News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

StefanCelMare

Se lucrează la bugurile din Google Maps referitor la live traffic.
Am văzut prima dată informații afișate pe defileul Jiului și pe străzi secundare din orașe (Cluj).
Bugul persistă totuși, pe DN-uri mai puțin circulate (ex: Beiuș-Deva, are info de trafic la navigare, dar fără rută nu afișează).
Poate pe viitor va fi funcțional complet și la afișare.
Să sperăm.

TibiV

Ce vor sa zica cu asta ?...
Harry, tu trebuie sa stii - pe unde vor sa duca camioanele peste 7,5 t ?
Quote
               COMUNICAT
               -01.07.2015-

     Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că, începând cu data de 01.07.2015,  în intersecția dintre autostrada A4, km 19+750, cu DN 39, km 8+100, a fost modificată semnalizarea verticală, pentru dirijarea traficului în vederea protejării structurii de rezistență a podului Agigea, de pe DN 39, km 8+988.
      Măsura a fost implementată pentru perioada 01.07.2015 – 15.09.2015, pentru a evita staționarea autovehiculelor de mare tonaj pe zona carosabilă a acestuia, având în vedere valorile mari de trafic specifice sezonului estival și constă în dirijarea traficului autovehiculelor cu MTMA ≥ 7,5 tone pe pasajul existent de pe A4, care supratraversează DN 39.
     Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte semnalizarea rutieră existentă pe perioada menționată.

CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

Pai inteleg ca vor sa le trimita pe A4 si apoi pe noul pod de peste canal. Dar e finalizat capatul dinspre port?
Camioanele pot inrtra in port pe noua poarta?

TibiV

Nu au cum, acolo lipsește mult din drum, inclusiv un pasaj peste CF.
Acolo e un şantier care va mai dura cel puţin un an.

Deşi este drept că nu a mai postat nimeni nici o poză de acolo de vreo 3 luni... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Mulţumim dr4qul4, desi poza ta FULL mi-a mâncat juma' din traficul de net pe mobil de luna asta...
( M-ai pedepsit pentru discuţia din sisteme de taxare ?... :) )
Dar poza din satelit arată ce am spus: șantier încă cel puțin un an în portul Agigea...
Deci: pe unde vor să ducă camioanele ?
Pentru că este clar că vor să protejeze vechiul pod peste Canal de la Agigea...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

Nu am de ce.
Tocmai de aia am pus o varianta normala pe forum si doar link cu avertisment pt rezolutie maxima.

Poate au amenajat o coborare de pe podul nou?

Doar harry ne poate ajuta
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

TibiV

Si Harry nu ne bagă deloc în seamă....:(

Haaaaaaaary !....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069

O fi si el in concediu... la munte  :D

TibiV

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
-03.07.2015-

    Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic că în perioada 06.07.2015 – 15.09.2015, în intervalul cuprins între zilele de luni, ora 8:00 – vineri, ora 14:00, traficul rutier se va desfășura restricționat pe jumătate de cale, în zona pasajului aflat pe  DN 1, la km 140+640, de pe raza localității Predeal, din județul Brașov, în vederea executării lucrărilor de reparație a acestuia.
    Precizăm că în intervalul cuprins între ziua de vineri, ora 14:00 până luni, ora 08:00 și în perioada sărbătorilor legale, traficul rutier se va desfășura în condiții normale.
    Conducătorii auto sunt rugaţi să respecte restricţia de circulaţie instituită şi semnalizarea rutieră existentă pe perioada menționată.
   
CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

mariansb

#160
Stau la Soimus intr-o coloană de vreun km și nu am mișcat un metrud de 10 minute.Recomand ieșirea pe la nodul Simeria .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Nici după 35 de minute nu  am trecut de Soimus . Între timp văd ca UMB lucrează tare în zonă .
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Harry

Imi cer scuze nu am vazut notificarea :( noroc cu mesajul privat dat de TibiV. Camioanele sunt redicrectionate pe cele doua pasaje care supratraverseaza DN39 si giratoriul, si apoi cred ca le redirectioneaza pe noul pod Agigea  desi e posibil ca rampa de acces la poarta 10 bis sa fie gata, pasajul peste Cf nu pare sa aiba treaba cu 10bis si apoi ies pe vechiul drum ce da in nodul de la eforie nord.

insa aici intervine alta problema,

"În prezent constructorul podului rutier de la km 0+540 al Canalului Dunăre Marea-Neagră - SC Apolodor Com Impex SRL Bucureşti aşteaptă să primească din Germania aparatele de reazem definitive ale podului rutier hobanat, care au rolul de a prelua sarcinile suplimentare provenite din seism. După primirea aparatelor de reazem de la firma din Germania, urmează montajul acestora şi implicit înlocuirea actualelor aparate de reazem. După această etapă urmează recepţia la terminarea lucrărilor."

sursa

vancouver

Legat de reazemele de pe podul Apolodor, daca avea loc un cutremur mare pana sa vina cele definitive, nu s-ar fi stricat nimic din structura propriu-zisa a podului, ci doar acele reazeme "neseismice" provizorii ar fi avut de suferit. Cel putin asa se proiecteaza in mod normal  - adica nu cunosc cazul concret de acolo, de la Constanta, dar asa este in mod normal.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

spy_flo

Pe centura Sinaia în zona gării se circula alternativ pe un singur sens cu echipaj de politie. A ieșit apa pe o porțiune de 20 metri. Pompierii sunt la intervenție. Pe sensul Brașov Ploiești se poate circula, pe sensul opus apa are peste 50 cm