News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.


TibiV

Un răspuns detaliat.
Dar cu 3 zile prea târziu...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

#422
Orice procedeu nou este mai dificil de înțeles din"prima" (nu toți sunt maeștrii în trimiterea de sms-uri) și asta mă face să mă întreb (ca urmare a acestui comunicat detailiat) dacă a fost totul de la-nceput, pus la punct, ca-n comunicatul actual ? Adică, a funcționat totul perfect din partea sistemului și oamenii, bată-i vina...? De aici confuzii...pași incompleți..etc !

horatiu.cosma

Eu am trimis 6 mesaje in vara si inca nu am primit nimic acasa. Nu cred ca sunt Chiar asa norocos, deci probabil sunt de vina soferii.

TibiV

:)))

Comunicatul face (discret) o atenționare legată direct de IQ-ul utilizatorului.... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

JohannDB

Chiar cnadnr-ul să fie cel cu IQ-ul maxim ?
    Și să nu fie o treabă neaoșă, la care se iau banii în prima fază și apoi venim cu detalii la "detalii" fiindcă, vezi doamne, lumea-i "proastă" și n-a înțeles "din prima" cum vine..."treaba" ?
     Până una-alta, am văzut cum la noi noutățile au funcționat "perfect" de la bun-început, și-n cazul cardurilor de sănătate, a rețetelor electronice și ...multe altele. Nu cred că este cazul să vorbim de IQ-ul "utilizatorilor"!

    Vorba colegului nostru:
 
Quote from: TibiV on December 24, 2015, 03:52:02 PM
Un răspuns detaliat.
Dar cu 3 zile prea târziu...

dr4qul4

ca tot e vorba de IQ....haideti sa va spun ce mi-a povestit un cunoscut: Mi-a zis ca vroia sa-si plateasca cash trecerea si i-a facut semn cineva sa treaca fara sa plateasca...prin portile cu e-tariff.

Cand i-am spus ca trebuia sa plateasca dupa trecere in 24h, mi-a zis ca nu are cum sa fie asa, ca pur si simplu l-a lasat sa treaca gratis pentru ca se facuse coada.....

Daca au fost mai multi ca el, atunci sa se astepte ca vor primi "felicitarea" cat de curand.

In ceea ce priveste SMS-ul.. probabil multi nu l-au trimis si pe al doilea, cel de confirmare.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

iuli

La ce ritm de cumpărare a telefoanelor avem și la ce număr de utilizatori (ultima statistică arată că s-a depășit numărul populației ) nu e nicio scuză că nu știi să trimiți un SMS sau să utilizezi o aplicație!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

mai ales ca vorbim de un sistem foarte complex..ce presupune trimiterea textului DA pentru confirmarea mesajului "vrei peaj cat 1, aut/marfa <3,5t, 1 trecere pt b12abc"   si mai apoi, inca o confirmare  "a fost emis peaj Fetesti xxxxx categoria 1 pt vehicului B12abc".

Dar daca le-a facut tanti cu mana sa treaca, ei au zis ca e gratis   :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

frunzaverde

Quote from: JohannDB on December 26, 2015, 12:26:36 AM
     Până una-alta, am văzut cum la noi noutățile au funcționat "perfect" de la bun-început, și-n cazul cardurilor de sănătate, a rețetelor electronice și ...multe altele. Nu cred că este cazul să vorbim de IQ-ul "utilizatorilor"!

Orice sistem informatic complex va avea anumite buguri la prima implementare pe scara larga care nu pot fi identificate usor. La 4 milioane de treceri anuale, daca sistemul da erori in 5000 de cazuri vei avea o rata de 0.1% de eroare, o valoare infima.

Nu e absolut nimic scandalos sau absurd; fix pe dos, problemele astea sunt inerente; e inevitabil sa ai asa ceva. Pentru rezolvarea problemelor de tipul asta in momentul lansarii si imediat dupa e necesar ceva mai mult efort manual si proceduri temporare care sa verifice sistemul si sa identifice bugurile.

Aceiasi poveste si la sistemele de retete si carduri de sanatate. Sunt sisteme imense, one-of-a-kind, cu cod in general neauditat (e birocratie, nu sisteme de mentinere a vietii, asa ca nu trec prin procedurile extreme de calitate si de redundanta). Facute de cel care cere cei mai putini bani la licitatie/da spaga. Vor exista probleme in ziua zero. Dupa cateva iteratii vor functiona bine. A se vedea ca sistemul informatic de la bac/admitere, implementat acum 12 ani, functioneaza decent si azi rezista ok la cateva milioane de hit-uri pe ora in zilele critice fara sa pice.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

alecu26

Quote from: iuli on December 26, 2015, 06:07:11 PM
La ce ritm de cumpărare a telefoanelor avem și la ce număr de utilizatori (ultima statistică arată că s-a depășit numărul populației ) nu e nicio scuză că nu știi să trimiți un SMS sau să utilizezi o aplicație!
Apropo. ...nu se renunță la telefoanele orange pt sos? Știu ca ar fi bune pentru nu știu ce scenariu, dar sa fim raționali: așa cum se proiectează podurile pt ploaia odata la 50 de ani sau cutremurul odată la 250 ani (parca)...așa se poate renunță la telefoane.  Câți au avut nevoie de ele în ultimii 2-3 ani pe cele câteva sute de km de autostrada? Eu unul nu am auzit de nimeni..dar posibil sa fi fost 1-2 care sa fi încercat.
Decât sa instalam ceva ce oricum nu funcționează și se fura mai bine niște camere mai dese și mai performante care sa supravegheze traficul?
PS: mi-a venit o idee de aplicatie plecând de la Google. Trafic, dar nu mă pricep dacă ar fi realizabila: toate ssmartphoneurile au accelerometru.  Dacă acesta detectează o accelerație mai mare de 10g sa spunem (evident poate fi orice alta valoare) întâi da un mesaj către utilizator si daca nu i se raspunde in xx secunde suna automat la 112 dezvăluind poziția lui.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

dr4qul4

Si cu aplicatie si fara....tot inutile sunt telefoanele acelea. Cine merge 1 km pe jos dupa un accident?  Si cine nu are telefon sa sune la 112/depanare in caz ca i se strica masina.

SI chiar si in acest caz, fara sa opreasca nimeni, sigur va raporta cineva prin WAZE ca e o masina oprita pe autostrada.

Asadar, este de ajuns sa monitorizeze waze-ul ca sa stie exact unde este o masina oprita.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

icristian

Quote from: alecu26 on December 28, 2015, 11:16:52 PM

PS: mi-a venit o idee de aplicatie plecând de la Google. Trafic, dar nu mă pricep dacă ar fi realizabila: toate ssmartphoneurile au accelerometru.  Dacă acesta detectează o accelerație mai mare de 10g sa spunem (evident poate fi orice alta valoare) întâi da un mesaj către utilizator si daca nu i se raspunde in xx secunde suna automat la 112 dezvăluind poziția lui.

Exista deja o aplicatie: Wreck watch
Codul este public si aplicatia este gratis.
Aici e o prezentare a algoritmului de detectie daca esti interesat.
Se poate face o aplicatie de acest gen. Dar cred ca in viitorul apropiat o sa devina obligatoriu sa fie implementat acest sistem direct in masina si o sa fie mult mai bine realizat algoritmul decat ce poti face cu un smartphone.

frunzaverde

Quote from: alecu26 on December 28, 2015, 11:16:52 PM
Apropo. ...nu se renunță la telefoanele orange pt sos?

In SE s-a renuntat prin 2003 la ele, nu mai exista nici unul montat la intervale fixe; exista doar in anumite poduri si tunele cuplate direct la 112. In SUA le dezmembreaza acum, in DK vorbesc de inchiderea sistemului. Chiar nu stiu de ce RO le mentine in normativ.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

TibiV

Zici că ăia din CNADNR au fost educaţi în marină...

Sau în aviaţie... Felinar verde pe o parte, roşu pe cealaltă...
Era OK la 8,12, hai 18 noduri, dar la 900 km/h cine naiba mai vede ?...

Dar dacă aşa este normativul din strămoşi... :D
Mama proștilor este mereu gravidă... :)