Drumurile vecinilor Romaniei

Started by Cristi232, May 07, 2012, 03:49:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

kitsune

Merci sau blagodaria, că sunt bulgari, nu ruși.  :lol:
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

carutasul

de mine a râs o vânzătoare pe la ei când i-am zis blagadariu vas, mi-a zis "spasiba" :) Cred că totuşi se citeşte cu v, mă mai interesez, am uitat.

TibiV

Uite cum spun rusii ca trebuie citite literele chirilice in alfabetul latin...


O:-)

(11 ani am citit tablite scrise cu chirilice in cabine de An-2, An-24, An-26...
Pur si simplu NU s-a lipit de mine, in afara de cateva chestii elementare...
Nici pe vremea "antenei de bulqari", cand Studio-X era singura speranta sa vezi un film, nu am reusit sa invat alfabetul ala...
Scrii C si citesti S.... Scrii B si citesti V...
Basca scrii niste mascari care nu seamana cu nimic...
Probabil japoneza mi-ar fi fost mai la indemana, kitsune-san...  :-[)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ovicor

#3558
Se citeste cum se scrie la rusi, au alfabet, doar ca C-ul nostru e S la ei, B-ul nostru e V la ei, P-ul nostru e R la ei, P-ul nor e "Pi"-ul nostru(constanta cercului), au semn grafic care la noi se citeste"iu, altul care se citeste "ia",etc. Sunt, ce-i drept, cazuri cand "o" se pronunta "o", alteori "a".Mai sunt si alte exceptii, dar regula e ca se citeste cum se scrie. Scuze de off, am incercat sa fiu scurt!

carutasul

am dat pe google translate și într-adevăr se citește v, nu b ( dați pe "ascultă") . Și Moscova se citește Maskva ( cu accent pe ultimul a) ; limba lor e fonetică, dar e fonetica din vremea lui Chiril și Metodiu. Asta e problema cu scrierea fonetică, că scrisul rămâne iar pronunția se schimbă. Și franceza era fonetică în vremea lui Charlemagne :)  ( ar trebui să mutăm asta în parcare :) )

pentium10

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

gicu

Vineri se va deschide circulatia pe autostrada M4 din Ungaria, sectorul dintre Ullo si Albertirsa. Cel putin asa zice presa:
https://translate.google.com/translate?sl=auto&tl=en&u=https%3A%2F%2Fhirtv.hu%2Fahirtvhirei%2Fpenteken-adjak-at-az-m4-es-ullo-es-albertirsa-kozotti-szakaszat-2494677

Asta inseamna o legatura mai rapida cu vestul Europei pentru Cluj, Oradea.

Daca termenele se respecta, urmatoarele 2 sectoare ce se vor deschide din M4 vor fi Albertirsa - Szolnok si tronsonul de granita cu RO in vara acestui an.

ciprebbe

E deschis pana la Cegled de la Albertirsa spre Szolnok.
Vom ajunge mai repede la aeroport in Budapesta :)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

Quote from: ciprebbe on February 06, 2020, 03:54:46 PM
Vom ajunge mai repede la aeroport in Budapesta :)

Foarte important pentru unii mai... calatoreti :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

pentium10

#3564
Azi la ora 14 s-a dat in circulatie 29 kilometrii noi din M4 (ca drum expres 110km/h).
S-a ajuns in asadar la capatul dinstre Budapesta sa fie o zona completa de 60km drum de mare viteza.

E cea portocalie din imagine:
(cel rosu va fi cel mai probabil predat in acest an spre august)

Poze aici.









Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

cezar-mario2012


marco_ms

Interesanta solutia de a transforma o bucata de drum national in autostrada. E mai ieftin si mai rapid decat sa faci o autostrada paralela cu drumul national. Pacat ca la noi nu prea se poate aplica asa ceva pt ca pe toate drumurile trec prin o gramada de localitati.

voicul

Daca te uiti pe harta o sa observi ca drumul initial trece si la ei prin localitati.
Deci s-a facut un nou drum ce ocoleste tot 1+1 si acum l-au extins la 2+2 - DX complet.

AlexxC

Avem si noi cateva oportunitati : Constanta-Tulcea , Craiova-Calafat , Timisoara-Moravita...cu putina imaginatie cred ca se pot upgrada portiuni semnificative din actualele DN-uri.

gicu

Cu o observatie importanta: Centurile ce s-au facut pentru a ocoli localitati erau de la inceput gandite pentru o transofrmare ulterioara in autostrada. Aveau supratraversari cu loc pentru 2+2 benzi si aveau intersectiile proiectate de la inceput.