Autostrada A1 București-Nădlac

Started by Ionut, September 13, 2011, 12:10:24 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 30 Guests are viewing this topic.

Cozak

Hello everybody!
Am avut azi ceva treaba la Deva si am facut un mic reportaj de la Deva la Timisoara, Lot 4, 3 si 2 Lugoj-Deva.
Incepem la Soimus se pregatea terenul pentru alte grinzi probabil, grinzi care au inceput sa vina.









Casele expropriate asteapta lovitura finala



Cu fata spre deva, de pe deal va cobora A1

La baza lui langa rau s-a decopertat si s-a facut un drum din DN



La relocarea 706A pe sub acest pasaj descarcau grinzi.

Drumul catre Rovina, 134A, trecerea pe sub A1 nicio miscare

Catre Ilia



Catre Deva doar decopertat stratul vegetal

Pasajul catre Boz, 147,



Spre Deva, au inceput cu terasamentul, momentan liniste



Dinspre Boz nu au terminat breteaua





Vedere spre Ilia

Ne apropiem de tunel



Catre Deva



Panta refacuta de la cariera de piatra



De la cariera vedere catre Ilia(Lugoj)





si spre Deva







Cozak

Pe lotul 3 se lucra cel mai bine la terasamente in partea Grind-Ilia, dar din pacate aici pozele sunt putine
Nodul Ilia, pasajul CF, erau topografi pe teren si se sudau grinzile















Nodul Grind,



Pasajul peste DN68A prinde contur, s-au montat schelele





Era un furnicar de camioane care carau pamant pentru terasament

Spatii de servicii nicio miscare de o vreme buna.Pana aici am mai vazut camioane pentru terasament, betoniere, etc

Aici unde s-a decopertat va trece probabil DN68 catre viaduct si va fi un debleu ca asa arata tarusii



Si nodul Margina, am vazut o fasie de balast stabilizat imediat dupa pasaj, se vede pe filmarea lui Quest portiunea pregatita, in rest cate un utilaj











Cozak

De pe lotul doi, unde era miscare bunicica am fost la Colonia Mica, pasaj peste A1 al DJ681







Catre Lugoj





Catre Deva



Nodul Traian Vuia, se facea curatenie, probabil mai asfalteaza si se turna beton





Au inaintat cu canalele de scurgere, finaly!!



Atat azi, altadata mai mult.Recunosc ca nu am avut curaj sa intru pe santier si de vreo doua ori s-a oprit unul cu un Duster care m-a vazut ca fac poze ( pe potul 3) asa ca am spalat putina.
Stima!
Cozak



adiarc

multumim Cozak...din primele poze se pare ca si tu ai un Duster Alb...asa ca accesul e mult facilitat cu o asemenea masina...eventual si o vesta.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

La pasajul ala pe DN 68A pare ca aripa a ""plecat"" un pic. Nu cred ca e asa detaliul constructiv.

Pe lotul 2, pana la urma cu tot ""dezastrul"" taluzele arata chiar bine si in 2-3 saptamani de la ultimile poze iarba a prins foarte bine.

Ce pacat ca din pricina expropierilor si a nenorocitei acelea de expertize nu vedem Dumbrava-Margina deschis anul asta. :((
Drumurile noastre POATE;

Cozak

Quote from: adiarc on May 31, 2016, 06:54:47 PM
multumim Cozak...din primele poze se pare ca si tu ai un Duster Alb...asa ca accesul e mult facilitat cu o asemenea masina...eventual si o vesta.
Chiar si asa ala cu alt duster alb s-a uitat urat la mine si pentru mine a fost suficient. Nu am tupeu ca rocklee sau ca tine sa pot intra in santier. Altfel intrunesc toate conditiile de ceva sef, la financiar macar. :D

NGC

Sa mai retinem o isprava a celor de la CNADNR pe Orastie - Sibiu.

http://www.cdep.ro/interpel/2016/r2667B.pdf



Liviu_udr

Mulțumim pt poze.
Pt. muncitorii care sunt pe șantier: spor la  muncă!

marius_tm


NGC

#28824
Quote from: NGC20 on April 13, 2016, 09:43:16 AM
Quote from: cutter on April 13, 2016, 12:05:33 AM
Quote from: bogdix on April 12, 2016, 11:27:40 PM
AC pe secțiunile C şi D de pe lotul 4 depind de revizuirea acordului de mediu (pe D e peştera cu lilieci)

Așa este, revizuirea acordului de mediu a intrat în procedură la ANPM pe 17 martie și va dura după diverse estimări fie pînă pe 15 mai, 15 iunie sau 1 iulie, nu le am la îndemînă acum. Sunt tot felul de pași legali și durate impuse (X zile pe site pentru dezbatere publică, etc).

Sa mai adaugam niste informatii.

- Trebuie facut studiul de evaluare adecvata, care poate genera apoi etapa variantelor alternative sau etapa masurilor compensatorii.
- Trebuie completat raportul privind impactul asupra mediului.
- Se depun aceste documente impreuna cu niste avize / acorduri care exista deja sau mai trebuie obtinute pentru modificarile din proiecte (printre care de la ELECTROCENTRALE DEVA pentru zona cu depozitul de zgura).
- Se depun eventual niste certificate de urbanism actualizate.
- Se publica deciziile si se asteapta observatiile / comentariile / propunerile publicului.

Avem si o veste buna.

Avem o prima varianta a Studiului de Evaluare Adecvata si poate fi studiata aici.

Se refera la toate loturile, deci de la Km 0+000 pana la Km 100+014 (dupa modificare), plus la drumul de legatura (A6) de la Lugoj.

NGC

^^^ Apropo, de la pagina 364 pana la pagina 374 gasiti detaliile despre tuneluri / ecoducte si cateva randari. :D

Quest

Quote from: rocklee on May 31, 2016, 04:43:47 PM
Quest ...felicitari si multumim pentru filmare ...  :gj: :thumbsup: :cheers:

pe cand vi si pe lotul 4  ???... :hug2: :therethere:

Multumesc rocklee.
restul raspunsului pe thread-ul de drone
http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=424.msg118609#msg118609
Common sense will get you far !

NGC

#28827
Quote from: Tavi on January 07, 2016, 09:54:50 PM
In spiritul liliecilor :) dar ramanand pe A1, ce se mai stie de cele trei familii de castori de pe lot UMB?

Quote from: Tavi on February 16, 2016, 01:07:48 PM
Parca erau si ceva castori pe LD4 ... sau s-au relocat intre timp? :)

Nu stiu daca acei castori sunt acum inca in zona sau in vacanta, dar au fost observati si de cei care s-au ocupat de studiul de evaluare adecvata, deci prezenta lor a fost dovedita "stiintific". :D
Acelasi lucru este valabil si pentru lilieci.

alecu26

Cică AC ul se așteaptă pe 15 iulie. Dacă vine atunci AC ul eu apreciez ca sunt 60% șanse sa deschida pana la final de 2017.
Și mai apreciez ca aceste șanse scad cu 10% pentru fiecare luna intarziata după 15 iulie.
Drumurile noastre POATE;

Iceman

Alecu26......Sigur nu iti vei aprinde diploma anul asta....Ii clara treaba :lol: