News:

Unboxing Coradia Stream în depoul Alstom!
API admisă în structura partenerială pentru dezbaterile pe Politica de Coeziune post-2027!

Main Menu

DN2S/DN22J Brăila-Jijila/Smârdan și pod suspendat peste Dunăre

Started by yetiman, April 18, 2017, 12:23:20 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


Earthchild

https://www.ihi.co.jp/iis/en/technology/airspining/method/index.html

"Metoda de filare aeriană este o metodă de ridicare a cablurilor, prin rotirea firelor mici de 5 mm, unul câte unul. Pentru a întinde aceste fire, mai întâi firul este rulat pe un troliu U / R, apoi este scos din troliul U / R (Unreeling / Reeling Winch) de către un carucior care face călătorii dus-întors peste pasarelă. Sârma este plasată în jurul pantofului șuviței și fixată pe ancoraje pe ambele părți. Repetând procesul de mai sus, grupul de sârme se îngroașă și, unite, formează un cablu. Folosim metoda de control a tensiunii joase, pentru a asigura calitatea și lucrabilitatea."

BogdanTea


medicul de garda

Nu vreau sa va stric eu distractia, dar acum am realizat unul din paradoxurile acestui proiect istoric pentru Romania: investim sute de milioane de euro intr-unul din podurile cu cea mai mare deschidere de pe continent, dar ne zgarcim la tarate cand vine vorba despre infrastructura de acces la respectivul pod. Poate cineva sa imi explice cum nu au putut bugeta 1 milion in plus, sau cat naiba costa un pasaj suprateran si un nod trompeta pentru legatura spre Macin? Va veni o tara intreaga pe multiplele drumuri expres care converg la Braila, dar in secunda in care se termina podul in Tulcea, incep giratoriile?  :rant: :dunce:

Quote from: Feri on September 25, 2020, 06:05:42 PM
Pe de alta parte, pe harta asta nodul DXBraila Galati pare sa nu fie acolo ci mai aproape de pod daca citesc bine. Chiar prea aproape. (am corectat; mai degraba acela cu rosu este nodul de conectare cu 22B, pe harta API e mai clar. Deci DX Braila-Galati nu apare deloc pe harta asta, dar probabil va da in acel giratoriu de la Baldovinesti).

Drumul de la pod pare sa se continue intr-un giratoriu la Baldovinesti si se termina intr-un giratoriu cu DN2B  :dunno:


Sursa: https://www.arenaconstruct.ro/investitiile-in-infrastructura-din-braila-tulcea-vor-atinge-2-mld-euro/
Trust me, I'm an east-european doctor!

subway

Giratoriile la nivel sunt moartea pasiunii pentru fluenta traficului pe toate drumurile noastre, e inventia patentata de toti idiotii incompetenti oplositi prin CNAIR...
:(

survola

Macaralele acelea de deasupra turnurilor de la Canakkale (post #1068)...   :jawdrop:

tom_sawyer

Din link-ul postat mai sus, facebook CNAIR:

- 43% din (cantitatea totală de) cabluri sunt sosite;
- sunt depozitate într-un depozit intermediar pe malul tulcean;
- lansarea se va face dinspre malul tulcean spre cel brailean;
- la cei doi piloni principali (197 m) turnarea betonului se va face 24h/24.

miahi

^Se mai poate adauga ca vor sa inlocuiasca si prelata jenanta care e acuma in zona de turnare a pilonilor. Sper sa gasesasca o solutie demna de magnitudinea proiectului nu carpelile de acum.

Skynick

Eu am inteles ca cablurile vin din Japonia. Dar nu garantez pentru info.

danutzu_1069

@ survola, da, si turcii, pe forum, se va intreaba cum vor fi demontate la final... Probabil au bugetat un elicopter din ala specializat...

tom_sawyer


Harry


naivu

Daca vin la pachet cu alte zeci de mii de marfuri le descarca la Constanta cu restul, daca vin cu vapor special le pot aduce pana la Braila ca e la capatul sectorului de Dunare maritima  :D

viossboss

Cablurile sunt deja pe șantier la Jijila !  + Utlijajele aferente.... De ce vă faceți atâtea probleme ?
Dream come through !
Once in a lifetime !

viossboss

(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
Mal Brăila , astăzi ora 11.30  plus mal Jijila vineri ...!
Deja pozele sunt istorie de la oră la oră și de la zi la zi !!!
Dream come through !
Once in a lifetime !