News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Traficul rutier în direct

Started by Cristi232, April 27, 2012, 02:33:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

MNU

De cate ori am mers pe DN2, am folosit banda de langa axul drumului si am depasit trecand peste ax chiar daca cel depasit se dadea la o parte. Pentru mine, marginea din dreapta pe sensul meu de mers E ACOSTAMENT.Si in lege e la fel. Nu ma intereseaza ce vor sa faca ceilalti, eu NU CIRCUL PE ACOSTAMENT. Acest tip de comportament a facut sa nu fie necesar un upgrade de atatia ani. Pentru autoritati, nu conteaza numarul de victime atata vreme cat "merge si-asa".

Sargon1806

De acord cu acostamentul, doar ca DN2 te cam obliga sa mergi pe acostament. Asta dintr-un motiv simplu. Se vor gasi mereu unii care sa depaseasca din sens opus, de multe ori si cu 130-140 km/h si chiar peste. Si ei se vor astepta ca tu sa te dai la o parte si sa circuli pe acostament. Si aici ai doua optiuni: sa fii mai safe si sa mergi pe acostament, sau sa-ti scrii pe epitaf "eu nu circul pe acostament". Varianta de a circula numai pe banda de langa ax mai atrage o problema. Ii enerveaza destul de tare pe cei care vor sa te depaseasca. Poate vei spune ca nu te intereseaza ca ii enerveaza pe ei, dar ar trebui sa te intereseze. Iti place sa fii depasit pe dreapta sau depasit si apoi "ingramadit" spre acostament? Sau iti place sa fii depasit si apoi sa ti se puna o frana in fata? Pe toate le-am patit, mergand corect, si am ajuns la concluzia ca nu e bine sa-i enervez pe cei din spate. Si am mai ajuns si la concluzia ca nu se poate face educatie rutiera intr-un curs intensiv de 10-20 de secunde, cat imi ia sa-i enervez pe toti in jurul meu. Am condus mii de kilometri prin Europa si SUA si ti-e mai mare dragul sa circuli dupa reguli, stiind ca peste 95% fac acelasi lucru. In Romania, cel putin deocamdata, regulile sunt orientative. Nu te vor apara intotdeauna (cati pietoni nu mor pe trecerile de pietoni, de exemplu?), motiv pentru care trebuie sa te adaptezi. Ca sa supravietuiesti. Nu pledez pentru incalcarea regulilor, ci doar pentru interpretarea lor intr-un mod care sa te aduca acasa intr-o bucata.

(LE: Putem continua discutia pe topic-ul dedicat sigurantei. Scuze ptr off)

Ionut

Va rog continuati pe topicul de siguranta rutiera.


florin74

Banuiesc ca cineva si-a fortat norocul pe urcare, unde se termina zona de 2 benzi si se restrange la 1 banda. (sens Ludus spre Tg Mures) Incep sa devina din ce in ce mai periculoase aceste zone, mai ales cand se termina portiunea cu 2 benzi in curba fara vizibilitate.

spy_flo

http://i.imgur.com/2XDr0ha.jpg

http://i.imgur.com/HTd97X6.jpg

http://i.imgur.com/Q7nJCLE.jpg

http://i.imgur.com/C12ILcY.jpg


TIR ul cobora și Audi ul urca.Audi ul a intrat în semiremorca în spate stânga. A fost 3-4 minute de ploaie. Ori vagonul a trecut de linia continua ori șoferul autoturismului era obosit și a intrat pe contrasens (numere de Austria,teoria oboselii fiind după părerea mea cea mai plauzibila )

danutzu_1069


spy_flo

#202
A fost formația completa oliția,Salvarea, pompierii SMURD,elicopterul SMURD și ISCTR
Din fericire a fost doar o victima și a scăpat cu viață.

JohannDB

#203
Legat de accidentul de la Luduș, imortalizat de colegul nostru, din mașina DHL (apare sigla asta într-o reflexie pe interiorul parbrizului), ținând cont de "urmele/resturile" rămase la locul impactului (în momentul impactului), pare că vagonul tirului a intrat în derapaj spre exteriorul curbei (curbă spre dreapta, ud pe jos, viteza mai mult decât era necesar), lovind turismul cu numere de Austria cu colțul vagonului și bara de protecție spate stânga.
  Resturile rămase pe jos sunt numai pe zona benzii I și II pe sensul turismului (nu cred că au apucat să măture jumate din banda II de la dunga continuă, spre banda I)...; vagonul a trecut de dunga continuă separatoare de sensuri, lovind turismul aflat în urcare și pare că primul impact a fost în roata axei trei a vagonului, turismul fiind împins spre banda I (o amortizare/îndepărtare de lovitura primită cu capătul de vagon).
P.S. Câte înjurături nu-mi iau când apostrovez pe unii "zmei" tiriști pe ploaie în curbe, prin stație... !

spy_flo

Se putea evita dacă autoturismul ținea banda 1.în acel loc tocmai încep săgețile de direcționare spre stânga care atenționează că urmează să se sfârșească banda 1.dar până la urmă toate pot fi evitate dar totuși se întâmplă

butyvaly

#205
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10200717896465632&set=pcb.10200717896865642&type=1&theater  asta e de saptamana trecuta in Dumbravioara jud, Mures DN 15
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1471052429862540&set=pcb.417163808487642&type=1&theater de o ora in Chendu Jud Mures E 60

Abia astept recensamantul ala de trafic (sau cum se numeste) ca foarte multe accidente pe drumurile patriei....)care nu is circulate doar 10 weekenduri pe an) :))

TibiV

#206
http://www.mediafax.ro/social/braila-un-autocar-cu-38-de-turisti-ucraineni-s-a-rasturnat-pe-e-87-doua-persoane-au-murit-14680413
    Un autocar în care se aflau 38 de turişti ucraineni s-a răsturnat, miercuri dimineaţă, pe drumul european 87, în zona localităţii Baldovineşti din judeţul Brăila, primele informaţii arătând că două persoane, între care un copil, au murit, şi mai multe au fost rănite.
    Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (USU) Brăila, Ştefan Stoian, a declarat, pentru MEDIAFAX, că două persoane, un copil şi un adult, au murit în urma accidentului.
   Ştefan Stoian a afirmat că nu poate spune cu exactitate, la acest moment, câte persoane au fost rănite, precizând că răniţii au fost transportaţi la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului din Brăila.
   Potrivit purtătorului de cuvânt al Poliţiei Judeţene Brăila, Camelia Bucur, autocarul cu 38 de turişti ucraineni s-ar fi răsturnat într-o curbă, pe E 87, în zona localităţii Baldovineşti, deocamdată nefiind cunoscute împrejurările în care s-a produs accidentul.
    Peste 10 ambulanţe şi trei maşini de pompieri au ajuns la locul accidentului.
    Autocarul, înmatriculat în Turcia, făcea curse regulate pe ruta Istanbul - Bucureşti - Chişinău.
    Traficul în zona accidentului este blocat

LE
UPDATE Brăila: Trei persoane decedate și 21 rănite, după ce un autocar s-a răsturnat într-o curbă
    Numărul persoanelor decedate în accidentul de autocar produs miercuri dimineață pe raza localității Baldovinești a ajuns la trei, potrivit informațiilor furnizate AGERPRES de purtătorul de cuvânt al ISU Brăila, lt. col. Ștefan Stoian. "Am reușit să punem pe roți autocarul și s-a descoperit a treia victimă. Sunt trei decedați, doi copii și un adult."
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Quote18:18  Sibiu: Trafic blocat pe DN7 din cauza unor baloţi căzuţi dintr-un TIR

Sibiu, 24 aug /Agerpres/ - Traficul rutier este blocat pe DN7, la ieşirea din Tălmaciu spre Boiţa, în curbă, pe sensul de mers dinspre Sibiu spre Vâlcea, din cauza unor baloţi de sârmă, căzuţi dintr-un TIR, fără să se înregistreze victime, potrivit IPJ Sibiu. TIR-ul circula spre Sibiu.
   La faţa locului este un echipaj de poliţişti care dirijează traficul. AGERPRES
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Greutati pe DN7A pana in noiembrie...

Quote
COMUNICAT DE PRESĂ
24.08.2015

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România anunţă participanţii la trafic instiuirea măsurii de închidere a circulaţiei rutiere pe DN 7A - sectorul cuprins între km 90+000 – km 101+000 (intersecţie cu DN 67C  - Jieţ), în fiecare zi, de luni până vineri, între orele 08:00 - 12:00 şi 14:00 - 18:00, până la data de 15.11.2015.
În zilele de Sâmbătă şi Duminică, precum şi în afara intervalelor orare menţionate circulaţia rutieră se va desfăşura în condiţii normale.


CNADNR SA
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

http://m.mediafax.ro/social/tamponare-in-lant-pe-dn1-trei-autoturisme-doua-camioane-si-un-microbuz-implicate-in-accident-14692845

O tamponare în lanţ în care au fost implicate trei autoturisme, două camioane şi un microbuz s-a produs, sâmbătă, pe DN1 în judeţul Bihor, din primele informaţii fiind cinci persoane rănite uşor care vor fi transportate la spital.
Accidentul s-a produs între localităţile Auşeu şi Groşi, la kilometrul 583+700 de metri, potrivit unui comunicat al Centrului Infotrafic.
Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Bihor, Alina Dinu, a precizat pentru MEDIAFAX că este vorba de o tamponare în lanţ în care au fost implicate trei autoturisme, două camioane şi un microbuz.

Din primele informaţii, accidentul s-a soldat cu rănirea a cinci persoane, care nu ar fi în stare gravă conform evaluării de către echipajele de prim ajutor la faţa locului. Ele urmează a fi duse la spital.
Traficul rutier pe DN1 în zonă se desfăşoară îngreunat, alternativ, pe o bandă, dirijat de poliţişti.
Cauza probabilă a accidentului a fost nepăstrarea unei distanţe corespunzătoare în mers, potrivit Infotrafic.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)