News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

4 Members and 57 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Nu merita luata in considerare nici o propunere care implica lucrari aditionale. Nu au nici o sansa (birocratic vorbind) sa fie realizate.
Avem 2 bretele de iesire care se pot folosi, voi o vreti si pe a 3-a? Se va folosi iesirea actuala si se va aglomera giratoriul. Dar vedem atunci cat de mult.
Breteaua de iesire dinspre Lugoj cred ca va fi folosita doar daca au nevoie sa lucreze la breteaua de iesire dinspre Sebes.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

paulmare

Doar daca o face UMB asa ca act de bunavointa - pe barba lor
Altfel nici o sansa, exista deja precedentul cu licitatia pentru Comsa

flashu74

Revin asupra circulației pe DN după închiderea A de la Șoimuș la Simeria. Studiat astăzi situația. Ieri mi-am făcut o părere greșită. Tot blocajul se face din cauza semafoarelor de la intersecția spre Hunedoara de la Sântuhalm. Azi la 12.30 deja erau coloane pe ambele sensuri și se aștepta cam 15 minute. După ce se trecea de semafor era totul ok. Ar trebui anulate semafoarele de acolo pe această perioadă și circulația să fie dirijată de dimineața. Astfel s-ar reduce blocajele. Că e clar că dacă s-a format deja un blocaj degeaba trimiți polițistul la ora 14 că până seara nu mai rezolvă problema.

flashu74

Vin cu câteva imagini din zona dealului. A fost mutat semaforul de câteva zile.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74



flashu74

#43386
Mai departe.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


simotm

Din seria "intreaba cu voce tare ca poate iti vine si raspunsul",vazand ca am fost citata cu simpla intrebare de ce ACUM legarea de la Soimus si nu la anul...
Eu cred ca a fost decizia UMB si e strict legata de resurse(utilaje si oameni). Din cate am vazut au destul de multi oameni in zona si o sa mai ramana de facut doar dealul cu lilieci.
Era logic sa-si foloseasca resursele ACUM, iar peste  1 luna cand termina lucrarile cu legarea, oamenii pot intra in vacanta de iarna si utilajele vor fi relocate la alte lucrari in tara pt lucrarile de anul viitor.De ce sa le tina aici pana la primavara sau sa se tot plimbe cu ele? Strict doar pt timpul unor soferi? Forget about it.
Aceasta explicatie ar pica doar daca vor incepe sa lucreze  sub deal in mai multe puncte intermediare, nu doar de la capete(cam greu de crezut).

Extra sfat pt cei care ajungeti in zona, ca sa mai indulciti un pic amarul statului la cozi. La Simeria se fac niste cornulete cunoscute in tot judetul. Singura problema e ca sunt in zona centrala, deci ar trebui sa iesiti din nationala.Pt cei care mergeti in directia Simeria - Deva va ajunge 1 cutie(folosind iesirea din spatele OMV pt a reintra in nationala) , pt cei care mergeti in directia opusa luati din start 2 cutii, una sigur o terminati stand la coada sa iesiti din nou in nationala :)
Nu am vrut sa fac nicio reclama ci doar sa mai inveselesc atmosfera.

Am urmarit si interventia de la TV a lui Ionut si as avea 2 comentarii de facut :
1.La remarca purtatorului de cuvant, ca API ar stii mai bine situatia lucrarilor din zona, e cam si cand ai zice ca vecinul stie mai bine ce e in ograda ta, ca tie iti e lene sa te uiti pe geam.E cam jenant, dar ne-am obisnuit.
2.As zice totodata ca acesta remarca e un plus pt imaginea API.Adica pe un post national, purtatorul de cuvant al unei institutii publice intreaba o asociatie ce se intampla in propria ograda.

Drum bun si rabdare celor care ajungeti in zona! (unfortunately to me, too).

Dominik

Jumatate din breteaua de acces spre Sibiu este deja decopertata, au intrat in paine UMB

https://www.facebook.com/DRDP.Timisoara/videos/2215686828688389/
You're in Steelers Country

TibiV

Quote from: simotm on October 11, 2018, 03:36:28 PM
La Simeria se fac niste cornulete cunoscute in tot judetul. Singura problema e ca sunt in zona centrala, deci ar trebui sa iesiti din nationala.Pt cei care mergeti in directia Simeria - Deva va ajunge 1 cutie(folosind iesirea din spatele OMV pt a reintra in nationala) , pt cei care mergeti in directia opusa luati din start 2 cutii, una sigur o terminati stand la coada sa iesiti din nou in nationala :)
Saru' mana pentru sfat !...
:lol: :lol: :lol:

Si multumim pentru "intrebarile cu voce tare", continua sa "te intrebi"...
Am "parpalit" intrebarea ta pe toate fetele.
Probabil nu prea mai este nimic de spus pe tema "de ce acum, de ce pe bretelele astea, de ce nu altfel"...
Anyway, a fost un antrenament bun pentru mintile noastre "lenevite".
:cheers:

(Ionut, cele 2 cutii de cornulete au meritat un "quote"... ;) )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Tavi

@simotm: mi-aduc aminte bine? ai tras tu niste poze de toata frumusetea pe vremea cand se construia centura Timisoarei?  ;)
Daca da, poate reusesti ceva spectaculos si la dealul cu lilieci daca ajungi in zona  :cheers:

JohannDB

Văd că desenați fiecare ieșirea de pe autostradă la Șoimuș...
    Întreb și eu: nu poate fi folosită, ca până acum (și să nu fie demolată), actuala bretea de ieșire din autostradă în giratoriul de la Șoimuș pe sensul dinspre Simeria la Șiomuș ?? SE PĂSTREAZĂ ACEASTĂ BRETEA (care acum este închisă) ?
    Fără supărare, dar schițările de ieșire de la capătul C.I.C.-ului sunt total peste mână, chiar și pentru un tir obișnuit de 16,50m lungime; nu mai vobesc de eventualele agabaritice... Că până se deschide la Ilia, mai curge apă pe Mureș!!
    Ca notă de subsol, în zona asta sunt mai multe restricții pentru lățime la max 3,50m (una pe DN 7 la intersecția de la Turmaș, lângă Turdaș)  și nu mai ai pe unde trece, chiar de te-ai plimba și pe la Severin-Maglavit sau  Severin-Craiova (și aici sunt restricții neridicate)...

JohannDB


cryu

Incet da sigur se misca in sfarsit si la Holdea lucrurile!Dupa ce o sa castigem (speram) si licitatie pt restul lucrarilor prevad o accelerare urmatata de o finalizare rapid a intregului lot.Multumim de foto!