Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 35 Guests are viewing this topic.

rocklee


dorum

#21901
Izvin, 6 iunie






Ionut

Pfuai, ce promitator arata, multumim Doru! :cheers:
Ar fi ceva de vis sa avem Nadlac-Arad-Timisoara-Topolovat-Lugoj-Dumbrava anul asta 100% autostrada!!! De vis...

Quest

#21903
Multumiri bogdymol ptr reportajul in extenso de la Pecica !

Dorum mi-a luat-o inainte cu pozele sale de ieri de la Izvin :) dar vin cu ceva suplimentar, o actualizare la zi a unei comparatii aprilie-mai facuta de radutm (multumim), a felului in care au inaintat lucrurile la Izvin.
Da Ionut, pina in iarna ce vine reteaua de autostrazi europene se va intinde pina la Dumbrava.
Forza, forza Tirrena Scavi !

Eu am pus 5 poze (pe imgur), o spun ptr eventualitatea ca din cind in cind mai dispare temporar cite una.

poza 1


poza 2


poza 3: limita dintre loturi


poza 4: mai trebuie pus stratul de uzura


poza 5: stadiul lucrarii in 09 aprilie (stinga sus), 13 mai (dreapta sus), 06 iunie (stinga jos)

Common sense will get you far !

horatiu.cosma

Prima poza am impresia ca e de pe 19 aprilie, dar oricum ar fi, TS merita multe aplauze pentru cum lucreaza. Nu vad ce ii mai poate incurca in momentul asta, inafara de platile de la CNADNR.

mirceal

Uauu ...informatiile vin ca intr-o transmisie live cu mai multe camere ... multumim frumos "operatorilor"  :)

cutter

Quote from: cosmin74 on June 07, 2015, 12:50:37 AM
SALINI IMPREGILO SPA MILANO nu lucra nimic pe lotul 2 si sunt primii la bani

Nu-i chiar așa. Sunt la 22% pe secțiunile pe care se lucrează A-D (E-ul este cea cu tunelele, ultimii 9km dinspre lotul 3 și acolo nu există proiect aprobat și rezolvare contractuală a problemei pentru că CNADNR-ul nu se mișcă de un an și jumătate).

Pe secțiunile A-D au toate forajele gata, elevațiile vor fi gata la sfîrșitul lunii. În iulie aduc grinzi și încep cu stabilizatul, iar din august asfalt. Arheologia e gata, dar relocările electrice nu, și asta îi încurcă, dar asta e pentru că se așteaptă din guvern promovarea HG-ului cu expropierile suplimentare (poate săptămîna care vine).

bogdymol

Se lucreaza si astazi, duminica, atat la Arad - Pecica, cat si la PTF Nadlac.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Ionut

Daca poti face si niste poze la PTF ar fi super. Drum bun inapoi! :cheers:

stangabriel

Quote from: cutter on June 07, 2015, 12:43:43 PM


Nu-i chiar așa. Sunt la 22% pe secțiunile pe care se lucrează A-D (E-ul este cea cu tunelele, ultimii 9km dinspre lotul 3 și acolo nu există proiect aprobat și rezolvare contractuală a problemei pentru că CNADNR-ul nu se mișcă de un an și jumătate).

Pe secțiunile A-D au toate forajele gata, elevațiile vor fi gata la sfîrșitul lunii. În iulie aduc grinzi și încep cu stabilizatul, iar din august asfalt. Arheologia e gata, dar relocările electrice nu, și asta îi încurcă, dar asta e pentru că se așteaptă din guvern promovarea HG-ului cu expropierile suplimentare (poate săptămîna care vine).

Poate nu am inteles, sectiunea cu tunele, cu probleme,cati km are? 9? multam.

horatiu.cosma

Sectiunea cu tunelele are in jur de 9 km, dar doar pe aproximativ 2 km sunt tunelele, pentru care va exista alta licitatie. 22% e raportat la tot lotul, deci pe sectiunea care ne intereseaza acum(Dumbrava-Margina) ar putea sa fi trecut de 30%.

dorum

pot sa confirm ca se lucreaza puternic pe toata lungimea Dumbrava - Margina. Unfortunatelly, n-am poze....

bogdymol

Quote from: Ionut on June 07, 2015, 01:24:27 PM
Daca poti face si niste poze la PTF ar fi super. Drum bun inapoi! :cheers:
Din pacate nu pot face poze la PTF de pe Autostrada. Acum stau la coada la veche vama Nadlac ca sa intru in Ungaria. Am vreo  30 de masini in fata.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

horatiu.cosma

Important e ca se lucreaza, vremea permite sa inainteze foarte repede in aceasta perioada. Nici prea multe poze nu sunt bune, ca zice lumea ca suntem ca si Instagram-ul. Pe lotul 4 ce se mai aude, s-au rezolvat problemele intre constructor si cei din Branisca legate de drumul distrus, sau au redus UMB-ul asa de mult motoarele incat nu mai trec camioane prin localitate?

Zinconiu

Prea multe fotografii nu avem .
Poate am avut un excès  de fotografii de pe Pecica Arad luate din masina pe un tronson terminat , un pic plictisitoare .
Poate avem prea multe fotografii care ne arata toate bazele de lucru de pe loturile 1 si 2 de pe Sebes Alba , bazele de lucru si atat .
Altfel , fotografiile de pe cele 3 loturi Lugoj Deva sunt foarte bine venite , chiar daca deprimante - de un an constructorii acolo ara cateva zeci de metri si se invartesc in jurul unor piloni fara grinzi pe ei ...