[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TeoH9

Parapetul se poate ridica de acolo. Primaria a obtinut cate o banda pe sens, nu 2, iar cele 3 benzi, cate 2 pe sens alternativ dimineata/seara cu siguranta erau mai ok decat cate o banda pe sens. Prin Caietul de Sarcini se putea solicita chestia asta. Constructorul si-ar fi bugetat costul mutarii sensurilor in fiecare zi la ora 12:00, dar si costul mai mare de constructie, deoarece putea ataca cate o banda o data, si ar fi ofertat in consecinta. Nu mi se pare nimic complicat, trebuie doar curaj si asumare, si un pic de respect fata de soferii care vin zilnic la munca din Floresti/Gilau/Luna etc. in Cluj.

Light

Din păcate, exact ce ai menționat anterior e complicat și evitat peste tot la noi în țară, nu doar în județul Cluj: curajul, asumarea și respectul.

razvam

@TeoH9 citez din ce scrie @Agos
QuotePentru fiecare etapă în parte se va asigura pe perioada execuției lucrărilor un număr de minim 2 benzi pe sens, benzi cu lățimea minimă de 3,00 m, cu excepția a un sector de lucru din etapa 2 (2 luni ) unde traficul din partea dreaptă se va restricționa pe o singura bandă, începând cu poziția km 481+704.14 până la poziția km 482+094,72.

Din cate eu inteleg in mare s-au obtinut 2 benzi pe sens, nu doar 1 banda pe sens cum initial cerea primaria sau inteleg gresit ?

csebi24

Nu o sa fie 2 benzi pe sens pe toate durata proiectului. Intr-o faza se reduce la 1 banda pe sens (cred ca 2-3 luni), atunci va fi crunt.

Agos

Sectorul respectiv care o sa fie cu o banda are 390 m. Depinde doar de executant cat de repede il poate face

gsimon

https://www.monitorulcj.ro/administratie/113035-licitatia-pentru-tronsonul-2-al-centurii-metropolitane-a-clujului-prelungita-cu-doua-saptamani

Încă nu au fost depuse oferte, însă firmele vor avea acum mai mult timp la dispoziție:

,,Acest termen pentru centură a fost prelungit la solicitarea companiilor. Firme interesate sunt, dar încă nu avem nicio ofertă depusă. Este anunțată prelungirea de mai bine de o săptămână și jumătate, astfel încât firmele să aibă suficient timp să studieze documentația și să depună ofertele. Eu sunt optimist și cred că vom avea oferte pentru centura metropolitană a Clujului, pentru că nu sunt motive să nu fie niciun fel de oferte pentru că sumele de acolo sunt actualizare, valoarea proiectului este de 1,1 miliarde de euro. Am luat toate măsurile astfel încât să putem elimina orice fel de risc. Eu sunt optimist și cred că vom avea oferte", a declarat viceprimarul Dan Tarcea, în cadrul unei emisiuni radio.

horatiu.cosma

Important e să fim optimiști, restul vine de la sine  :D .

Ionut

Am și eu o firmă și sunt interesant. :troll:

alexV

Figură mai e și ăsta, zici că e fată mare la târgul de mirese: e interes, dar încă nicio ofertă.

Dincolo de glume, documentația e fix aia de la licitația trecută. Doar prețul e mărit, și din două loturi au făcut unul singur. Dacă în ultimul an de zile firmele nu au răsfoit caietul de sarcini, ce or face in 2 săptămâni  !?

nicolaem

pare ca nu ne vrea nimeni fata, dar in cazul asta ce e de facut?

Agos

Stai linistiti ca nimeni nu depune oferte inainte de termenul limita. Posibil in ultimul minute sa mai incarce documente din oferta.

razvam

Lasa ca se baga Aktorii, Turcii si Pitzerri si pun de-o tocanita Balcanica toti 3.

Intr-o nota mai serioasa, este un esec foarte penibil pentru nea' Boc, zdrobitoare realitatea uneori.

Sunt curios ce o sa se faca, se reliciteaza iar, crestem suna si fingers crossed, in felul asta mai bine o muta inapoi la CNAIR, macar aia nu doar se joaca de-a centurile si autostrazile cum se pare ca face Primaria Cluj.

Agos

s-a prelungit termenul de depunere al ofertelor pana in 31.10.2023

zol21

#1033
QuoteAl doilea tronson termen 31 octombrie de depunere a ofertelor. Există solicitări de prelungire a termenelor.

Ne vom consulta cu proiectanții. Termenul a depășit deja 90 de zile pentru depunerea ofertelor. Azi, termenul pe care îl avem în vedere este de 31 octombrie de depunere a ofertelor.

https://www.stiridecluj.ro/politic/centura-metropolitana-a-clujului-arata-bine-pe-hartie-proiectul-se-misca-foarte-incet?fbclid=IwAR2BEz9712mfBIt7Dmq9Q3_cVBB8_-_Tmku-gkuc_5LLMULNI1F1jqwqbUk_aem_ASNvGMw_Z_SEIJ1w2Jj7xVQCVJL3hYQCiAas-dwIL6Oh7Cn5YdXZJA_KssNmKd2pgP0

bacovia

Ieri s-a lucrat la iesirea dinspre Floresti. S-a ingustat drumul la 1 banda, pe o portiune foarte scurta.

Haosul a fost generalizat in jumatatea de vest a orasului, cozile interminabile, ce sa mai... preview la ce urmeaza.