Autostrada A4 Constanța-Vama Veche

Started by Ionut, September 14, 2011, 10:35:14 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Harry

habar nu am , nu am mai avut drum prin zona de f mult timp, sper totusi ca a fost asfaltat, ar fi penibil sa nu o faca

Ionut

Asfalt?! :lol: Nici vorba!!! Este un pamant de toata frumusetea, mi-am rupt putin masina! Se va vedea pe filmare. Nodul acum, sincer, este cam degeaba. Trebuie musai autoritatile locale sa se "autosesizeze" si sa faca dracului drumul ala intre Poiana si Palazu Mare. Ar fi o foarte buna alternativa pentru traficul spre/dinspre Mamaia/Constanta Nord/Vest.

Harry

Strada se numeste Amsterdam si tine de primaria Constanta. Slabe sanse sa se asfalteze tinand cont ca nu exista buget de investitii, topvarasul primar reusind "performanta" sa preia de la Mazare un buget cu un excedent de aproape 200 de milioane de lei si sa-l aduca in 2019 la un deficit de aproape 90 de milioane de lei (you need a special talent for this shit).

Cu toate astea o parte din drum + legatura (giratoriu) cu bld. Tomis va fi facuta de catre Impact ca se apuca de cartierul Greenfield, discutam inclusiv de transformare drumului de pamant cu 2 benzi in sosea cu 4.




Ionut

Harry, sunt 100% convins ca Primaria CT nu are in administrare bucata in cauza. De la DN3C si pana in nodul Poiana sigur nu mai este in administratia primariei. Acolo tine de Consiliul Judetean CT. Uita-te pe harta, nodul Poiana este foarte departe de Bd. Tomis.

kitsune

#1009
Să fim serioși, Primăria nu e in stare să asfalteze alei (vezi recent asfaltarea pe jumătate a aleii Vâscului în zona Baba Novac) și tu vrei să asfalteze strada Amsterdam? DN3C sigur nu ține de primărie, și ăla e rupt de zeci de ani, în special de traficul greu dinspre Ovidiu (depozitele de piatră de sub podul peste canal). Iar DC89 nici atât. Ăsta e depozit de moloz, se vede din satelit, iar dacă mergi pe acolo vezi orice deșeu de construcții posibil.
In altă ordine de idei, parcă la OCPI era o hartă unde se vedeau zonele cadastrate, acolo se vede ce ține de intravilan (Primărie) și extravilan.
LE: http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/imobile/Harta.html
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Nod Poiana, CIC Poiana si spatiul de servicii din apropiere. Ieri. Enjoy!


voicul

Deci cocret nodul va ajuta CIC-ul si atat.

Poate tocmai aceasta finalizare sa ii determine sa macar pana in E87. Pentru Mamaia, ar ajuta sa iesi pe la nod Poina si sa eviti asa o bucata buna din CT.

kitsune

Nu te ajută @voicul, pentru că te întorci la intersecția Tomis cu Aurel Vlaicu, care e blocată complet vara. Mai degrabă mergi până la Ovidiu și mergi in Mamaia prin Lumina/Năvodari.
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

Ionut

Momentan nu se va incumeta nimeni sa circule spre Mamaia/Palazu Mare pe drumul ala de pamant. Pana nu se va face acel drum cum trebuie, nici nu are rost sa discutam.

Harry

@Ionut & restul DN3C aka strada Haiducului tine de primarie la fel si drumul de pamant.

TibiV

#1015
Nu te cred...
In primul rand... de care primarie?....

Sunt prea obosit dupa 14 ore de munca de noapte si nu am (acum) puterea sa iti explic de ce, dar am mai multa incredere in ceea ce spune Ionut.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Constanta. Primaria Ovidiu incepe de un pic mai sus. Interesant ca in nodul ala se itnersecteaza primariile ovidiu, constanta si valu

Ionut

API pe Facebook

Ați auzit de nodul rutier Poiana? Este unic în România: singurul giratoriu suspendat peste o autostradă - A4. Miercuri, 24.04.2019, l-am filmat din dronă: [...]

Contractul pe cei 22 km ai Autostrăzii A4 Centura Constanța a fost semnat în august 2008 cu asocierea Astaldi-FCC pentru suma de 437,8 milioane lei fără TVA. Termenul de proiectare și execuție era de 3 ani, însă deschiderea traficului s-a făcut pe bucăți în perioada iulie 2011-iulie 2013.

Dar nodul Poiana, Centrul de Întreținere și Coordonare (CIC) și spațiul de servicii din proximitate nu au fost niciodată terminate. Așa cum vedeți din cadrele aeriene, abia acum sunt aproape gata. Riscăm să pierdem fondurile europene dacă nu se finalizează totul de urgență.

Mai mult, investiția în nodul Poiana este practic inutilă în acest moment, drumul de acces (DC89) spre Constanța, până în DN3C, fiind unul de pământ, neasfaltat.

Mingea este acum la autoritățile locale care trebuie să asigure o conexiune modernă între Autostrada A4 și Bulevardul Tomis, astfel încât șoferii să se bucure de o alternativă pentru accesul în zona de nord a Municipiului Constanța, inclusiv în Mamaia. Desigur, noua șosea ar fi foarte utilă și în perspectiva dezvoltării metropolitane a orașului.

TibiV

Am facut o plimbare luuuuunga pe DC89....
Nu am stricat nici bucsaraie, nici anvelope, caci a fost o plimbare virtuala.
Multumesc Tom-Tom!
In legatura cu cine este responsabil pentru drumul acesta....
Uite ce zice GM despre limitele orasului Constanta

Limitele orasului sunt marcate cu rosu. Cu albastru sunt marcate traseele "vizitate" in StreetView.
Poiana a fost vizitat.
Ca sa nu pierdeti mult timp, cateva poze de pe traseu. sensul de la vest (Poiana) spre est (DN2A aka Bd.Tomis).
Iesirea pe DC89 din localitatea Poiana spre A3 este decenta (are si nume, str.Albatrosului).

DC89 a avut candva asfalt. Mai exista urme...



Aici este acea baza agricola (cu tulumbe de irigatii) care se vede la 01.20 pe filmarea lui Ionut.

Iar aici capatull drumului de pamant si inceputul nodului Poaiana (01.15 si 01.25 pe filmarea lui Ionut)


Din pacate intre nodul Poiana si DN3C nu exista imagini StreetView. Avem doar din DN3C spre DN2A/E87.
Intersectia DN3C/DC89.

Nelipsita trecere la nivel cu CF...

DC89 continua in fata spre DN2A (inca vreo 200-300 de metri, ca strada Amsterdam), dar vehiculul StreetView vireaza la dreapta, pe str. Napoli


Parere personala: cu o suma relativ modica DC89 ar putea fi ridicat la rang de DJ (cel putin) si ar putea scuti soferii de multi kilometri.
Anul trecut veneam dinspre Mangalia si sotia a vrut la Delfinariu. Am urcat pe A4 la Agigea si am mers pana in nodul Ovidiu, ca sa ne intoarcem pe DN2A cativa km spre sud, ca sa intram in oras.
Daca ar fi existat aceasta legatura din noul Poiana, am fi scurtat destul de mult din timp si din distanta.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

^^ Nu nu, aia e limita intravilanului (care intre timp si aia s-a modificat). Uite exact limitele chiar in zona nodului.