News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A7 Ploiești-Milișăuți

Started by Ionut, December 18, 2011, 09:02:16 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 8 Guests are viewing this topic.

stedabc

Salut! Știu că faptul e consumat, dar întreb și eu: Nu era mai logic să fi făcut centura de tip inel (să înconjoare în intregime orasul). Spre exemplu cineva care vine din Brașov și vrea să meargă spre Piatra Neamț sau Roman va trebui să facă niște kilometri în plus degeaba pe centură sau să o ia tot prin oraș)


Allex

@stedabc traficul dinspre Brasov spre Piatra Neamt este foarte mic. Chiar si asa poate fi folosit fara probleme traseul str Arcadie Septilici - Margineni - Hemeiusi, mai ales ca traficul dintre Piatra Neamt si Bucuresti o va lua pe A7 dupa finalizarea centurii, deci acest traseu va fi mult mai liber. Si fara intrare in oras.
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova



pasadia

@ovidiuionut : eu nu as lua de bun traseele din harta aia.

voicul

Vad ca exista un fel de trotuar in giratoriu?
Nu vad bine?
Dar daca vad, trotuar pentru cine si cu ce alt trotuar se leaga? Sau e viziune pentru urmatorii 100 de ani?

Europiu

The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

JohannDB

#3548
Dacă te referi la imaginea cu acel "Dorel" ce se află pe o zonă cu "biscuiți" de culoare roșie, ce sunt "bătuți" cu placa vibratoare, acea zonă nu este nimic altceva decât o extensie a giratoriului,  (pentru intrare/ieșire) ce dă un "plus" de acces pe lățime și lungime pentru eventuale transporturi agabaritice !!
  Și îl felicit pe proiectant  pentru asta, pentru că (până la "per a contrario") nu vedem tâmpeniile de girații în care economia/industria ROMÂNREASCĂ nu mai poate transporta propriile-i produse, din cauze de "gabarit" și nu mai puțin și cei ce fac TRANZIT pe la noi și dau bani grei ca taxe la "autoritățile" rutiere .........

L.E. În multe giratorii, intrarea /ieșirea din ele este făcută la compas și parapeții urmează tot așa conturul (centura Carei...intrările din DN7 în A1....etc), creindu-se niște unghiuri strânse de acces (de aceea nu-i bine să intrii într-o girație în paralel cu-n tir, că se poate urca pe tine); acei biscuiți roții sunt o îndulcire a unghiului de acces, o lărgire, pe dreata, în girație; lucru ce pe unii-i ajută foarte mult !!

Oneinthecrowd

Cineva trebuie sa tunda balariile. E mai sigur sa aiba un spatiu de manevra in afara carosabilului.

Acelasi "trotuar" se poate vedea in multe locuri. De ex giratoriile de pe centura de Vest Ploiesti.

Raducu Popa

Tronsonul DN2 (Bogdan Voda) - A7 - DN2 (Nicolae Balcescu) 12.04.2020






















Raducu Popa


Raducu Popa


Raducu Popa

#3554






Pasaj DN2F




Spre N. Balcescu




Spre Bogdan Voda: