News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

2 Members and 69 Guests are viewing this topic.

RaduC

#41220
Quote from: alexV on June 28, 2018, 11:43:24 PM
Care e diferenta? Perioada de garantie/utilizare? Pretul e evident diferit.
Diferite pot fi standardele de proiectare, presupunerile făcute la momentul proiectării dar cel mai mult cred ca a contat faptul ca inițial contractul a fost atribuit direct iar Bechtel nu a făcut niciun fel de "value engineering" in schimb ceștialalți au adus optimizări la optimizarile optimizarilor.

rocklee

si cateva imagini cu viaductul 2 soimus ....vazute de sus si de jos .... :o








































Powered by API/PUM imgur uploader





JohannDB

#41226
La "ecotunelul" dintre carieră și "pescărie" (munutul 6:06.....) se va mai instala un gard protector pe deasupra autostrăzii sau rămâne așa ? Pare, puțin, cam cu probleme, dacă rămâne așa deoarece teoretic există probabilitatea "rezonabilă" ca vreun animăluț să pice de sus în capul cuiva....

danutzu_1069

#41227
Cum este și prin alte parti, se va instala gard de protectie pe laturile ecoduct...
Adica acel gar de protectie care este pe langa autostrada, urca pe ecoduct si coboara pe sensul celalalt...

Ionut

Nu este ecotunel, se numeste ecoduct (adica un "viaduct ecologic", un viaduct, de fapt pasaj, pentru animale). Si da, teoretic va avea un fel de "gard viu" pentru a proteja de zgomot fauna.

voicul

Observ ca instalatia de iluminare lipseste. Inteleg ca e mic ecoductul, dar nu trebuie sa fie macar 1 bec pe un sens?

Bogdan_Cluj

Quote from: alinuttt on June 29, 2018, 10:17:41 PM
Parapeții NewJenisary să fie pentru deviere temporală pe drumul paralel  până la finalizarea lucrărilor la deal?... Asta au ei în cap?...

Cred ca iara ne entuziasmam degeaba. Si eu tot sper sa fie cum zici tu, dar nu stiu. Ma uit pe harta si vad ca daca s-ar dori ar putea sa deschida de la Mintia unde DJ e paralel si lipit cu autostrada. Ma gandesc ca acolo pot sa faca un giratoriu (sau ceva). Dar pana unde sa deschida? Ca lotul 3 vad ca are probleme, pana la Ilia nu cred ca se merita (sau da?), il termina anul acesta pana la unul din celelalte noduri (Grind sau Holdea)?


Lvs_tm

Quote from: voicul on June 30, 2018, 12:19:25 PM
Observ ca instalatia de iluminare lipseste. Inteleg ca e mic ecoductul, dar nu trebuie sa fie macar 1 bec pe un sens?
Are sub 100 m lungime, deci nu.

flashu74

Azi până la ora 13 mai au ridicat 5 grinzi. Total 15.

rocklee


rocklee