News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 66 Guests are viewing this topic.

paulmare

si la alunecare - pilotii umb sunt ingropati oho cat mai au de indepartat ca sa poata termina zidul

danutzu_1069

Las' ca e bine asa.... Vor sapa pentru piloti putin cate putin...

elphax

vor sapa doar daca vor fi conditii pentru a turna betoane :)

danutzu_1069

Turnarea betonului este mai putin restrictiva decat asternerea asfaltului, dpv meteo..

paulmare

Pot turna lejer acuma la temperaturi de astea un pic peste zero, la beton reactia de intarire e exoterma, daca tine vremea asa pot lucra lejer la ziduri

danutzu_1069

Beton aditivat merge si un pic sub zero

Ionut

De luni oricum se mai incalzeste putin. Probabil ca vor apuca si in decembrie vreo 10-12 zile efective de lucru. Oare pe 21 decembrie vor intra in vacanta? Mai devreme intra sigur daca nu tine vremea. Vom vedea.

alexandruduma

Quote from: ciprebbe on November 30, 2018, 11:01:17 AM
Zi de sarbatoare, nu se lucreaza.
La Ilia și Grind se lucra, o să se vadă și din filmare, am filmat tot lotul până la Holdea. Pozele de calitate și videos doar pe Duminică. O să încerc ceva și pe ST și la Iernut tot Duminică. Deocamdată m-am întors după o plimbare de 200 de km la Alba Iulia. Era vorba că după ora 14 nu ne mai lasă să intrăm în oraș cu mașina.

Ionut

Nu e graba, e timp de video si poze, eu ma bucur mult ca ai reusit sa filmezi tot lotul 3! Nu mai avem o filmare completa pe LD3 de foarte mult timp. Multumim mult pentru efort! :cheers:

Ionut

API pe Facebook

Ieri am asistat la o scenă incredibilă în care ministrul demisionar/remaniat al Transporturilor Lucian Șova nu avea habar că lotul 3 al Autostrăzii A1 Lugoj-Deva (între Ilia și Holdea) va fi dat în folosință integral și nu doar pe jumătate, așa cum se vehicula mai demult. Dovada este la minutul 4:25 pe filmarea publicată chiar de CNAIR: http://bit.ly/2SobflD.

Ne vine greu să înțelegem de ce Lucian Șova pare că e din alt film, chiar dacă am explicat de nenumărate ori situația nodului Holdea și de ce a fost nevoie de el pentru utilizarea întregului tronson de 21,14 km.

Probabil că oficialii din Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere nu au raportat ministrului câte piedici au pus descărcării Holdea deoarece era prea complicat pentru dumnealor să gestioneze o lucrare suplimentară proiectată încă din 2016.

Ca să fie acoperiți cu hârtii, cei din CNAIR au scos la licitație breteaua de intrare/ieșire pe/de pe Autostrada A1 la Holdea DUPĂ ce nodul (care includea această lucrare) fusese deja parțial executat!

Este stupefiant că, deși actualul constructor al lotului (Comsa) a concurat SINGUR la licitație, încă nu a fost declarat câștigător! În realitate breteaua prinde deja contur, antreprenorul nemaiașteptând după stat.

Așadar, poate nu trebuie să ne mirăm că domnul Șova este complet pe dinafară în legătură cu subiectul. Ce funcționar ar vrea să raporteze șefului asemenea absurdități? Și ce ministru "competent" ar asculta de vocea societății civile când i se spune că este mințit și dezinformat sistematic, fără rușine și fără responsabilitate, de către subalternii din CNAIR?!

alecu26

Quote from: danutzu_1069 on November 30, 2018, 02:32:46 PM
Beton aditivat merge si un pic sub zero
Este o confuzie des intalnita. Nu exista aditiv antiinghet...chiar daca si cei de la SIKA vand un produs pretinzand asa ceva. Aditivul folosit este de fapt un aditiv accelerator de priza...adica accelereaza acea reactie exoterma si atingerea unor rezistente de la care sa.nu mai fie.nevoie de protectie cu tunuri de caldura.
Drumurile noastre POATE;

alexandruduma

Buna seara si La Multi Ani Romania! Am profitat de un weekend la Alba Iulia pentru a filma pe Lugoj Deva 3 si 4, Sebes Turda si speram sa ajung si pana la Iernut pentru nod la intoarcere spre Cluj. Jumatate din plan mi-a iesit, vineri a mers cum speram dar duminica nu am mai reusit aproape nimic, cel mic a facut o laringita urata si ne-am petrecut noaptea la urgente in Alba. Pe ST sper ca mai da o tura Alin in anul acesta iar la Iernut vedem, poate saptamana asta trag o fuga.

Am vazut ce declaratii a dat Sova iar, la primavara spera pentru LD3 si LD4. De acord cu el, doar ca a uitat un spatiu in mijlocul cuvantului primavara :)

O sa incep cu pozele, dorna + telefon. Filmele pe masura ce la prelucrez. Multumesc!

alexandruduma

Soimus - nimic nou de zis aici, mai este o gramada de lucru si cu totii stim ca iarna nu-i ca vara.



































(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexandruduma

Ilia - sunt aproape sus cu terasamentul, daca mai prind o saptamana fara ploi/zapada pot ajunge la stabilizat/asfalt anul asta.

Grind (vizibil doar pe video) - doar maruntisuri de terminat si vreo 500 metri de uzura (acolo au frezat) de pus intre pod si nod. Oare vor/pot sa deschida Ilia - Grind? Are sens?













(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

alexandruduma

Holdea - sunt aproape la nivel cu sapatura, breteaua este si ea conturata. Mai au de asternut asfalt si pana la primul ecoduct. Daca trag tare anul viitor, in 3 luni termina, deci undeva in Mai. Altfel August, ca si termenul asumat de UMB. Restul sunt povesti de popa (ministru) beat (mincinos/incompetent).






















(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader