News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 75 Guests are viewing this topic.

Dominik

Ce bn se vede totul de sus ! Complimente Quest !  :thumbsup:
You're in Steelers Country

Germany

Extraordinare cadrele aeriene! Un mare compliment din partea mea!

anacronox


trifuhoria

Tot de sus, dar mai spre capătul central-estic



Sent from my iPhone using Tapatalk

flashu74

@anacronox +1, probabil erai in coloana ce statea cand am trecut de pe sensul opus.




Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74


flashu74

SUPER DEME. Eficienta maxima. Am vazut de ce nu se fac coloane. Grida vine pe sensul blocat oricum. Se leaga. Se opreste circulatia. In maxim 4-5 min e sus. Se da drumul.

flashu74


perfidus

Quote from: Quest on July 09, 2018, 11:10:54 PM
Citeva poze aeriene de la Pasajul Bejan (LD4), cu pozitionarea primei grinzi de pe noua pozitie a macaralei (azi @ ~17h50m)




Super poze într-adevăr. Poziția asta si cea opusa, peste calea ferata, sunt cele mai dificile din punct de vedere al razei de acțiune a macaralei. Si totul merge struna pana acum. Bravo Deme si mulțumim fotografilor!
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

voicul


Ionut

Nu mai am energie azi sa va fac debriefing dupa intalnirea de azi de la CNAIR pentru Sibiu-Pitesti. Va zic maine. Nu sunt noutati, nu va stresati, dormiti bine. Totul este perfect, facem, dregem, suntem bine. Discutii multe, vreo 3 ore si jumatate, dar cam degeaba. Macar e un inceput, am insistat sa continuam, poate totusi iese ceva din intalnirile astea. Macar ceva transparenta sau presiune in plus.

Nelu63

Spectaculoasa imaginea cu macaraua gigant la lucru, priviti ultima postare in care se observa celalalte 2 automacarale de la culeie si de sub viaduct . Ce diferenta mare de marime. Multumesc tuturor fotografilor. :gj: :gj:

myid


ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

tom_sawyer

Quote from: Ionut on July 10, 2018, 05:00:22 PM
Nu mai am energie azi sa va fac debriefing dupa intalnirea de azi de la CNAIR pentru Sibiu-Pitesti. Va zic maine. Nu sunt noutati, nu va stresati, dormiti bine. Totul este perfect, facem, dregem, suntem bine. Discutii multe, vreo 3 ore si jumatate, dar cam degeaba. Macar e un inceput, am insistat sa continuam, poate totusi iese ceva din intalnirile astea. Macar ceva transparenta sau presiune in plus.

MT a simtit nevoia sa dea un comunikat:

QuoteMinistrul Transporturilor, Lucian Șova a discutat marți, 10 iulie a.c., cu grupul de lucru pentru implementarea și monitorizarea proiectelor de transport rutier, în cadrul Subcomitetului Sectorial de Transport POIM 2014-2020, despre urgentarea proiectului de construcție a autostrăzii Sibiu-Pitești.


Au fost prezentate traseul și stadiul pregătirii proiectului și au fost abordate aspecte privind finanțarea și implementarea acestuia.


Ministrul Lucian Șova a cerut o decizie rapidă pentru stabilirea strategiei de implementare a proiectului autostrăzii Sibiu-Pitești (fidic galben/fidic roșu). Pentru urgentarea proiectului, ministrul a propus o întâlnire, săptămâna viitoare, cu experții Jaspers și cu experți români pentru clarificarea aspectelor geotehnice ale proiectului.


Documentația tehnică pentru secțiunile 2,3 și 4 ale autostrăzii este în faza în care se aduc completări în conformitate cu solicitările consultanților europeni de la Jaspers. Se estimează că până la sfârșitul acestui an va fi elaborat Acordul de Mediu.


La ședința de lucru de astăzi au participat reprezentanți ai Ministerului Transporturilor, ai Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), ai organismului de consultanță Jaspers, Băncii Europene de Investiții, Ministerului Fondurilor Europene, Ministerului Finanțelor Publice, ai unor asociații și ONG-uri, precum și ai altor instituții implicate în derularea proiectului: IPTANA, Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP) și Autoritatea de management din cadrul Ministerului Fondurilor Europene.

MT