Autostrăzi în România: discuții diverse

Started by Ionut, September 14, 2011, 11:15:15 AM

Previous topic - Next topic

2 Members and 4 Guests are viewing this topic.

carutasul

nici eu nu cred că termină ( dar o să fie aproape) însă procentele sunt procente, nu spun prea mult. Am avut și fragmente terminate în sub doi ani ( unul chiar de UMB) , deci 60% pe an sau așa ceva :) Dacă ar fi doar 2 km ar fi 100% pe an :) Aici zona de autostradă e mai scurtă, dacă nu ar fi așa de mare viaductul ar fi chiar posibil...

PlayStation

Deci au terminat trameco pe biharia-bors
Bravo Selina :D

mirceaeliade

M-am uitat pe harta interactive CNADNR si am comparat cu tabelele de pe forum si am observat ca iin afara de schimbari de sub 1%. Vad ca CoBraL5 a crescut de la 34.59 la 42.61%, pod Braila de la 17.4 la 22.0%, Bacau 66=>67%,  PiSi1 12.65=>15.28%, CraiovaT1 11.0=>12.5%  CraiovaT2L1 17.9=>24.79%.   Nu stiu cat din avansul asta e din update intarziat, dar macar cateva din proiecte se misca mai mult decat cu virgula.

horatiu.cosma

Pai pe forum ultimul update e facut fix de o luna, tocmai am inceput sa îl aduc la zi.

naivu

Este bine ca CNAIR furnizeaza regulat o evaluare cantitativa a progreselor din teren prin intermediul acestor procente si este justificat efortul de a le tine cat mai actualizate pe forum, dar hai sa nu le consideram litera de evanghelie, sunt doar estimari grosiere facute dupa criterii inerent discutabile (nu e ca si cum ai numara bani, trebuie sa compari terasamente cu poduri, excavari de deblee cu montari de parapete, etc.). Singura cifra relevanta este termenul estimat de finalizare (estimat de API nu de politicienii de la TV).

GML

#6815
85 de km anul asta? Viseaza domnul Bode?
OK, Biharia-Bors si Iernut-Chetani, si o parte din varianta de ocolire Bacau.
Rasnov-Cristian daca e sub 50%, cum va fi gata anul asta?  Sa nu mai vorbim de A10, care va fi gata la finalul anului..parca din 2018 tot asta zice fiecare ministru de transport.

Quotehttp://www.radiocluj.ro/2020/08/11/in-4-septembrie-se-deschide-lotul-biharia-bors-din-a3/

mike_85

Arata "respectul" politicienilor pentru public. Sa zicem ca la cei 23.2 (Biharia-Borș 5.3 si Iernut - Chetani 17.9) ești super optimist si adaugi si cei 5 km de la Râșnov-Cristian poate si o bucata din centura Bacău dar nu se ajunge nici măcar la jumătate din cei 85 km. Ca sa nu mai vorbim ca nu suntem la începutul anului ca sa mai speri in minuni de ex pe A10. Si cred ca arata si calitatea presei care nu l-a intrebat unde sint aia 85km? 

Vlad94

Cred ca in cei 85 de kilometri au pus si sectiunea din M4 pana la frontiera :lol:


voicul

Nimic nu s-a schimbat: siguri 23.5km + printr-o mare minune bretele scurte Sebes - AB S (minunea tine de a deschide partial).

In rest la BC ce pot deschide nu e A. Doar nu vreti sa deschida DN2 - DN2F.

Restul pana la 85 sau zeci de mii de km de A ... la anul si foarte multi ani!

hefaistos

Cred ca "se pune" și Lugoj Deva 3 deschisa decembrie-ianuarie în rate și cu puțin tupeu și ld4, ca vorba aia fără 3 nu avea valoare. Asa e la politicieni,
ei numără diferit.
Pariu 500 lei: Pana la 31 decembrie 2024, se va deschide A7 intre Buzau Nord si Focsani Nord. data de initiere a pariului 2 octombrie 2023
Pariu 200 euro, daca pana la 31 decembrie 2029 nu se deschide sectiunea cu tuneluri de pe A1 de la Holdea.

pelan87

A pus colegul @GML un link mai sus, cu un scurt audio cu ce spune ministrul referitor la calculul de kilometri, citez:

25 de kilometri din Autostrada Transilvania, sectorul Iernut - Chetani, respectiv sectorul Biharia - Bors [...] Varianta de ocolire Bacau, aici avem 17 km din cei 31 in regim de autostrada [...] In termenul contractual, pana la sfarsitul lunii noiembrie, cei 40 de km de pe Sebes - Turda sa fie finalizati, de asemenea, Rasnov - Cristian, sunt 10 km autostrada

Acum, sa facem analiza pe text (desi contine atatea ineptii...):
Daca adunam ce zice ministrul, rezulta 92 km  :lol:
Numai ca:
- pe A3 Tg. Mures - Bors avem doar 24 km, dar hai sa trecem asta cu vederea
- pe A7 sunt 16,27 km de autostrada, dar hai sa zicem, insa problema e ca sunt sanse 1% sa se deschida anul asta (sau sunt prea optimist cu acest 1%?)
- de A10 ce sa mai spunem? Care termen contractual? De cand termenul contractual e noiembrie? Ei abia au deblocat situatia relocarilor LEA... sau, aaaa, da... noiembrie 2022 poate (pt ca nu a specificat anul).
- pe A3 Rasnov - Cristian sunt doar 6,3 km de autostrada, slabe (sau zero) sanse de deschidere aici

Deci, ramanem cu impresionanta cifra de 24 km deschisi anul asta... yeeey!  >:(

Xenos

Ce se deschide anul acesta e mostenirea lui Cuc. Vedem la anul si in 2022.

RaduC

La cât de prost au fost întocmite studiile de fezabilitate pentru proiectele de Autostrăzi aflate in derulare, sa zicem mersi ca se (pare) ca vor fi finalizate în ăștia 20% uplift. Este arhi-cunoscut că soluțiile implementate în timpul derulării unui proiect sunt mult mai scumpe, acestea nefiind supuse procesului competitiv de evaluare din timpul licitatiei.
20% este pragul legal maxim pentru uplift, apropos. Deci nu cred ca ar ceva dubios.

voicul

Vad ca aici e realista promisiune de autostrazi - maxim 40 km (bine, spusa de DIGI nu de CNAIR).

Ludovic Orban și Viktor Orban vor inaugura un tronson de autostradă de 5 kilometri - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/ludovic-orban-si-viktor-orban-vor-inaugura-un-tronson-de-autostrada-de-5-kilometri-1352237