Sistemele de taxare rutieră în România

Started by Ionut, April 13, 2012, 06:26:57 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 5 Guests are viewing this topic.

ashbird

in continuare :) am facut si eu .. am dat talonul si am verificat numarul de imatriculare si cel de Sasiu sa fie corect si am platit ~120 de lei  si aia e 1 an nu am treaba :D

P
Fie sa renasca numai cel ce har/Are de-a renaste, curatit prin jar,
Din cenusa-i proprie si din propriu-i scrum,/Astazi ca si maine, pururi sï acum!

danutzu_1069

@get
Daca o ai pana pe 6 asta insemna ca e pana la ora 24.
Dar tu te duci si ii spui nr de inmatriculare, sau ii dai talonul si spui ca vrei in continuare. Nu are cum sa-ti dea cu valabilitate inainte sa expire cea veche. Nu permite sistemul

TibiV

Sa vedeti dandana cu plata taxei de pod (peiajul) prin SMS la Fetesti...
Se pare ca in primele doua luni de functionare a sistemului unii au platit prin SMS, au primit confirmare tot prin SMS, le-a aparut contravaloarea platii pe factura telefonica, dar acum le-a venit amenda de la CNADNR... :(
Cica sunt mii de cazuri.

Nu am link, am vazut acum la Pro TV...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

Ar trebui sa se regleze. CNADNR trebuie sa ia la mana listele cu SMS și sa verifice încrucișate cu amenzile. Dar eu și o alta intrebare: DE CE bip bip a aștepta CNADNR 6 luni sa emită procesele verbale?
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

^
Soferi, ei stiu ce ati facut asta vara. Cine sunt cei 100.000 de romani care se vor trezi, in curand, cu amenzi acasa

http://stirileprotv.ro/stiri/social/cnadr-strica-sarbatorile-soferilor-uituci-cine-sunt-cei-100-000-de-romani-care-s-au-trezit-cu-amenzi-acasa.html


Sa vedem daca vine mosul de la CNADNR :))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlexIP

#411
QuoteDin pacate, sunt sanctionati si unii soferi care au platit aceasta taxa prin SMS. Culmea, li s-au luat banii din cont pentru taxa, dar tot au fost amendati.
Cei 100.000 de soferi vor primi in plic o amenda de 130 de lei pentru fiecare trecere pe pod neplatita.
Este vorba de primele doua luni - mai si iunie - de cand a inceput sa functioneze plata taxei de pod prin SMS. Cu alte cuvinte, Compania Nationala de Drumuri le aminteste soferilor in pragul sarbatorilor de iarna de vacanta de 1 mai. Plicurile de la CNADNR au inceput sa vina deja la adresele conducatorilor auto. Amenda poate fi platita la jumatate in 24 de ore.

Foarte bine a făcut CNADNR amendând și plătitorii. Vreo câteva mii de procese și poate dispare definitiv mizeria asta de taxă pentru nimic.

Cât despre amendă, odată ce a ajuns prin primării la oameni este definitivă, în lipsa unor documente care să justifice dovada plății ei altundeva. Sau o plătești sau o plătești odată cu impozitele anul viitor. Pe asta se bazează și poliția când trimite amenzi de 4-5 ani vechime, că nu mai are nimeni chitanțele în original.

adi

#412
^
E vorba de taxa platita prin SMS.... eu am facut-o la inceput si dupa, daca apare ceva o sa va anunt, dar oricum, facturile de la telefonie mobila sunt disponibile online, deci nu vor fi probleme, dpmdv....

Allex

^ cum vor justifica plata cei care au achitat prin SMS de pe cartele prepay? Se poate obtine vreun istoric de la operatorul de telefonie mobila? In orice caz, cred ca ar fi bine de pastrat pe viitor mesajul de confirmare al platii, fix pentru a ne fi de ajutor in astfel de "situatii"
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

stangabriel

Poate mesajul daca mai il ai salvat? Eu le mai am, si vad ca e si codul biletului de trecere. daca nu le mai ai, nasol. E la fel cu chitantele: poti sa le arunci, dar cine stie cand ai nevoie de ele. Aiurea.

adi

^^^ binenteles ca se pot obtine, nu cumva chiar sunt obligati sa pastreze log-urile 1 an? Sau chiar mai bine....

JohannDB

Fără să vreau (după ce am văzut că a clacat și sistemul informatic la Nădlac II) gândul mă duce către primitivul și costisitorul mod de plată la ghișeu în momentul trecerii "barierei" cu toate inconvenientele, dar se pare (!!!) mai sigur ulterior, din păcate la noi !

stangabriel

Am o problema, apropo de taxare la ghiseu. A fost scandal cu incasarea fictiva a taxei de pod la Fetesti , dar de ce nu a aparut vre-un bon fals atunci? sau ce era fictiv pana la urma?

danutzu_1069

#418
Treaba e simpla: dai banu si nu mai astepti bonul, casierul nu emite bon si baga banu' la locul secret.
Evident casieul are ochiul format si isi da seama cine veea bon si cine nu.
La aia cu maaini mari, nu merge treaba asta ptr ca trecerea se deconteaza la firma (chiar ar fi fost groasa treaba ptr ca aici ar fi iesit cascavalu' mare). Bine, poate mai pica si de aici ceva dar preponderenta era ... trecere pe bune

JohannDB

#419
Quote from: stangabriel on December 22, 2015, 10:48:55 PM
Am o problema, apropo de taxare la ghiseu. A fost scandal cu incasarea fictiva a taxei de pod la Fetesti , dar de ce nu a aparut vre-un bon fals atunci? sau ce era fictiv pana la urma?

   Mai acum ceva vreme, când nu se cerea "factură" la bon...luai bonul și cu asta  basta !! Bonul era bine-sănătos la decontare intra pe arhivă și "gata".
Și ai dreptate stangabriel, nu a apărut nimic legat de acest fel de "dovadă", bon fals..... Acum, nu știu și dacă acele camere ce-ți stăteau în botul mașinii, erau și funcționau "pe bune" la ridicarea barierei, fiind o "confirmare" a plății prin preluarea bonului și înregistrarea numărului mașinii.... Asta e altă poveste, poate .
  Că trăim intr-o lume de "poveste"...!