News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 25 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Daca zici ca e intens, inseamna ca au mutat utilajele de la PTF. Inseamna ca au terminat cu asfaltarile acolo? Zic asta fiindca ultimele informatii aratau o miscare anemica intre Arad si Pecica, si o forfota continua in zona PTF.

bogdymol

Am trecut astazi pe santierul Autostrazii A1, tronsonul dintre Centura Arad si Pecica (harta).

Pe traseul autostrazii stratul de uzura peste asternut in intregime, fara nici o zona lipsa. Poate din poze nu se vede foarte bine, dar se lucra in toate zonele in care lucrarile nu sunt inca finalizate. Eu am observat urmatoarele lucrari:
- trasarea marcajeor
- instalarea parapetilor de siguranta
- rosturile podurilor
- instalarea panourilor fonoabsorbante
- finisarea zonei mediane
- finisaje ale supratraversarilor autostrazii si a drumurilor agricole din apropiere
- centrul de intretinere si coordonare (CIC) de la nodul Pecica

Pe Centura Arad, intre nodul de la Aeroport si intrarea pe Arad-Pecica a fost instalat un panou electronic nou. Panoul nu e inca functional:



A fost instalat si un panou de semnalizare a nodului dintre Centura Arad si intrarea pe autostrada spre Nadlac (nod A1 / A11):



Si inca un panou, chiar la bifurcatia intre cele 2 directii:


^^ Asfaltul e cel de uzura peste tot, doar marcajele lipsesc.

Aceasta e breteaua pentru directia Timisoara -> Arad -> Nadlac: 2 benzi de circulatie + banda de urgenta. La fel e si pentru relatia inversa (Nadlac -> Timisoara):



Banda din stanga e pentru cei ce vin de la Nadlac si merg spre Oradea (nord). E doar o banda simpla. Intre sensuri sunt parapeti din beton.



Sus pe podul peste Centura Arad se lucra la rosturile de dilatatie:



Dupa pod se lucra la instalarea parapetilor de siguranta:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Coborarea de pe pasajul ce trece peste Centura Arad:


^^ Banda din dreapta e banda de accelerare pentru cei ce vin dinspre Oradea (nord) si merg spre Nadlac.



Dupa pasajul peste canalul Muresel e o zona in care trebuie instalati parapeti demontabili din beton pe mijloc:



O poza cu vedere spre Arad. Se vad semnele nou instalate pentru cei ce vin dinspre Nadlac:



Pasaj peste autostrada al unui drum agricol. Se muncea la el pe ambele parti (pe dreapta se asfalta zona in care drumul trece peste CF):



Autostrada finalizata cat vezi cu ochii in fata:



Pe sensul celalalt se muncea la instalarea panourilor fonoabsorbante. Toti stalpii de sustinere sunt deja instalati + jumatate din panouri:



Mai in fata, vedere spre Arad:



Vedere spre Nadlac:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Risipa de bani: un semn e instalat pe vremea lui Alpine, celalalt e nou instalat de Astaldi:



Inainte de pasajul peste CF de la Pecica e o portiune scurta in care mai trebuie lucrat la zona mediana:



Urcarea pe pasajul peste CF:



Sus pe pasajul peste CF. In departare e nodul Pecica:





Semnalizarea de la nodul Pecica:



La nodul Pecica se lucra la marcaje:



Se vad progrese si la Centrul de Intretinere si Coordonare (CIC) Pecica:



Astea sunt toate pozele. La mobilizarea Astaldi si ritmul lor de lucru se va putea deschide fara probleme circulatia in aproximativ 1 luna.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Archi

Multumim de poze! Sper ca, asa cum s-a mai discutat, sa se deschida circulatiei lotul 2 chiar daca nu este gata PTF.

Goldmund

Super poze si remarcabil progresele constructorului.
Si din partea mea, multumiri pentru efortul tau, bogdymol!

alin_simeriaveche


NordKapp

Mulțumiri pentru foto-reportaj. :)
Pana ajung eu în august în tara mai mult ca sigur ca totul e gata și deschis circulației. :D

mirceal

#21893
Bogdymol multumim pentru excelentul fotoreportaj  :gj:
... mult a fost putin a mai ramas ...

horatiu.cosma

Multumim mult de reportaj, asa cum spui si tu, finalul e aproape. Am impresia ca asfaltul arata foarte bine, cel putin cel proaspat, asternut de Astaldi. As vrea sa te intreb cum se simte cel lasat de Alpine, fiindca sunt cativa km pe care Alpine i-a lasat la nivel de strat de uzura, si unde Astaldi doar a tras marcajele.

bogdymol

Asfaltul pus de Astaldi e peste cel de la Alpine (defapt PORR, ca ei au pus stratul de uzura pt Alpine).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

carutasul

Sa vedeti acum alta dandana, ca nu mai are cine taia panglica :)

RaduL@Bv

Super pozele! Multumim @bogdymol !

cosmin74

pe platile facute de CNADNR apare o plata facutain data de 20.05.2015 catre SALINI IMPREGILO SPA MILANO SUCURSALA SIBIU in valoare 12,399,810.95 LEI pentru PROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA LUGOJ-DEVA LOT 2
SALINI IMPREGILO SPA MILANO nu lucra nimic pe lotul 2  si sunt primi la bani

neaguionutu

Super poze ! Foarte frumos ! Si din partea mea, multumiri pentru efortul tau, Bogdymol!
Multumim pentru excelentul fotoreportaj  !