[CJ] Centura Metropolitana Cluj-Napoca

Started by alexV, September 23, 2015, 11:09:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

rocklee

Este cineva interesat pentru această centura sau este numai gargară...Boc-nească..

nicolaem


klax187

Eu cred ca suntem pregatiti pentru vesti proaste cu toate amanarile astea...

doodoo

Daca nu iese treaba cu centura (doamne fereste), macar sa pice cu succes si ineptia cu metroul !

StefanCelMare

#1054
La centură nu cred că e cineva care-și dorește să pice.
Ar fi un eșec care ne-ar costa pe toți din județ enorm, aș zice că pe regiune ar fi un fail mare.
Dacă nu cumva putem muta complexul universitar UBB/UTCN/UMF, Clujul va rămâne cel mai mare hub între Budapesta și București.
La București s-a cam rupt pisica cu A0, Timișoara la fel, mare parte e în lucru, Craiova mare parte în lucru.
Brașov are, Oradea are, Satu Mare are, toate care-s pe A1/A7/A10 cam au ocoliri pe A. Brăila/Galați în lucru, Sighișoara în lucru, Tg. Jiu în lucru, Sf. Gheorghe în lucru.
Rămân Iașiul și Clujul ale nimănui.
Or mai fi și alte reședințe de județ fără, dar mult mai mici (Bistrița, Reșița, Alexandria etc.).
Cât timp era Bucureștiul fără, mai mergea să închidă gura pe aici oamenilor, dar acum că Bucureștiul va avea în 2-3 ani full cerc A0... s-a mai atribuit și A1 PiSi, sincer Clujul și Iașiul devin eșecul no.1 treptat pe parte de infra. Cele mai mari aglomerări urbane care nu au o soluție de ocolire locală în implementare măcar.

PS - e și vina local, CJ Cluj este o porcărie imensă. Nicio soluție nu au găsit nici ei.
Până vine Bucureștiul să te scoată, fă local ceva DJ-uri noi, să conectezi Floreștiul de exemplu de oraș.
Nicio treabă nu au cei de la Consiliul Județean.
Vedeți diferența la Oradea, unde CJ a implementat o rețea de ocolitoare.
În județul Cluj, absolut 0.
0 la Cluj, 0 la Dej, 0 la Huedin, 0 la Turda, 0 la Gilău.
0 absolut.

marinul

Scuza lui Tise sau Boc o sa fie tot timpul ca la Oradea e plat si usor de facut drumuri si ma intreb cum de s-a putut face A3 mai repede in Cluj   :lol:

klax187

Termenul de depunere este schimbat din nou. (sau cel putin clarificat)
Din 13 Noiembrie 2023 devine 20 Noiembrie 2023
src


deci avem asa:
- 25 Septembrie
- 31 Octombrie
- 07 Noiembrie
- 13 Noiembrie
- 20 Noiembrie
- tbc.

gicu

Până va exista cancerul numit Tișe la CJ nu vom vedea centuri. Singurul lucru pe care îl face în fiecare an cu surle și trâmbițe este să asfalteze aceleași drumuri. Și să inaugureze anual groapa de gunoi.

nicolaem

daca tot muta termenul ala eu zicca nu au nici o oferta. poate schimba mailuri cu ceva parliti in speranta ca.....
nu stiu care sa fie planul B.
relicitare dar ce se schimba? dupa atatea clarificari ar trebui sa existe ceva clar de modificat

Agos

termenul de depunere a fost azi la 15:00 .
Oare cine a depus?

PaulS

"Emil Boc

Cluj-Napoca: Veste buna pentru centura metropolitana a Clujului. Avem un ofertant la licitația pentru realizarea Centurii. Urmează perioada de evaluare, maxim 90 de zile lucrătoare .
Azi s-a încheiat perioada de depunere a ofertelor pentru realizarea Centurii Metropolitane a Clujului , tronsonul 2, in valoare de 3.525.487.694,39 lei fara tva, valoare de licitație .
A fost depusă o oferta din partea Asocierii
CON-A OPERATIONS, DIMEX 2000, HYDROSTROY AD, CONCELEX si Automagistral-Pivden.
Precizez faptul ca licitația pentru primul tronson al Centurii metropolitane a fost adjudecată. "

GIV

am omis cand s-a "adjudecat" primul lot, dar "Perioadă contract: 20 luni, din care 6 luni proiectare și 14 luni execuție"  adica un an jumatate pt 2 benzi in lungime de 2 km?

ijwtsh

Partea buna: DIMEX care vrea sa faca treaba si asta va fi proiectul lor prin care pot sa creasca si sa se afirme pe infrastructura rutiera si faptul ca n-o sa avem contestatii.

Partea proasta: celelalte firme sunt ok? Daca a fost o singura oferta e clar ca sunt multe necunoscute si treaba e subreda. Mai mult ca sigur vom vedea cel putin intarzieri, cel mult rezilieri.

GIV


qionescu1

Sa nu cumva sa se impiedice in centura asta Dimex. Riscurile sunt mari.