News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Noduri noi pe autostrăzile din România

Started by NGC, June 09, 2015, 11:21:54 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Hercule

^^ Nu sunt clujean dar fac des drumul Targu Mures - Cluj si nu folosesc decat foarte rar autostrada intre Turda si Gilau. Motivul e simplu: timpul de parcurgere si distanta sunt duble pe la Gilau, iar la siguranta as castiga doar pe o distanta mica. Noduri noi (in afara de cel de la Tureni care e imperios necesar) nu m-ar ajuta decat din punct de vedere turistic. De la Savadisla iesirea in DN1 nu e mult mai aproape de Cluj decat cea de la Gilau, probabil ca ar fi acelasi timpul de parcurgere. Cu o iesire la Ciurila/Prunis ajungi in DJ107R, drum ingust, virajat si deloc potrivit masinilor mari. Dar dpdv turistic doua noduri suplimentare ar prinde foarte bine. Zona e foarte frumoasa dar sufera din cauza accesului mai prost.
Deșteaptă-te române!

pentium10

Eu revin cu propunerea unui nod A3 pentru a deservi malul stang a Muresului in zona Ludus, si toata zona industriala. Care actualmente foloseste un singur pod in Ludus, aproape in colaps.

Waze advocate, Google Developer Expert, In Mures

Hercule

Propunerea ta, care nu numai ca este excelenta pentru Luduseni, poate salva lotul Astaldi de a ramane muzeu in cazul in care rezolvarea nodului Chetani se complica. S-ar putea realiza foarte simplu unind parcarile de pe autostrada cu DJ107G.

Apropo, era vorba la un moment dat de un nod/iesiri pe A10 la Dumbrava. S-a concretizat ceva acolo?
Deșteaptă-te române!

danpandrea

^Scopul lotului Chețani - Iernut este de a scoate tot traficul de tranzit din Luduș. Un nod pe DJ107G ar duce traficul tot prin Luduș, deci ar fi o idee proastă (numai în situația în care ar fi singurul nod din zonă).

medicul de garda

Quote from: elphax on May 20, 2020, 09:56:25 AM
- Spinus - nu cunosc motivul dat macar e inca proiect, nu se face pe un traseu deja in trafic

Eu zic ca ofera o legatura rezonabila cu Alesd via DN1P, si o iesire alternativa pentru trafic in caz de diverse evenimente in trafic, fiind o legatura spre DN1. Eu nu am inteles niciodata cand a aparut documentatia cum au putut proiecta distanta atat de mare intre 2 iesiri in plina campie, sarind peste un DN, fie el si secundar... Bine, sunt multe alte exemple de drumuri sarite cu brio, ultimul exemplu fiind A0 care sare peste DN3...  >:(
Trust me, I'm an east-european doctor!

TudorM

#320
Vă rog nu vă supărați dacă poate pentru unii dezgrop un subiect mai vechi de care eu nu știam, dar am o mare nedumerire referitoare la o pseudo legătură pe A3 care inițial era semnalizată chiar și pe google ca variantă viabilă de ieșire atunci când a fost dată în folosință autostrada, și m-a derutat.

M-am uitat acum pe youtube, dar și pe Google Maps, mă refer la intersecția DJ101C, aprox km 36-37. Dacă ne uităm pe video-ul ăsta la minutul 16:56 pe stanga ( mașină neagră), minutul 17:00 pe dreapta :


Și poze din maps, se văd multe urme de frânări/accelerări bruște pe asfalt. Întrebarea mea este, de ce nu se fac accelerări/decelerări pentru aceste două bucăți? Se ocolește foarte mult de la nodul DJ100B până la nodul cu DC184, pentru că nu sunt alte poduri peste Ialomița, înafară de autostradă și DN1.

Mulțumesc!



slartibartfast

Apropo de această intrare clandestină pe autostradă de la Gruiu, am trecut ieri înainte și înapoi pe acolo. Au apărut semne galbene de restricție la 100 km/h în zona pasajului.

Cred că trebuie tranșată situația aici: ori se închide de tot, ori se face nod.

adrian sibiu

@user201 eu am initiat o petitie prin Declic pentru edificarea unui nod rutier sau macar a unui seminod la intersectia cu Dj 105G Tălmaciu  Sadu acum doua saptamani care a adunat pana in acest moment 230 de semnături .

horatiu.cosma

Petiția ar trebui direcționată spre CJ Sibiu, cu propunerea realizării la nivel de județ a unor bretele.

florinalba

In 25.06.2020 a fost termen de depunere oferte pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei". Se  stie ceva?

tom_sawyer

#325
S-a prelungit termenul pana pe 06.07.2020 15:00.

http://www.e-licitatie.ro/pub/procedure/view/100120294/

klax187

#326
Se propune* semi-nod nou pe A3 in directia Cluj - Targu Mures aproape de localitatea Luna (CJ)
Nodul ar trebui sa lege un drum de acces pentru viitorul parc industrial (Tetarom V).
Drumul va fi o constructie noua si va conecta parcul industrial de DN15 si A3, va contine un pod peste raul Aries iar lungimea sa va di de 1920m.

Mai multe detalii in presa locala:
http://www.monitorulcj.ro/actualitate/81477-pasi-mici-spre-realizarea-parcului-industrial-tetarom-v-488-milioane-de-lei-pentru-drumurile-de-acces#sthash.xEEla8En.dpbs

*Acesta e doar un proiect caruia urmeaza sa ii fie dezbatuta finantarea in sedinta Consiliului Judetean Cluj in zilele urmatoare!

Locatie aproximativa a nodului (cum vad eu pe mini-poza din articol): https://bit.ly/2CSUEnp

ciprebbe

Poate le iasa si trebuie sa faca nodul inaintea autostrazii:))
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florinalba

In 06.07.2020 a fost termen de depunere oferte pentru "Elaborare Studiu de Fezabilitate si Proiect Tehnic de Executie privind realizarea a 6 noduri rutiere pe Autostrazile A1 si A3, in zona de Vest a Romaniei". Se  stie ceva?

tom_sawyer

Da si tu click pe link-ul licitatiei, l-am postat mai sus. S-au depus oferte, mai dureaza cateva zile pana sa apara lista in SEAP.