Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

7 Members and 33 Guests are viewing this topic.

alexa_adrian2001

Uitandu-ma la ultimul video postat de ciprebbe si anume portiunea cu taluzul acela  pe lot 4 am o intrebare:
Oare s-au gandit cei care au proiectat aceea sectiune la eventuale avalanse? Suna foarte absurd! Stiu! Dar - daca iarna ninge mult ma gandesc ca toata acea zapada va curge direct in drum :D
Poate ar fi nevoie de ceva plase speciale sau instalatii de spargere avalanse asa cum se vad pe partii de ski la peste 2000 m. Poate chiar pietre pot sa o ia la vale :-?
La minuntul 4:41 se vede cum incep sa mai sape un drum deasupra primului - ce rol are?

alecu26

Banuiala mea e ca muchia superioara a debleului...va fi cam pe unde terenul se aplatizeaza putin. Oricum, acolo vei avea un sant de gard, posibil si un val de pamant.

In plus, la baza, in mod normal (nu e figurat asta in schita), la asa deblee mari si lungi, se prevede un spatiu suplimentar pentru depozitare zapada rezultata in urma dezapezirii....ca e foarte dificil sa scoti zapada in lungul autostrazii pe kilometri si kilometri intregi.
Drumurile noastre POATE;

AlexIP

La ce înclinație au dealul și viitorul zid, niște snow guards ca pentru acoperiș ar fi suficiente.

StefanCelMare

Interesant acest clip.
Ceea ce se vede acolo nu este vreun drum județean, ci tocmai E79, proaspăt renovat pe bani europeni.
Nu pricep soluția tehnică acolo, sincer.
Se vrea să se facă loc în deal pentru ambele sensuri de autostradă?
Sau se va ocupa suprafața E79, și se va devia acest drum european pe altundeva?
Mi se pare ciudat să bagi o autostradă în deal în felul acela, doar ca să eviți un viaduct acolo peste cotul Mureșului.
În tot traseul autostrăzii cred că sunt câteva poduri/viaducte la fel de mari.
De ce s-a făcut aici economie?

alecu26

e cam pod in lungul apei acolo. Si Mures e destul de adanc...si complicat de construit in el. Barajul de la Mintia e destul de aproape...deci nu poti zice ca deviezi apa asa usor.

Au mai fost studiate si alte solutii. Pe proiectul DIWI parca sunt figurate. Dar la ce interes si-a dat CNADNR la momentul respectiv sa studieze/aprobe niste SF_uri....nici nu e de mirare ce a iesit.

Oricum visul iți va fi implinit de CFR care exact asta va face in zona Vetel.

Si oricum podul e mai scump decat aproape orice terasament.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

#34145
Cu dedicatie pt Rocklee

https://youtu.be/SARtMq2lb8M


Daca totul merge bine finalizare undeva spre final de 2018. Orice "surpriza" ne duce lejer in 2019.
UMB-ul lucreaza pana la 20.30
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AFC

Super, multumim cip ! Cred ca o sa avem parte de surprize placute din partea UMB. :cheers: :gj:
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Iceman

Ciprebbe multumim :cheers:........Chiar a avansat UBM pe lotul 4 foarte mult de cand AC

carutasul

Mi se pare mie sau au de gând, cum ziceam mai devreme, să bărbierească dealul până sus , în aşa fel încât să păstreze panta fără să mai fie nevoiti să construiască un zid prea mare?  Aşa mi se pare din desen.
Paradoxal, dar după filmarea asta parcă sunt un pic mai optimist, o să fie la anul, dar aş zice că se încadrează bine în timp ( fireşte, dacă lucrează cum ştim noi). De-abia a început anul "constructoresc" şi terenul pare uscat. E mult de săpat, poate îi angajează şi pe castori :)

yetiman

Daca tot a binevoit CNAIR sa actualizeze raportul (chiar daca au sarit peste aprilie) sa punem si cifrele:

lot 2: 59.25%
lot 3: 76.80%
lot 4: 52.00%

Graficele mai pe weekend.  O:-)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Dominik

You're in Steelers Country

rocklee

MULTUMESC CIPREBBE ...pentru dedicatie ....super filmarea ....vrio luna nu mai merg la pozat .... :-[ :p

o surpriza frumoasa ... :gj: :cheers:

la dealul cu cariera se vede ca nu au inceput ....si nici la pescarie .... ???




Iceman

Mi se pare mie ca tot deaulul ii curatat de copaci?....Chiar si zona unde sunt liliecii si acolo nu aveau AC (250 m)

rocklee

Iceman ...la minutul 1.28 din filmare undeva in josul imagini se vede un ''petec '' de verdeata acolo este ...grota cu lilieci ...
:)

Liviu_udr

Mulțumim mult pt filmare. Cum să nu-l credem pe Cuc că se inaugurează anul acesta!!! Ce ministru. Incredibil!!!!