News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

5 Members and 32 Guests are viewing this topic.

Iceman

Incredibil.....Asta de la MT habar nu are ce vorbeste...Rad europenii de noi cu lacrimi

__dir

#33661
@Ionut, zici ca nu exista proiect, pai pana acum ce au facut cei de la Salini si CNAIR? Negocieri?

Costul de 160 mil euro e totalul sau doar partea noastra?

TibiV

Quote from: Quest on April 02, 2017, 11:10:16 PM
Cind ma uit la fatucile astea stiriste cu cit aplomb rostesc prostii, ma minunez. Zice fata de pe Digi24: tuneluri de 3 km lungime  What ?
...
asadar lungimea totala T1+T2+T23+T3=2090 m
probabil la Digi24 le-a dat 2900 m (deh typo) si-au zis punem rotund 3 km :)

Sunt doua variante.
1/. Fata stirista stia, dar nu conta... 3 kilometri de tunel nefacut suna mai bine decat 2(,09) km...
Asa cum daca am avea un "lot muzeu" la care sa lipseasca o "bucatica" de 2,99 km, la TV vei auzi despre "autostrada nedata in folosinta pentru ca lipsesc doar 2 kilometri"
(Se accentueaza latura negativa... Daca sunt 2,05 km de ceva greu, spunem "3 km".
Daca sunt 2,95 km de ceva simplu, dar pe care nu suntem in stare sa il facem, spunem "doar 2 km".
"Lipsesc doar N kilomtri ca Bucurestiul sa fie legat direct de A3..." Iti garantez ca toate posturile TV au cifre diferite pentru N... :D )

2/. Fata stirista nu stia... Caz in care nu mai conteaza... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

nrb

Aș spune, văzând și mobilizarea celor de la UMB, că am putea avea, dacă e posibil dpdv fizic - nu includ factorul birocrație, finalizare LD4 anul acesta și LD3 până pe la Grind, iar descărcarea  din prăpastia cu ursăria de la Holdea, «on hold», nu văd finalitate la ce e acolo, mai ales in contextul afirmațiilor MT

rocklee

#33664
cateva imagini de pe dealul carierei ...am fost pe acolo cu credinta ca au ince put ceva lucrari dar deocamdata nimic ...inspre ilia se lucra doar la un podet metalic si la drumul relocat ...am doar o singura imagine doar cu soarele in fata ....



se lucra intens dupa ora 18 ...in mai multe pucte ...pe lungimea lotului... intre cariera si nodul soimus ....

la relocarea drumului ce duce sus in cariera 








rocklee

#33665
am vazut si ceva miscare la un podet metalic langa pescarie  :) ...fara poze ...

nu am putut sa intru si eram presat de timp ... :(

cateva imagini cu relocarea dn ului in zona viaductului branisca...



furia rosie parcata in zona


se foreaza ploti la vitorul viaduct



incet creste si terasamentul


rocklee

#33666
cateva imagini cu terasmentul ...la iesirea autostrazi ...de pe malul muresului ...zona baraj mintia

vedere spre ilia




vedere spre baraj mintia


insemnarile ...pana unde va fi deviat dnul ..


rocklee

imagini cu lucrarile din jurul zidului de sprijin ...de langa halda de steril...




rocklee

#33668
o imagine arhi cunoscuta ....dar sa mai adaugat un strat de balast  :p


in departare se vede cum se incarca camionele pentru terasamente ....

rocklee

#33669
imagini cu lucrarile la pasajul cu vitoarea deviere a dnului ...





terasamentul de langa deviere





rocklee

#33670
imagini cu montarea unui podet din profile de beton ...peste un canalde apa in apropiere de devierea dneului ...

se lucra la doua asemenea podete ..pe unul nu  lam fotografiat ..





rocklee

#33671
decopertarea si curatarea unui canal existent intre dneu si terasamentul autostrazi...  :o:)



la pasajul boz tarnavita era ..liniste si pace ..


rocklee

#33672
si acum ...MAREA SURPRIZA .......se lucra la decopertarea dealului cu lilieci ...imaginile  vorbesc de la sine ....











Tavi

BRAVO ROCKLEE!
Stai cu ochii pe ei "ca pe butelie"! :)

rocklee

#33674
imagini cu lucrarile de pa pasajul de urcare pe dealulcu lilieci ...