News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 67 Guests are viewing this topic.

grig73


cristi5

#39151
Pai au reparat groapa OS3 in regie proprie, cred ca ala e modelul. Atata ca nu va mai fi Hidroconsructia, va fi Ionita-constructia (sau Neaga-constructia?, cred ca va fi totusi la CNAIR). A fost foarte bine, daca tineau si traficul deschis (cum s-au discutat aici solutii), era perfect.

Financiar banuiesc ca vor fi incredintari directe, poate si pe fonduri bugetare. Daca mai ai 5% dintr-un proiect, pote nu-i asa important cine ii plateste.

Chiar si peste limita de incredintare directa, nu opreste nimeni o firma de stat sa participe la licitatii sau?

danutzu_1069

Întrebarea nu este intamplatoare,  daca se reziliaza LD3, proiect inceput cu finantare europeana, poate antrepriza sa finalizeze lucrarea, in regie proprie, si sa deconteze lucrarea?
Bine, noi vorbim vorbe pe baza aberatiilor spuse de catre oficiali... care habar nu au pe ce lume traiesc..

flashu74


flashu74

Aliniamentul pilonilor in partea de sud. Aici mai lipsesc 2 perechi. Una până în DN și una între DN și deal.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

Aliniamentul pilonilor pe partea dinspre nord. Aici mai lipseste o pereche de piloni chiar inainte de pod.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

Se toarna ultimii piloni care aveau fundatii. Mai ar fi 3 fundatii.






Powered by API/PUM imgur uploader

wifi

Multumin Flashu74! De o tin tot asa, ne aduce iepurasul grinzi.

flashu74


Mersul trenurilor

#39159
Deci teoretic daca s-ar termina LD4 si lotul LD3 ar fi reziliat (nodul Ilia fiind deja asfaltat) si proprietatea statului (dupa reziliere) chiar nu ar avea nici o scuza sa nu faca marcaje galbele si sa dea drumu la autostrada cand termina UMB lotul. Dar sunt sigur ca si in scenariul de fata nu ar face asa ceva, gasesc ei o scuza .. nu e sigur nodul.. vrajeli de astea..

rocklee

flashu 74 ...cati piloni sunt afara in total la viaductul 2 deal  soimus   :)....nu iai numarat cumva  :D

wifi

De facut total 21 (4 x 5 + 1, langa DN sunt 3).
Ridicati:
4 intre organizare si DJ
4 intre DJ si Caianu (apa aia curgatoare)
3 pana la DN, lipsesc 2 langa apa si 2 catre DN
4 pe partea cealalta intre DN si CF, si mai lipsesc 2 spre CF


dumbravaandrei

Am fost si eu cu ceva treaba pe la Hunedoara. Plin de furnicute portocalii. Am zis ca azi cand vin spre Brasov fac un mic ocol prin Bejan. Scuzati calitatea, pozele sunt facute din mers  O:-) O:-) O:-)

Camionul din varful movilei cu agregat cumva imi aduce aminte de "King Lion".


Desi mai ramasesera ceva camioane si la Soimus



Se lucra si la viaductul din nod Soimus




Aici nu inteleg de ce nu au terminat pila si au pus grinzi. Ii incurca cumva breteaua?!?


La culeea de dinainte de deal era activitate. La viaduct nu am putut face poze ca am prins o coloane de camioane de carau ceva structuri metalice (nu ale umb, nu cred ca aveau treaba cu zona)


"In" deal, activitate...




Dupa deal, multa forfota, asa cum au spus si colegii anterior




Ui ce bine le sta pe postament...


Poate mai pe seara o sa pun toate pozele intr-un album ca au fost mai multe, dar nu o sa le sortez/redimensionez


pbh

Quote from: wifi on March 31, 2018, 03:49:29 PM
Multumin Flashu74! De o tin tot asa, ne aduce iepurasul grinzi.

Daca vine iepurasul prin Mai-Iunie, da!

wifi

Einstein ne-a invatat ca totu-i relativ. Vaticanul face o pacaleala de 1 april (maine), si mai vine un pasti care se potriveste pe la LD3, pastele cailor. Totul depinde de punctul de vedere, dar noi suntem optimisti.