Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

voicul

Vreo stire mai exacta cu data pentru inceperea M9 sau in ce faza e proiectul?

pentium10

Cate benzi va avea A3-ul in apropriere de granita?

Presa maghiara relateaza ca a fost cerute modificari, si in apropriere de granita sa fie M4 largit la 3 benzi pt a acomoda TIR-urile pe prima banda. Din aceast motiv probabil se va prelungi termenul de executie la M4.
Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

#3527
Si aud stiri:
I-am facut pe unguri. E clar ca suntem mai buni! Asteptam dupa ei la granita.

A3 va avea 2 benzi pe sens. E adevarat ca e si o parcare langa granita care probabil va fi full, full, full.

Poate alta firma va face 3 benzi pe A3, desi pare foarte complicat - nu e spatiu fizic din cauza unui pilon care e inainte de parcare, care e in buza granitei.

Aici ultima filmare de pe A3: https://www.facebook.com/watch/?v=502157920647606

bogdymol

Intre timp maghiarii s-au conectat cu Slovacia direct pe autostrada: M15 era inainte autostrada cu jumatate de profil, dar de azi inainte se poate circula pe full-profile.

Asta este doar prima conexiune pe autostrada intre Ungaria si Slovacia. A doua e in constructie (M30 la nord de Miskolc).

Dublarea lui M15 e a doua dublare de anul acesta: in urma cu doar cateva zile s-a deschis circulatia la full-profile si pe M70 la granita cu Slovenia.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Personal nu stiu de ce a durat atat sa dubleze cele 2 sectiuni. Era clar de vreo cativa ani buni ca acolo e trafic de autostrada si nevoie de una full.


Dominik

Pana la sfarsitul anului viitor termina si M30.
You're in Steelers Country

voicul

Pun aici ca presupun ca e M6 din Ungaria


Dominik

^
Nu e M6, este DN 67, drum cu 2 benzi pe sens si melodia se cheama ,,Pe drumul 67″ cantata de formatia maghiara Republic.
You're in Steelers Country

M431

Il intreb in principal pe pentium10, dar poate stie si altcineva sa raspunda.
Am vazut planurile de extindere a retelei de autostrazi si drumuri expres din Ungaria, dar nu am vazut nimic legat de M431 si/sau M430. Sunt ceva planuri in directia asta, oricat de indepartate? Poate intreba cineva care stie limba maghiara direct la NIF (parca asa se numeste CNAIRul lor)? Multumesc mult!

alesd

Si care ar fi M430/M431? De la Mako sau Maroslele la Cenad? Acolo nu trebuie si un pod nou peste Mures? Au de gand sa faca un pod nou prin zona pentru autostrada sau drum expres?

bogdymol

Nu cred ca va exista un M430/M431 prea curand acolo.

Cand se va construi centura Mako-vest* va exista drum integral in afara localitatii de la vama Cenad si pana la autostrada M43. La cat trafic e pe acolo, va fi suficient pentru urmatorii 20 de ani.

Daca va uitati cu atentie, este deja pregatita inceputul centurii Mako-vest aici.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul

Nu as vedea logica unui M430/M431 spre Cenad.

Acolo nu mai e trafic si nici nu o sa mai fie. Unde sa se duca lumea pe acolo?
Ca daca se duc la TM merg pe A1.

Leaf

#3537
Bulgaria, autostrada Hemus, lot Boaza-Dermantsi



pentium10

#3538
Ungaria: ca fapt divers deja au ajuns ca la 75% din localitati au la doar 30 de minute un drum de mare viteza 2x2. Acum 4 ani acesta era la cifra de 50%.

Anul acesta vor preda 160km drum de mare viteza.

Situatia proiectelor din Ungaria

- se regasesc cu verde sectiunile finalizate
- cu maro sectiuniile care sunt in lucru
- cu galben deschis sectiunile care sunt in diferite faze de licitatie (lipseste in galben deschis portiunea M4 intre Torokszentmiklos si Berettyoujfalu - le am atras atentia)

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

voicul

Eram curios de cum e M44 si am gasit filmarea asta: