News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 53 Guests are viewing this topic.

rocklee


JohannDB

#38911
Nu vreau să fiu răutăcios... dar 2700 km în 24 de ore ? Eu am făcut din Transilvania la Cuxhaven, 25 de ore.... Și nu mi-a fost "moale" chiar deloc, pentru că ajuns acolo am fost luat de "proaspăt" și "roiul" spre sudul Germaniei.... E puțin OFF TOP, dar.... Și nu mai departe de 24 de ore în urmă, am "reușit" pe teritoriul românesc să fac 850 km în 13 ore și jumate.....

Ionut

Va rog NU mai deviati! Aici se vorbeste despre A1, nu despre viteza medie.

serban vlad

Daca au urcat foreza in deal langa calea ferata inseamna ca au ajuns la cota si au  latimea necesara pentru a realiza culea de la viaductul 2.

dr4qul4

Eu doar am vrut sa spun ca starea DN68A nu este atat de proasta incat sa determine pe cineva sa o ia prin savarsin, drumuri forestiere sau se se apuce sa ocoleasca pe drumuri mult mai lungi.
Cel putin momentan, pentru ca e clar ca se va deteriora accentual, drumul nefiind proiectat pentru asemnea trafic (si mai ales tonaj).

Poate ar fi bine ca cineva din zona sa faca un reportaj cu cei 15 km care vor ramane in aer, ca sa vedem care sunt zonele in care se paote adauga usor o a 3-a banda sau ce alte solutii fezabile putem identifica.

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

flashu74

S-a lucrat si azi pe LD4. Desi este frig dupa parerea mea. Posibil sa fie cu gandul la un termen de finalizare in anul acesta?

flashu74

La viaduct2 s-a trecut la pilonii de lângă DN. Sus foreza lucreaza.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

Excavatoarele lucrau pe terasa cea mai de sus.



Powered by API/PUM imgur uploader

flashu74

Se mai lucra in zona baraj, culeea de jos viaduct2( fier beton), culeea de sus viaduct1 (fier beton). LaCIC si la viaductul Soimus (borduri laterale).Probabil si in alte zone pe care nu le-am observat eu.

udar

Ar merge o filmare cu drona in zona la aceste 3 pasaje plus dealul excavat

Trimis de pe al meu SM-A300F folosind Tapatalk


adiarc

Sibiu-Pitesti ramane inca un vis ( fara Am,deci in imposibilitatea de emitere a AC si astfel cu riscul de anulare a licitatiilor sau reziliere a contractelor )......totusi ,in eventualitatea rezolvarii AM ,fiecare etapa "arsa" ,este binevenita

http://www.turnulsfatului.ro/2018/03/22/se-fac-exproprieri-in-parcul-industrial-selimbar-vine-autostrada/
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

perfidus

#38921
"Cea mai mare problemă ține însă de lipsa unei conexiuni a autostrăzii cu DN1 și DN7. "Nu există legătură cu autostrada pentru cele mai importante drumuri naționale din România, DN 1 și DN 7, deci e exclus să vorbim de o legătură cu Parcul Industrial din Șelimbăr""

Cum naiba sa nu existe conexiune A1 cu DN1 si DN7? Sau poate vroiau un nod in Selimbar ca la Sebes?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk
Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

rocklee

multumesc lui FLASHU 74 pentru informatile aduse .... :D

rocklee

vin sieu cu cateva imagini din zona baraj mintia ...unde raul mures era cam umflat  :( ...dar UMBul lucra la zidul de sprijin dintre corpul autostrazi si DJ reloca ...in imagine se vede si ceva sapatura proaspata ...catre halda de steril ..... :)
























Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

imagini cu pilele si culeile vi diferite stadi la viaductul 2 deal soimus... :D






































Powered by API/PUM imgur uploader