News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 69 Guests are viewing this topic.

Marius70POR

#49500
http://www.ziare.com/cluj-napoca/stiri-actualitate/petiesie-online-pentru-deschiderea-circulatiei-pe-a1-lugoj-deva-semneaza-aici-7820210

Sa fie peste tot!! Sa vada lumea Petitia!!
Oricum sunt foarte convins ca MT citeste mai mult forumul aceasta decat oricine altcineva, poate asa vede ca totusi nu e gluma, nu e vorba de muschi, nu e vorba de procese si nimic de genul asta... E foarte simplu, oamenii vor sa circule in siguranta, nimic mai mult! Autostrada asta, dupa care asteapta lumea de ani buni, este un drum pe care se poate circula in siguranta.
Dacă nu ai un plan al tău, alţii te vor include în planurile lor. - Anthony Robbins

davyl

@ionut si eu am semnat! Multumim de initiativa! In curand vor fi 2500 de semnaturi. La cat mai multe!

kitsune

#49502
^ai dreptate, @gruiarew, am (ne-am) râs. Din păcate, asta e abordarea cu care ajungi la om în ziua de azi. Nu vorbesc despre forum, unde am impresia că membrii majoritar sunt 30-50 yo, male, studii superioare, de preferință tehnice. Vorbesc despre marea masă a populației românești, unde spiritul civic se rezumă la un like (sau dislike) pe rețelele sociale. Acolo trebuie exagerat. Trebuie burtiere pe 5 rânduri și split screen cu 6-8 imagini, de preferință cu "analiști" a căror singură calificare e gura mare și capacitatea (indolența) de a vorbi peste oricine și orice, despre oricine și orice. Acolo trebuie ceva scurt, o imagine care să spună totul (pamflet, exagerat, da), care să devină virală și să intre în viața oamenilor care s-au obișnuit să vadă lumea prin ecranul smartphone-ului, care își filmează prietenul cum se îneacă în loc să sune la 112 sau să sară în apă (și exemplele pot continua).
A, că facem petiții și luări de poziție și interviuri și dăm în judecată pentru informații, că pozăm și filmăm, da. Dar asta nu ajunge așa ușor la public, oricât am vrea noi să credem. Uită-te la media, care propagă minciunile MT și CNAIR cu toate eforturile API de a îi informa.
Cu toții suntem aici din dorința de infrastructură. Fiecare dintre noi contribuie cumva, chit că nu a postat ever, dar a deschis ochii citind ce spunem noi pe aici și poate asta va cântări cândva.
Sunt de acord cu tine, că informațiile transmise aici trebuie să fie reale, de aceea, la fiecare postare de genul pozei de mai sus voi pune un disclaimer că este o satiră, un pamflet. Nu sunt de acord cu intrarea abuzivă, contrar legii și nu promovez asta cu toate că înțeleg disperarea oamenilor și știu că până și mămăliga explodează. Guvernanții noștri se pare că au uitat.

LE: eu nu am dat niciodată minusuri aici dar mă bucur că am luat unul acum, că eram la -13 și purta ghinion  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

alin2pas

Ai luat un minus, dar și mai multe plusuri, semn că suntem mai mulți de acord cu tine.  :)

elphax

chiar va stresati cu plusurile si minusurile alea ?
am vazut cel putin pe FB de mai multe ori postarea, am dat si eu share de 2 ori
doar sa ajunga undeva,  in presa si la stirile de la ora 19

Europiu

kitsune:"din păcate, asta e abordarea cu care ajungi la om".

Foarte corect și trist. Nu la fel a fost și cu plăcuțele suedeze? La alea au reacționat pentru că era un mesaj cu care rezonau (și) cei mulți. Articolele lui Pleșu, exemplu arbitrar, rămân fără ecou și/sau reacții din partea celor atacați. Ăștia suntem, ce să faci?
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Hai totusi sa nu deviem, zic. Fiecare si-a zis parerea si cu asta basta.

adrian sibiu

#49507
Si au am semnat petiția încă de la început,dar ce ma bucura cel mai tare este faptul ca presa locală dar și cea centrala au lansat acesta petiție care cred ca pana la urma va face o furtună media incat mt si  cnair sa dea in folosință acest lot ținut abuziv închis.

Cuneo

Se face publică petiția, pe care am semnat-o și eu, în tion.ro și tot aici, iată ce declară un deputat de Timiș:

Simonis: Am fost informat de ministrul Cuc că lotul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva se deschide la finele lunii septembrie

Lotul 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva, unde CNAIR a reziliat contractul cu constructorul în momentul în care lucrările erau finalizate în proporție de 99 la sută, va fi deschis circulației la finele lunii septembrie. Informația a fost dată, joi, de deputatul PSD de Timiș Alfred Simonis, care spune că a aflat-o de la ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc.
,,Am discutat înainte de conferința de presă cu dl ministru Cuc, care m-a informat că până la finalul lunii septembrie deschide locul 3 al autostrăzii. E posibil ca în anumite zone să mai lucreze sub trafic", a spus Simonis.
Alfred Simonis a fost reales, recent, în funcția de lider al grupului PSD în Camera Deputaților.
Contractul pentru realizarea lotului 3 al Autostrăzii Lugoj-Deva a fost reziliat, recent, de CNAIR, când lucrările erau efectuate în proporție de 99 la sută, ministrul Transporturilor anunțând atunci că decizia a fost luată ca urmare a numeroaselor nereguli descoperite pe șantier. Lucrările rămase de efectuat sunt executate de CNAIR.

http://www.tion.ro/simonis-am-fost-informat-de-ministrul-cuc-ca-lotul-3-al-autostrazii-lugoj-deva-se-deschide-la-finele-lunii-septembrie/2315417

ioji

Stirea din Tion este destul de veche, din 5 septembrie, intre timp s-au mai schimbat datele problemei. Cuc spune multe...

gruiarew

Ce-mi place la unii dintre voi că încă mai credeți că cei din MT și CNAIR sunt oameni raționali și faptul că anumite chestii apărute în media sau on-line o să-i facă să găsească o soluție rapidă să deschidă lotul. La fel am crezut și eu până în ultimul moment că nu se va rezilia, că totuși le pasă de niște amărâți ce-și pun viețile în joc pe un drum ce poate primi maxim calificativul de județean, nu mai vorbim de timpul pierdut și bucuria mecanicilor. Eh uite că s-a reziliat.
Plus Cuc a declarat clar că cei din CNAIR sunt "suverani" sau cum a formulat-o deci MT nu are nici o putere asupra lor. Eu asta am priceput.
Nu uitați că vorbim de aceeași companie care a făcut tot posibilul să nu pună la dispoziție niște documente de interes public, chiar și cu hotărâre judecătorească în acest sens. Parcă de șase ori, dacă țin bine scorul. Sper să nu am dreptate, dar eu zic că mai durează până ne dăm pe LD3.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cuneo

Nu știu cine mai crede în MT sau CNAIR, dar e posibil ca Cucul și ai lui să dispară cât de curând din ecuație.

JohannDB

Hai să vă plictisesc..... Azi la Holdea......

O reclamă frumoasă.........













Powered by API/PUM imgur uploader

JohannDB

Azi/ieri la Holdea......24.09.2019 (2)









..............Ce este ciudat aici ??



............Și aici.....



..........Rigolă curată......



Powered by API/PUM imgur uploader

JohannDB

Ieri la Holdea......24.09.2019 (3)














Din buza "prăpastiei"..................

Powered by API/PUM imgur uploader