News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 19 Guests are viewing this topic.

TibiV

Quote from: NGC20 on November 07, 2016, 09:31:04 PM
sa ii mai dam ceva de lucru lui rocklee, in caz ca se plictiseste. :p

Pana se finalizeaza toate loturile Lugoj - Deva, probabil ca va vedea si aceste lucrari si poate ne incanta cu niste poze din zona.

Sa se plictiseasca ?!?!... :o
Nu cred...
Cand ma uit pe harta si vad cat "acopera" rocklee ma ia cu furnicaturi.... ;)
Fara el am fi aproape "orbi si surzi"...

Omul chiar este "No.1" !

:cheers:, rocklee !
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

hyp88

Am trecut si eu pe A1 Ieri (Duminica) de la Sibiui la Arad. Trambulinele din zona fostei gropi nu mi se par mai rele sau mai "bune" decat celalalte existente pe lotul 3 Cunta - Saliste, dupa parerea mea CNADNR a lucrat foarte bine acolo si au scos aproape maxim din ce puteau face.

Fiind Duminica nu ma asteptam sa vad prea multi muncitori la lucru dar am fost surprins sa vad aproximativ 20 de oameni si utilaje la nodul Margina, vremea era superba, in jur de 20 de grade, ma bucur ca au lucrat.

Am oprit in prima parcare de la Traian Vuia pe sensul spre Arad, locatia ar fi  aici . Mirosea oribil, nu exista hartie igienica, nu exista sapuniera pe nici un perete si nici sapun, robinetele nu functionau toate iar apa de o culoare ruginie de mai bine nu te mai spalai cu ea. Interesant este ca pe usa toaletei, la intrare era lipit un afis cu un numar de telefon la care poti face o sesizare la CNADNR in caz ca nu esti multumit de servicii. Evident ca am sunat, mi-a raspuns cineva, a zis ca a notat si ca se ocupa de problema. Sunt curios daca s-a facut ceva, daca are cineva drum pe autostrada si poate sa verifice sa ne spuna si noua :)

Dominik

#31427
Fotoreportaj de pe santierul autostrazii Lugoj - Deva....articol de pe ziuaveche.ro

http://www.ziuaveche.ro/exclusiv-zv/reportaj/vine-iarna-si-pe-autostrada-lugoj-deva-fotoreportaj-284191.html/

Marcaje la km 34, lot 2


Overpas la Colonia Mică, Făget


Giratoriu nod Ilia lot 3


KM 66, lot 3


Overpas Teiu


Pasaj CFR lot, 3, nod ILia


You're in Steelers Country

Ionut

#31428
Tuneluri Lugoj-Deva:

Catalin Homor:  Prin revizuirea acordului de mediu s-au impus niste tunele, destul de multe pentru a nu perturba fauna din zona. Avem ursi in zona, au trasee de migratie. S-a decis ca proiectarea sa o faca tot constructorul. Acesta a predat proiectul tehnic anul acesta, s-a constatat ca proiectul nu a fost complet. A trebuit sa revizuiasca acest proiect, sa faca foraje suplimentare pentru ca discutam de tunele. Sa execute foraje pana la 80 de metri adancime. S-a angajat ca la sfarsitul lunii noiembrie vom avea acest proiect si vom lansa apoi licitatia.

Ceva imi spune ca nu va termina Salini forajele pana la finalul acestei luni. Vom vedea cine are dreptate.




Lotul 4, UMB.

Catalin Homor:  Putem spune ca intram in perioada de iarna, iar sezonul de lucru incepe in martie. Pot fi executate unele lucrari, in special structuri, piloti... Din estimarile noastre, in functie de acordul de mediu, pe 15 decembrie cel tarziu sa avem autorizatia de construire.




Insista si cu lansarea licitatiei pentru Sibiu-Pitesti, insa s-a mai decalat, nu mai este inceput de decembrie.

Catalin Homor: Pana la sfarsitul lunii decembrie. Catalin Homor: Important este sa ne propunem. Noi ne propunem sa facem chestiunea asta. Din punct de vedere tehnic este posibil sa avem SF-ul la finele lunii noiembrie si este fezabil sa lansam licitatia pana la sfarsitul anului.

Catalin Homor: Astazi nu avem un traseu aprobat de la Sibiu la Pitesti. Avem doar pe sectiunea 1, 4 si 5. Pe sectiunile 2 si 3 care sunt cele mai dificile JASPERS-ul, care e consultantul Comisiei Europene, a avut nenumarate observatii si de fiecare data a cerut completari. Ultimele completari au fost transmise zilele trecute. Observatiile s-au finalizat si probabilitatea de a aproba traseul cap-coada pana la finalul lunii noiembrie este mare. Probabil saptamana viitoare vom avea traseul in Consiliul Tehnico-Economic din CNAIR.

Hotnews

Dominik

Nu mai cred nimic din ce spune Homor !!!
You're in Steelers Country

RACKalex

Salutare..  de ceva timp urmaresc aici evolutia santierelor; tacut si cu mult entuziasm,  dar azi m'am gandit sa pun si eu o idee care.. posibil sa mai fi fost inainte. 
   Vazand pe ultima filmare zona cu pestera de lilieci..  care.. clar ii mai trebuie pe putin doi ani,  nu ar fi o solutie asemeni descarcarii de la Holdea, sa se faca una la fel in cercul rosu de jos?   Ar scapa traficul de o ocolire enorma pana la urmatoarea urcare de la Ilia.

Cozak

Pe acel lot 4 sunt mai multe probleme care trebuie rezolvate, pe langa aceasta pestera.Dar daca se scoate Acordul de Mediu, acesta va da si solutia, deci se vor apuca de lucru inclusiv pe aceasta portiune dupa ce vor fi de acord toti cu solutia finala.Si am inteles ca mai e putin pana apare acest acord, e vorba de zile...

rocklee

bine ai venit RAKalex ...printre noi si ne bucuram ca ne urmarest cu pasiune  :)...dar exclus ce ai spus tu  :( ...liliecii sunt una din probleme ...mai sunt cel putin doua sau trei mari probleme pe acest lot ...halda de steril ...pasajul branisca ...dealul de la cariera ...care trebuie sa fie rezolvate  :) :)

esendy

^^^ liliecii depind de AC/AM; celelalte de ce nu se rezolva? banuiesc ca se cunosc de multa vreme!

IlisescuV

Pai nici acolo nu au AC daca nu ma insel.

NGC

Scriu doar aici, dar e valabil si pentru A3 si pentru A10 faptul ca s-au emis mai multe ordine de plata. Le gasiti in locul obisnuit.

cristi5

#31436
^^ cele patru puncte critice pe LD4 de care stiu. De la dreapta la stanga: liliecii, halda de steril, pescaria si cariera Bretea Muresana. AC cred ca e lipsa pe segmente mai lungi incluzand aceste puncte



http://www.proinfrastructura.ro/proiecteinfrastructura.html#map=13/45.924/22.79/0

Dati click pe balonul rosu pt detalii (merge si tap pe mobil dar mai greu). Cine are info din teren si vrea sa adauge baloane sau detalii, rog sa-mi dea un PM. Se pot pune si link-uri la poze in balon.

NGC

Progresul fizic in 2016 pe A1, A3 si A10 si estimarile pentru termenele de finalizare la 06.10.2016.







TibiV

Mai bine nu citeam.... :(
"Pesimistul este un optimist bine informat"...
Acum sunt bine informat...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

jalemare

Raspuns foarte serios, dupa mintea lor cei de la Aktor sunt in urma celor de la Tirrena sau Porr cu cinci luni de lucru.
Astia nici nu (re)citesc ce scriu, nici nu gandesc...