nord de Adjud, pe DN11A. Din câte văd în planșă, este propus un rond deasupra autostrăzii.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

NGC

Quote from: ciprebbe on April 25, 2020, 05:52:00 PM
Quote from: NGC on April 25, 2020, 02:43:51 PM
Acum merge site-ul. Poate are cineva timp sa caute constructiile cu pricina. :D
La mine tot nu merge geoportalul sa caut tarlaua si sa scot CF :(

Merge iar. :p

RobertH

Da, nu am fost sigur ce e acolo. Rondurile deasupra autostrazilor in Romania is foarte rare, cred ca doar pe A4 avem singuru exemplu care nu cred ca e deschis nici acum.

pelan87

@TibiV
In josul acestei pagini sunt 4 link-uri catre plansele aferente celor 4 sectiuni dintre Ploiesti si Pascani.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AlexxC

#3863
Pe topicul  de agricultura se discuta despre un alt proiect din zona: canalul Siret-Baragan.
A7 supratraverseaza acest canal de 2 ori la nord si sud de Focsani ,conexiunea nodului de la Tisita cu E85 este si ea afectata,la fel si nodul dubla trompeta cu DN2N de la Bogza care se suprapune fix peste viitorul canal.
La ce gabarit vor fi construite aceste elemente de infrastructura? Gabarit navigabil? Se repeta povestea de la Gradistea...sau A0?
Abia astept sa citesc analiza multicriteriala sa aflu toate aceste detalii.

PS: asa arata un pod de pe E85 peste canal

cristi5

Quote from: AlexAllex on April 21, 2020, 08:42:40 PM
Nu o sa vezi pizzari la fidic rosu, ca nu au ce optimiza si nu au blocaje pe care sa se bazeze pt claim-uri..
Uita-te numai cat au intins-o la Coslariu. FIDIc rosu nu e silver bullet.

Strabag, firma serioasa, au intins-o urat de tot pe rosu la A3 Ungheni

Lyvyoo

#3865
Am si o promisiune de la USR VN ca vor face o notificare catre CJ Vrancea pentru a obtine informatiile de interes in cauza "cocoasei". PNL Vrancea tot da cu ignore, desi le-am trimis doua mesaje deja.

Preluare subiect si pe hotnews

https://monitorizari.hotnews.ro/stiri-infrastructura_articole-23939823-harta-autostrada-a7-dx5-moldova-traseu-focsani-tisita-noduri.htm

"Traseul autostrăzii A7 spre Moldova a stârnit dezbateri și critici: De la ,,cocoașa" de lângă Focșani, la nodul deficitar de la Tișița

Traseul pentru circa 340 de km din viitorul drum de mare viteză care va lega Moldova de sudul țării și de București a fost aproape bătut în cuie oficial, însă câteva puncte și soluții alese pe traseu au stârnit dezbateri și reacții critice din partea asociațiilor care monitorizează infrastructura rutieră. Spre exemplu, autostrada / drumul expres ocolește Focșaniul pe la est la o distanță considerabilă față de oraș, formând o ,,cocoașă" ce a stârnit critici severe și a determinat Compania de Drumuri să iasă public cu explicații."

Dominik

#3866
VO Bacău, tronsonul Nicolae Bălcescu - Sărata.

https://www.facebook.com/DRDPIS/videos/673247420143943/

Amenajare girație pe șantierul VO Bacău. Imagini de la intersecția DN 2, pe tronsonul Nicolae Bălcescu - Sărata - Măgura.















You're in Steelers Country

paullie

Vad ca a avut loc interviul cu doamna director Ionita. Am incercuit raspunsul legat de cocoasa. Eu sunt de acord CU CONDITIA ca dl primar Cristi Valentin Misaila sa plateasca din banii lui 5 km de autostrada si in plus, TOT DIN BANII LUI, sa ne deconteze fiecaruia benzina si timpul suplimentar pierdute pe cei 5km.

pelan87

In interviul dat astazi celor de la Hotnews, doamna Ionita a dat de inteles ca prima sectiune pentru care se doreste lansarea licitatiei de executie este Ploiesti - Buzau. Ceea ce este chiar normal si firesc.

Insa mi-am facut un mic calcul (realist, as zice, desi unora o sa li se para optimist, altora pesimist) cu privire la momentul in care vom ajunge sa circulam pe aceasta sectiune din A7. De fapt, ma refer in primul rand la portiunea dintre nodul Buzau Vest (Spataru) si A3, caci aceasta va prelua traficul actual de pe DN2.

Doamna Ionita a spus ca l-a rugat pe dl. Hanganu de la Consitrans sa finalizeze documentatia pana la finalul anului. Evident (dupa parerea mea), nu se va putea face acest lucru.

Eu vad lucrurile asa:
- trim. III 2021 - finalizare contract SF+PT
- trim. I 2022 - lansare licitatii executie pentru cele 2-3 loturi cate vor fi intre A3 si Buzau Vest (sunt vreo 54 km in total)
- trim. I 2023 - semnare contracte executie si emitere ordine de incepere a lucrarilor
- trim II 2025 - deschidere trafic (asta in cazul in care vom avea constructori cat de cat seriosi, care isi respecta meseria, si nu traiesc doar din claim-uri si alte tergiversari)

Voi ce parere aveti? Sunt realiste aceste termene?

horatiu.cosma