News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

adiarc

La intrarea in Fagaras , dinspre SB , este coloana pana in Beclean si mai mult se sta.Probabil din cauza lucrarilor la canalizare.August ( cand se intorc concetatenii nostri ) va fii de vis.
Felicitari ( inca odata ),primariei ( cu p mic ) Fagaras.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SILVIUFG

Cu siguranta are si primaria Fagaras vina ei dar contractul e incheiat pe fonduri europene intre Apa Canal Sibiu si firma bucuresteana Recon & Doje (care am impresia ca sunt la prima lucrare de acest gen). Si pe DN tot lucreaza ordonat cat de cat. Restul orasului e facut franjuri. Ok.... Primaria da autorizatii de sapatura.  Ei insa spun ca ce se sapa acum e ilegal, pentru ca Recon & Doje nu a mai primit autorizatii pana nu asfalteaza tot ce a stricat. Nu stiu ce sa mai cred. Un lucru e sigur. Recon & Doje lucreaza sub orice critica la suprafata. Modul in care au inlocuit tevile de apa si canalizare nu il pot comenta dar de lucrarile de refacere a carosabilului si a trotuarelor isi bat joc. In orice caz fac semafoarele alea de luni pana vineri de 4 ori pe zi. E o placere. Aaaa Era sa uit. Lucrarile aveau termen de finalizare mai 2015......

adiarc

Multumesc de precizări
Sper totusi sa termine pana la sf.anului , ca sa nu piardă banii.
am constatat si eu ca in anumite zone , s-a spart si asfaltat si iarăși s-a spart si reasfaltat de mai multe ori.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

#168
Quote from: TibiV on July 03, 2015, 11:53:49 AM
Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
-03.07.2015-

    Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că în perioada 06.07.2015 – 15.09.2015, în intervalul cuprins între zilele de luni, ora 8:00 – vineri, ora 14:00, traficul rutier se va desfășura restricționat pe jumătate de cale, în zona pasajului aflat pe  DN 1, la km 140+640, de pe raza localității Predeal, din județul Brașov, în vederea executării lucrărilor de reparație a acestuia.
    Precizăm că în intervalul cuprins între ziua de vineri, ora 14:00 până luni, ora 08:00 și în perioada sărbătorilor legale, traficul rutier se va desfășura în condiții normale.
    Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră existentă pe perioada menționată.
   
CNADNR SA

o frectie.

1. Vineri coloana era pana in COMARNIC. Chiar inainte....A fost cea mai lunga coloana spre munte care am vazut-o vreodata. Absolut Horror. Ca sa aud la TV ca uitasera muncitorii vineri sa inchida semaforul.

2. Cum naiba in week-end sa fie circulatie normala când se circula alternativ pe o banda? Vreau si eu sa inteleg care e in fapt diferenta intre o zi de lucru normala si una de week-end. (as presupune ca in zile normale se circula la paleta, si atunci perioada de verde e reglata in functie de trafic si coloana).

3. @ CNADNR sau DRDP Brasov: in asemenea cazuri nu se poate prevedea in contract lucrul efectiv non stop? Nu se poate sa-ti bati joc de timpul si banii romanilor (cel putin 10.000 de masini in coloana parcurgând 25 de km in 2 ore)....Adica un calcul economic simplu arata ca, chiar un contract mai scump cu lucru pe timp de noapte, etc, etc....tot e mai avantajos per global.

OF topic: zici ca ne pregatim de o invazie: Valea Jiului inchisa, Valea Prahovei cu restricitii, DN 1A...la fel restricitii am inteles in anumite zone cu alunecari, Valea Oltului...si acolo ceva restrictii dar care nu afecteza traficul. (dar parca vad ca acum ii mananca sa dea drumul si la reparatiile de la viaductul Carligu Mic).
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

panda_no 5

Si duminica se circula tot alternativ cu semafor si politisti postati linga semafor.
Probabil sa ii opreasca pe soferii exasperati de cozile imense.

Concluzie: ignorati comunicatul CNADNR, se circula permanent la semafor.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Accident la Limpezis pe DN2, pe la ora 23.
Un autoturism a lovit un pieton.  S-a circulat cateva ore pe o banda, alternativ. A fost un blocaj total de 10-20 minute. Eu am trecut cam la 1 ora....asa ca nu am mai prins coada, insa tot pe o banda se circula, si era plin de politie. O ambulanta era inca acolo........
:rip:
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Quote
Comunicat de presă
23.07.2015

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă utilizatorii reţelei de drumuri naţionale și autostrăzi din România că Administraţia Naţională de Meteorologie a emis astăzi  23.07.2015, ora 0930, o avertizare de cod portocaliu de caniculă şi disconfort termic accentuat valabil pentru pentru judeţele Satu Mare, Bihor, Arad, Timiş, Caraş-Severin şi Mehedinţi.

Astfel, în condiţiile în care acestă avertizare este emisă, CNADNR-SA în baza prevederilor articolului 44 alin.2 al Ordonanţei de Guvern nr.43/1997 privind regimul drumurilor, cu modificările şi completările ulterioare, avertizează că astăzi, 23.07.2015, în intervalul orar 1200 - 2000, se instituie restricţie temporară a circulaţiei vehiculelor cu masa totală maximă autorizată mai mare de 7,5 tone, pe drumurile naţionale din judeţele afectate enumerate mai sus cu excepţia:

Ø transporturilor de persoane;
Ø transporturilor de animale vii şi de produse perisabile de origine animala şi vegetală;
Ø  vehicule care participă la intervenţii în caz de forţă majoră;
Ø transporturi funerare;
Ø transporturi poştale;
Ø transporturi de echipamente de prim ajutor;
Ø transporturi pentru distribuire de carburanţi;
Ø transporturi de mărfuri sub temperatura controlată;
Ø transporturi pentru tractări vehicule avariate;
Ø transporturi pentru distribuirea de apă şi hrană în zonele calamitate;
Ø transporturi cu vehicule specializate destinate prin construcţie salubrizării;
Ø transporturi apă îmbuteliată;
Ø transporturi produse provenite din exploatări agricole.

Restricţionarea circulaţiei este necesară pentru protecţia sectoarelor de drum asfaltat pe care, din cauza temperaturilor ridicate din timpul zilei, se produc deformaţii majore ireversibile cu pierderea stabilităţii îmbrăcaminţii rutiere. Măsura va fi dusă la îndeplinire de către Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România SA cu sprijinul organelor de Poliţie Rutieră.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

spy_flo

La ieșire din Bănești pe sensul Ploiești -Brașov era un TIR răsturnat, circulația era deviata pe celalalt sens pe cate o bandă

alecu26

cum se prezinta coada spre Brasov? pana unde se transmite semaforul de la Predeal?

ma gândesc sa merg pe cheia-sacele.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

stangabriel

http://cnadnr.ro/docs/comunicate/Informare%20dse%20presa%20CNADNR%20SA%2023.07.2015%20-Ridicare%20restrictie%20Pasaj%20Predeal.pdf

Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România informează participanții la
trafic că astăzi, 23 iulie 2015, a fost ridicată restricția de circulație impusă în zona lucrărilor de
reparații la pasajul de la Predeal, între km 140+640 – km 140+889.
Astfel, de astăzi, circulția se desfășoară normal pe ambele sensuri, lucrările continuând în afara părții
carosabile.
CNADNR SA

alecu26

cum dracu se poate?

e un pod pe 2 benzi normal de lat

acu cateva zile era spart tot pe acolo si se punea hidroizolatie.

O fi turnat asfaltul pe acel plot si nu au continuat cu schimbatul asfaltului mai departe?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

pasadia

Astazi lucrau doar la grilaje si la parapetii laterali, dintre partea carosabila si trotuar. In rest totul ok (informatie transmisa de un prieten aflat in zona).

spy_flo

#178
@alecu26,sunt în coloana și capătul e la intrarea în Sinaia
LE :sper totuși ca nu asta e coada de la Predeal
LE2:nu este coadă și nici semafor la Predeal. Se circula cu marcaje temporare

alecu26

intradevar au facut cum ziceam eu ca e imposibil.

Au lucrat o portiune...si imediat au acoperit cu asfalt.

Muncitorii lucrau ca niste kamikaze in afara partii carosabile....si in afara parapetului.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).