News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 71 Guests are viewing this topic.

raul.olaru


punktnet

Sa nu fie de deochi astia de la Porr.
Cum facem sa avem numai constructori de astia pe la noi pe aici? Nu s-a saturat nimeni de greci si italieni (unii) ?
Just kidding.

voicul

Prima data am zis ca cauta filmare cu UMB pe A1 (asta cand avaut 8 utilaje intr-un cadru)!
Bravo PORR!

+1 adrian sibiu pt filmare. Mana se face intradevar in timp, dar filmarea e buna. Mult mai important e ca exista o drona si cineva pasionat sa o zboare pe traseu.

Podetele astea sunt pentru animale, nu?

adrian sibiu

#51633
Foreza vazuta din față.
(GPS)

(GPS)

Lucrari de decopertare a stratului vegetal inspre mănăstirea Vestem.
(GPS)

Activitate sustinuta in fata mănăstirii Vestem
(GPS)

(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

#51634
Podet finalizat inspre Talmaciu
(GPS)

Lucrari sustinute in zona paraului Sarata
(GPS)

Aliniamentul autostrăzii  vazut din zona ,,intre iazuri Talmaciu spre Sibiu
(GPS)

Podet finalizat in dreptul fostei ferme de ovine.
(GPS)

un alt podet finalizat inspre Talmaciu
(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu


adrian sibiu

Voicul multe sunt podete pentru scurgeri de paraie formate in urma unor ploi mai abundente dar sunt multe si pentru animale.Multumesc pentru incurajare.Mai am inca o filmare .




taifun7993

Salutare tuturor

Hristos a Inviat

Ministru vorbeste despre tronsonul Lugoj-Deva


Când am venit aici, am trecut şi pe lotul 3 al autostrăzii Lugoj – Deva. Cu această ocazie am solicitat conducerii CNAIR, ca săptămâna viitoare, să-mi pună la dispoziţie rezultatul expertizelor, dar şi o decizie cu privire la ridicarea restricţiilor de pe acest sector. Să-mi prezinte stadiul exact al lucrărilor ce mai trebuie executate, pentru ca în cel mai scurt timp să fie ridicate restricţiile şi circulaţia să se poată realiza în condiţii de siguranţă. Vorbesc aici de termene clare, de un grafic de lucrări care să fie monitorizat de CNAIR. Ce trebuie remediat, trebuie făcut cât se poate de repede, cu respectarea tuturor standardelor de calitate şi siguranţă", a menţionat ministrul Transporturilor.


Nu în ultimul rând, în cazul lotului 2 – secţiunea E, al aceleiaşi autostrăzi Lugoj-Deva, Bode a solicitat un grafic de implementare clar, cu termene asumate, prin care să fie ,,atacat" cât mai repede acest lot de autostradă.

,,De un an de zile noi răspundem la clarificări. Înţeleg că sunt multe, dar cred că este suficient. Totodată, am cerut conducerii CNAIR ca toţi managerii de proiecte să îşi mute birourile pe şantiere, pentru că cea mai bună monitorizare o poţi face, de cele mai multe ori, din teren şi nu de la etajul 8, din faţa calculatorului sau a hârtiilor de pe birou", a mai spus Lucian Bode.


raul.olaru

#51638
^^ Da, podetele sunt pentru animalele mici.

^ Dar nu e finalizat niciunul deocamdata, cateva detalii din teren despre ele:
"Nu e finalizat niciun podeț.
La cele mai avansate e făcută fundația, sunt montate prefabricatele, făcute umpluturile pana la nivelul fundației și turnat betonul de panta din interiorul prefabricatelor.
Mai urmează turnarea fundațiilor pentru aripi, montarea aripilor, turnarea mentonului de egalizare peste prefabricate, hidroizolații orizontale, beton de protecție pentru hidroizolații, hidroizolații verticale, mai este un beton care trebuie turnat in lateralul prefabricatelor de tip U (cred ca se numește cuneta) și montaj tub de dren."

Dominik

Sibiu-Boi%u021Ba
Duminic%u0103, 26.04.2020, constructorul execut%u0103 lucr%u0103ri de terasament, forare coloane %u0219i umpluturi.









CNAIR
You're in Steelers Country

adiarc

a trebuit sa ies si eu astazi dupa o pauza lunga...cateva poze de pe lotul Porr

pe scurt...se lucreaza bine peste tot la toate aspectele posibile in acest moment - definitivare cale de rulare,decopertri,podete,foraje coloane pt pilele podurilor,org.de santier,etc....santierul pare intradevar powered by Porr

organizarea de santier (langa sensul giratoriu spre zona industriala Selimbar( centrul Ecvestru )





mai departe







podete km 3 + 000











cam atat...scuze pt incursiunea prea scurta,dar astazi am multe de rezolvat

bonus...obiectul muncii cu M-ti Fagaras pe fundal





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Cetatean

Project manager e acceasi persoana care a fost si pe Deva-Orastie si Sebes-Cunta la Straco.

adrian sibiu

#51642
Salutare tuturor in urma prognozei meteo care spune ca de maine pana luni se anunta ploi destul de însemnate in zona Sibiului m -am hotarat in acesta dupa amiaza sa dau o fuga pe șantierul lotului 1 ,am intrat din sensul giratoriu de la Mohu, unde am constat ca lucrarile la organizarea de santier avanseaza in ritm foarte alert ,apoi pe aliniament inspre Talmaciu se lucreaza sustinut la podete până la lacul Tocile ,unde aproape că  e gata cu drumul tehnologic,  se lucreaza la pilotii forati de la pod apoi in continuare se creaza front de lucru prin indepartarea stratului vegetal cu buldozerele, in doua zile vor ajunge cu decopertarile pana in drumul care merge in Tocile .Se lucreaza sustinut pe primii 6 kilometri ,de la fosta ferma de ovine din zona Talmaciu 2 inspre Talmaciu se lucreaza la toate podetele de pe aliniament.Sa atacat si zona de dupa raul Sadu inspre intersectia cu Dj Talmaciu Talmacel unde ieri sa lucrat intens la legarea drumului tehnologic cu cel care vine de la Boita .Am facut cu greu  si o filmare, au fost curenți  foarte intensi si apoi a inceput sa bata si vantul.

Foreza Zublin in actiune langa lacul Tocile.
(GPS)

Vedere cu drumul tehnologic inspre organizarea de santier a celor de la Porr
(GPS)

Buldozerele in actiune creând front de lucru prin decopertarea stratului vegetal inspre lacul Tocile
(GPS)

Se lucrează cu doua buldozere ,era ora 17 si ele lucrau.
(GPS)

(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu

#51643
Un grup de trei excavatoare care lucreza la decopertare in zona manastirii
(GPS)

Munții Făgăraș văzuți de pe aliniament, langa mănăstirea Vestem
(GPS)

(GPS)

In zona paraului Sarata a mai aparut o foreza Zublin ,se lucreaza cu doua foreze la acest pod.
(GPS)

Powered by API/PUM imgur uploader

adrian sibiu