Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 12 Guests are viewing this topic.

isantem

Quote from: tonică on August 31, 2015, 08:40:56 PM
Altfel, cred ca orele de stat la granita se datoreaza zilele acestea si situatiei politico-sociale din Ungaria si a valului de imigranti...

E sfarsitul vacantelor pentru cei care lucreaza in Europa atata tot si nimic altceva.

TibiV

Quote from: tonică on August 31, 2015, 08:40:56 PM
acele benzinarii nu se construiesc...sunt mobile... ;)

Se construiesc si ele, dar la o firma de constructii metalice. Si nu e strict benzinaria, vor avea si obisnuitul magazin cu de toate.
Si toate trebuie dotate cu instalatii electrice, incalzire/climatizare, comunicatii etc. Adica tot ce are o cladire obsinuita, dar "la conteiner"...
Probabil ca acum ele sunt deja in lucru. In spatiile de servicii ele vor fi doar instalate...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

bbk

     Astazi  la intoarcere de la indragitul 'dentist' am dat o raita si pe lotul 2 Lugoj-Deva, calitatea pozelor mai lasa de dorit :D
La nodul Traian Vuia nu aveam nimic nou de pozat
Incep de la pasajul peste dj 694 Dumbrava-Bucovat: aici au asternut stratul de balast
Spre Lugoj:



Dreapa spre Deva



La vreo 50m inspre Deva au sapat in fundatie o groapa de vreo 10m in diametru

  Traversare dj 681 langa Colonia Mica(Faget), aici nu prea am avut ce poza, au ramas la stadiul pamant de umplutura, iar pasajul:  6 piloni si cam atat
   Spre Lugoj

podete

spre deva



Dc 113 intre Batesti si Branesti, aici basculele descarcau balast
Spre Lugoj




Dreapta spre Deva

spre Deva

La nodul Margina era mai multa miscare, la trecerea peste calea ferata montau ceva cu o macara, la trecerea peste dn legau fier-betonul si pe partea stanga inspre Deva, aici nu am avut unde sa opresc sa pozez nimic, am reusit sa pozez ceva din dc 106 inspre Sintesti
podul peste Bega, dreapta spre Lugoj

intre dn si pod

inspre dn, stanga spre Deva

dj 682d Margina-Sintesti, spre Lugoj


spre Deva


dc 103 intre Margina si Zorani, aici va fi un pasaj peste autostrada, dar nu am vazut nici un pilon, nimic.
podet casetat inspre Lugoj

spre Deva


dreapta spre Lugoj,

pod peste 'drumul vacilor' :-[ la iesire din Margina spre Nemesesti la stanga

pasajul peste dc 100 intre Margina si Nemesesti
Spre Lugoj



Spre Deva, aici se termina lucrarile




rocklee

multumim ...bbk   :) pentru informati ...ce tise pare tie putin ...pentru noi este mult ...foarte bun foto reportajul ...daca esti din zona ...tinene la curen cu informati ...multa sanatate tie si la masina  :D  iti doresc .... :gj: :cheers: :cheers:

Eurocopter

E clar, Dumbrava-Margina se deschide cel mai devreme la 1 iunie 2016.

Cozak

Quote from: Eurocopter on September 01, 2015, 02:38:12 PM
E clar, Dumbrava-Margina se deschide cel mai devreme la 1 iunie 2016.

MULTUMIM PENTRU POZE!
Eu sunt mai optimist si cred ca la primavara cel tarziu martie e gata.Sau anul acesta in decembrie?Vad ca singurele punce nevralgice au ramas pasajul de la Colonia si pasajul peste CF, care nu e unul greu, se face imediat.Au ajuns deja la piloni.Mai sunt trei luni bune de munca, bani sa fie!
:)

horatiu.cosma

Exista anumiti timpi tehnologici care trebuie respectati. Anul asta in niciun caz nu pot finaliza, considerand ca fac treaba ca la carte. Daca se cere de sus sa finalizeze cu orice pret pana in decembrie, la anul se vor asfalta la greu viitoarele crapaturi/gropi/trambuline. Trebuie luat in considerare ca asternerea stratului de uzura va necesita cam o luna(si nu in noiembrie/decembrie, pe ploaie, frig, inghet).

alecu26

Cozak, inca nu s-a turnat un strop de balast stabilizat, ca sa nu mai vorbim de straturi de asfalt. In maxim 2-3 luni aceste lucrari nu mai pot fi efectuate. Si pana in martie...pentru acest tip de lucrari e aproape pauza totala.

In plus inca nu vad la podurile mari sa fie inceput lucru la placile de suprabetonare...care sunt migaloase, si dupa aia hidroizolatia necesita si aia niste timpi tehnologici.

Sa asteptam urmatoarea tura de filmari...si atunci va fi mai clar....dar cam ca si Eurocopter gândesc si eu. (mai mult chiar...daca nu termina chiar in mai, Impregilo va avea o problema contractuala serioasa, deoarece pe acel sector nu prea cred ca au fost mai oprelisti).
Drumurile noastre POATE;

horatiu.cosma

Eu zic ca Salini nu va avea probleme. In cel mai rau caz, pot da in judecata CNADNR pentru ca i-a blocat pe sectiunea E, unde evident ca vroiau sa inceapa prima data lucrarile. La fel va fi pe toate cele 3 loturi Lugoj-Deva. CNADNR vrea chesti in plus(ecoducte) sau intarzie cu AC pentru anumite sectiuni, atunci sa nu aiba pretentia sa se termine la timp.

Quest

Quote from: Eurocopter on September 01, 2015, 02:38:12 PM
E clar, Dumbrava-Margina se deschide cel mai devreme la 1 iunie 2016.

Si mie mi-e clar, n-au cum sa termine in 75 zile (-> 15.11) totul pina la Margina. Numai daca iarna e deosebit de blinda, ar putea sa prinda niste intervale de timp in care sa nu ploua, incit sa asfalteze.
Eu n-am uitat de promisiunea pe care am ti-am facut-o public pe forum, anume sa-ti platesc benzina (crezusem ca e kerosen dar m-ai corectat) ptr toate zborurile tale de anul asta pe A1 + A10, daca Salini termina Dumbrava-Margina anul asta :) Se pare ca nu vor reusi...

Alecu, Horatiu cind e due date ptr Salini sa termine totul pina la inceptul sectiunii cu ecoducte ?
Adevarul e ca dupa Zorani n-au facut nimic, iar acolo mai sint >5 km (dar pe care intr-adevar n-au primit AC, desi exista si pe A10 tronsoane la care se lucreaza fara AC).
Nimeni dintre jurnalistii care i-au luat interviu d-lui Neaga in ultima perioada, nu s-a invrednicit sa-l intrebe de ce n-avem inca licitatia ptr tunelurile alea, bata-le...
Common sense will get you far !

horatiu.cosma

Finalizarea loturilor stabilita in contractul initial e pentru mai 2016. Despre intelegerile ulterioare cu CNADNR nu cred ca avem informatii. Dar putem intreba, pana la urma e de interes public data contractuala de finalizare a sectiunilor din Lugoj-Deva.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Astazi, pe la 17.30-18.00 , venind de la Sebes la Sibiu , cu vreun km inainte de spatiul de servicii din zona Miercurea , pe care trebuie sa il execute Imbecilio, pe sensul Sibiu-Sebes, era rasturnat dincolo de parapet un tir, erau la fata locului masini de politie, ambulante. Mai incolo, la nodul Saliste , politia scotea traficul de pe autostrada pe dn.O sa vedem in zilele urmatoare urmarile.
Altfel, in seara aceasta, trecand pe centura Sibiului , toate nodurile erau iluminate , cu exceptia celui care asigura accesul la aeroport si Ocna . S-a mai scris de curand de chestiune si vad ca nu s-a rezolvat.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

TibiV

#23683
Quote from: mariansb on September 01, 2015, 11:34:02 PM
pe sensul Sibiu-Sebes, era rasturnat dincolo de parapet un tir, erau la fata locului masini de politie, ambulante. Mai incolo, la nodul Saliste , politia scotea traficul de pe autostrada pe dn.

Quote
Comunicat de presă - Infotrafic
marţi, 1 Sep 2015, 19:47 

JUDEȚUL ALBA: TRAFIC RELUAT PE A1 Centrul INFOTRAFIC din Inspectoratul General al Poliției Române informează că în județul Albă, circulația pe sensul Sibiu - Sebeș al autostrăzii A1 a revenit la normal.

Din cauza unui accident rutier în care au fost implicate un autotren, o autoutilitară și un autoturism, traficul fusese oprit la km 289, în zona localității Cunța.

http://www.agerpres.ro/comunicate/2015/09/01/comunicat-de-presa-infotrafic-19-47-21

Nashpa... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

laszlo.robert

Ce se mai aude de Timisoara-Lugoj lot 2 :au de gind sa o termine anul acesta? ???