Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

10 Members and 33 Guests are viewing this topic.

rocklee


boer_escu

Astazi se lucra destul de sustinut la nodul de la Ilia (se asfaltau bretele printrd altele) si mai departe dupa Gothatea (ce am putut vedez din DN).

In alta ordine de idei, pe DN-ul folosit ca ruta alternativa la lotul 3 cel Închisilio, in varful pantei dintre Apold si Miercurea  a avut loc un accident frontal intre un TIR si un BMW (parea fara victime dar BMW avea botul distrus)... CNADR+Impregilo= :bash: :bash:

Eurocopter

De data aceasta meritul pentru filmare este al lui AdrianB1, iar toate multumirile trebuie sa mearga catre el. A avut oportunitatea de a efectua un zbor in zona si a donat API o filmare pe Lugoj-Deva.  :)

http://www.youtube.com/v/DjV9vhnvHPE

mishu77

Multumim AdrianB1, multumin Eurocopter. Mai e mult pana departe, iar UMB are o gramada de puncte grele neatacate. Cred ca Aldensa sta mai bine desi sau apucat tarziu, desi au si ei de lucru. Probabil 2017 este un termen mai aproape de realitate pentru aceste loturi.

horatiu.cosma

Multumim mult AdrianB1, si la fel si tie Eurocopter. Cine s-ar fi gandit sa doneze API o filmare daca nu ai fi creat tu un precedent cu cele facute de tine? Legat de ce se vede in teren, s-a avansat destul de bine pe ambele loturi. Ca si zone neatacate, mi se pare ca nu au mai inaintat aproape deloc la nodul de la Soimus si de acolo pana la intersectia dintre DN76 si 706A. La Pescarie nu e nimic facut, iar la dealul unde s-au inclinat pilonii forati la fel(eventual s-au mai inclinat cativa). Acolo vad ca nu e nimic pe partea pilonilor inclinati care sa ii impiedice sa escaveze si sa indulceasca destul de mult panta. Dar UMB stie mai bine. Pe lotul 3, la nodul Ilia stau bine, cu exceptia supratraversarii CF. La nodul Grind nu prea e miscare, parca era vorba ca au autorizatie pe tot lotul. Mai departe de Grind nu prea conteaza, fiindca nu se va circula pe acolo decat dupa tunelele de pe lotul 2. Asa cum zice si mishu77, final 2016 foarte optimist, 2017 cel mai probabil(Grind-Soimus).


rocklee

multumiri lui AdrianB1 si lui eurocopter ...pentru filmare si noutati ...de umb stiam cum sta ...dar  de la lotul 3 vin noutatile ...vad ca au inaintat foarte mult ....nodul ilia e destul de avansat ...nodul dobra se pare ca nu sa apucat de el ...o  mareparte le cam fura si organizarea de santier ......iar la capatul lotului din cate am aflat vor devia dn-ul pe unde vor face sub tranversarea... :gj: :cheers: :gj: :cheers:  inca o data multumim pentru dedicare ... :D





rocklee

ma pun sa ma mai uit o data ...parca nu ma mai satur ... :D

horatiu.cosma

Si tu :)? Curg vestile bune de pe A1. Se pare ca CNADNR si TS s-au inteles cumva. Poate ca CNADNR le-a dat pana la urma Nadasel-Mihaiesti.

_Ionut

In filmare la 14:11 avem alunecari?

Tavi

#23845
Multumiri tuturor si in special lui AdrianB1 si Eurocopter! :cheers:
Periculos de in urma sau neatacate unele lucrari pe lotul 4. In schimb imi place ce vad pe lotul 3.
Cat despre Tm-Lugoj Lot2 ... as vrea sa vad si poze care sa confirme cele spuse.
Scuze ca am inceput sa nu mai cred.

dr4qul4

pt Tm - Lugoj.... ce poze mai vrei?
au fost unele in care TS asfalta zilele trecute.

Nu stim daca inca s-au inteles ce sa primeasca si nu vom stii niciodata, pentru ca ar fi ilegal (sa primeasca nadaselu-Mihaiesti la schimb).

Probabil au ajuns la un consens privind acceptarea la plata a unor lucrari/costuri suplimentare sau mai mici/devansare termene.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

jalemare

Felicitari AdrianB1 si Eurocopter, multumim!
Surpriza placuta lotul 3.

Cozak

 :yikes: Felicitari AdrianB1 si Eurocopter pentru frumoasa filmare. :excited:
Multe neclaritati s-au elucidat, pe lotul UMB iar unele au ramas inca neclare ( de exemplul traseul deviat al DN in dreptul Mintia unde in locul lui va trece A1, pe langa holda de steril).
Sunt si eu optimist, ba mai optimist si cred ca in primavara-vara se va mai termina din loturi partial sau integral.Raman asadar tunelele unde, evident, liniste totala. :poke:
Timisoara Lugoj lot 2 e in carti pentru luna noiembrie. :yes:
Stima!

carutasul

Zona de dupa minutul 19 tine tot de lot3? Ca pana acolo nu prea par sa mai fie probleme majore, doar.... Romica Jurca sa ne ajute si motorina sa ramana ieftina  :)